Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Święto Cykliczne

Święto Cykliczne

RodzajFestiwal rowerowy
Termin2013-06-08
KrajPolska
Województwodolnośląskie
MiejsceBrzeg
OrganizatorStowarzyszenie Miasta dla Rowerów
WWWhttp://www.swietocykliczne.pl/2013/

Czym jest Święto Cykliczne?

To społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie w latach dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, głównie w Gdańsku.

Święto Cykliczne jest powrotem do tej tradycji, chcemy jednak wzbogacić jego program o inne wydarzenia i atrakcje związane z rowerami: konkursy, pokazy filmów, wykłady i prelekcje, pokazy nietypowych aktywności rowerowych (np. pojedynki na wysokich rowerach czy mecze bike polo).

Historia Święta Cyklicznego

Po raz pierwszy Święto Cykliczne pod obecną nazwą odbyło się w czerwcu 2009 r. w Krakowie. W przejeździe udział wzięło ponad 500 osób, a jego zwieńczeniem była plenerowa impreza finałowa przed Nowohuckim Centrum Kultury. Tego samego dnia odbyło się również Święto Wrocławskiego Rowerzysty oraz kolejny Wielki Przejazd Rowerowy w Gdańsku.

Rok później w Święcie Cyklicznym brało udział już pięć miast: Brzeg, Kraków, Łódź, Szczecin i Wrocław. Mieliśmy już większy budżet, dzięki wsparciu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz lokalnych sklepów i firm w poszczególnych miastach, dzięki czemu program mógł być bogatszy i bardziej atrakcyjny.

Święto Cykliczne 2013

W tym roku organizacje i grupy współpracujące w ramach sieci Miasta dla Rowerów zapraszają na Święto Cykliczne już w kilkunastu miastach w całej Polsce. Dodatkowo, we współpracy z portalem Polska na Rowery zachęcamy do organizowania własnych imprez w miastach, których nie objęły swoim zasięgiem nasze organizacje - szczegóły tutaj.

Do udziału w Święcie Cyklicznym zachęcamy wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia zaawansowania. Tych, którzy jeżdżą tylko na niedzielne wycieczki, chcemy zachęcić do traktowania roweru jako czegoś więcej - środka komunikacji w mieście. Kolarzom, wyżywającym się w wyścigach i maratonach, proponujemy: zobaczcie jak fajnie może być przejechać się rowerem tylko dla relaksu, gdy nie musicie się z nikim ścigać. Kurierowi rowerowemu, dla którego przemykanie po ulicach zatłoczonych samochodami to codzienna praca, może spodoba się wygląd tych samych ulic pozbawionych na chwilę samochodów.

Celem imprezy jest przede wszystkim świętowanie wolności poruszania się, jaką daje rower. Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do korzystania na co dzień z tego wygodnego środka komunikacji. Udziałem w Wielkim Przejeździe Rowerowym chcemy wyrazić nasze poparcie dla idei zrównoważonego transportu w mieście, uspokojenia ruchu samochodowego, budowy dróg rowerowych, poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, poprawy i rozwoju transportu publicznego.