Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > kujawsko-pomorskie > Grodzisko Wyszogród - czyli lekcja historii

Grodzisko Wyszogród - czyli lekcja historii

Województwokujawsko-pomorskie
PowiatBydgoszcz
Rodzajmiejska
RegionKujawy
Start trasyul. Przemysłowa
Koniec trasyFordon
Główne punktyul. Przemysłowa - Brdyujscie (Tor Regatowy) - ul. Wyszogrodzka - Grodzisko Wyszogród (panorama na zakole Wisły) - Fordon
Długość10
Trudnośćłatwa

 

Tym razem polecam wycieczkę historyczną. Ziemie na których leży Bydgoszcz, to kawał historii Polski. Tutaj na styku Kujaw i Pomorza od czasów średniowiecznych przenikały się wpływy rozmaitych plemion i narodowości. Tutaj przebiegały bardzo ważne szlaki handlowe oraz linie obronne. Stąd właśnie swój początek wzięły Wyszogród, Fordon oraz Bydgoszcz. Rozmaite wydarzenia sprawiły, że z czasem Wyszogród stał się częścią Fordonu, a całkiem niedawno Fordon został włączony do granic Bydgoszczy.

Założony prawdopodobnie przez Słowian castrum Wisegrod był niegdyś pogranicznym grodem pomorskim (IX w.), a następnie polskim grodem (XII do XIII w.) obronnym. Gród został zdobyty przez wojska Bolesława Krzywoustego, podczas wypraw wojennych na Pomorze. Upadek średniowiecznego Wyszogrodu związany był z wojnami polsko-krzyżackimi toczącymi się za czasów Władysława Łokietka. Po zniszczeniu przez Krzyżaków nie podjęto próby jego odbudowy. Wkrótce potem wieś Wyszogród została przyłączona do nowoutworzonego ośrodka miejskiego, który otrzymał nazwę Fordon. O tym, że niegdyś istniał w tym miejscu gród świadczy dzisiaj tylko specyficzny układ pagórków, które dość wyraźnie tworzą system wałów obronnych oraz fosę. Widać też wyraźnie zachowany wjazd na teren grodu. Poza tym brak tutaj żadnych materialnych dowodów istnienia ludzkiej osady. W centralnym punkcie, na najwyższym pagórku grodziska w 1932 roku postawiono duży drewniany krzyż symbolizujący piastowską historię tego miejsca. Grodzisko położone jest na wysokim, urwistym brzegu Wisły. Dlatego też, miejsce to warto odwiedzić głównie dla pięknych widoków na przełom Wisły i Małą Kępę Wiślaną. Widać stąd także południowe dzielnice Bydgoszczy oraz ujście Brdy do Wisły. Miejsca takie jak Wyszogród, zachęcają do historycznej refleksji. Stojąc na szczycie grodziska i patrząc na leniwie płynącą Wisłę, polecam cofnąć się trochę w czasie i spróbować wyobrazić sobie, że przed wiekami miejsce to było bardzo ważnym punktem na mapie młodego Królestwa Polskiego. Dojazd do grodziska nie jest skomplikowany, choć niestety niezbyt komfortowy. Z centrum miasta najłatwiej dojechać na grodzisko ulica Fordońską. Wjeżdżając do Fordonu, powinniście po prawej stronie dostrzec krzyż na pagórku (koło zakładów zbożowych). Niestety poważnym minusem tego dojazdu jest konieczność pedałowania razem z samochodami. Alternatywny i całkiem ciekawy dojazd jest możliwy ulicą Przemysłową (od Wiaduktów Warszawskich), potem Witebską do ulicy Wyszogrodzkiej. W ten sposób można ominąć ruchliwą Fordońską, a przy okazji zobaczyć tor regatowy w Brdyujściu. Najłatwiej jednak dojechać do Wyszogrodu mieszkańcom Fordonu. Trzeba tylko sforsować na jednym z przejść dla pieszych ulicę Fordońską i jadąc spokojnie chodnikiem koło cegielni można dotrzeć w pobliże grodziska.

Źródło: http://rowerowabydgoszcz.org/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!