Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > dolnośląskie > Śladami białych braci

Śladami białych braci

Województwodolnośląskie
Rodzajturystyczna
RegionSudety
Start trasyKamieniec Ząbkowicki
Koniec trasyStrzelin
Główne punktyKamieniec Ząbkowicki - Byczeń - Bartniki - Doboszowice - Niedźwiedź - Biernacice - Ziębice - Jasłówek - Henryków - Witostowice - Dobroszów - Romanów - Miłocice - Krzywina - Jegłowa - Strzelin
Trudnośćumiarkowana

Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim, skąd szlakiem niebieskim jedziemy poza miasto i na górę Zamkową, zajętą w całości przez dawny park pałacowy. Po drodze mamy okazję zobaczyć ruiny mauzoleum właścicieli pałacu oraz kilka innych pozostałości dawnego założenia parkowego. Leśnymi dróżkami dojeżdżamy do pałacu i otaczających go zabudowań. Ogromna bryła ?warowni? wyłania się z lasu nagle, potęgując wrażenie swej wielkości. Pałac można zwiedzać, a zgłosić to trzeba w kawiarni działającej w obiekcie.

Po zwiedzeniu pałacu zjeżdżamy ponownie do Kamieńca Ząbkowickiego i przez teren dawnego klasztoru cystersów podjeżdżamy do kościoła z cennym wyposażeniem. W dawnym budynkach klasztornych (zachowały się jedynie częściowo) znajduje się obecnie Archiwum Państwowe. Przez most strzeżony przez śś. Floriana i Jana Nepomucena wyjeżdżamy na drogę, gdzie w lewo w kierunku Złotego Stoku i zaraz w lewo w drogę nr 382 do wsi Byczeń. Dalej jedziemy do ośrodka wypoczynkowego Bartniki położonego nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Nieco dalej znajduje się zbiornik retencyjny Topola i kilka miejsc, gdzie można łowić ryby. Wędkarstwu, pływaniu i odpoczynkowi można również oddać się w Bartnikach.

Na wysokości ośrodka odbijamy w drogę prowadzącą w lewo do wsi Doboszowice z wczesnogotyckim kościołem św. Mikołaja oraz Niedźwiedź z kościołem zbudowanym w stylu klasycystycznym. W tej ostatniej wsi w jej centrum skręcamy w lewo na drogę nr 395 i przez wieś Biernacice docieramy do Ziębic. Tutaj warto obejrzeć fragmenty murów obronnych, Bramę Paczkowską z 1491 roku, kościół śś. Piotra i Pawła i rynek z XIX-wiecznym ratuszem. Atrakcją samą w sobie jest jedyne w Polsce Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego.

Z centrum Ziębic wyjeżdżamy ulicą Kolejową do dworca PKP, a następnie po przekroczeniu torów kolejowych w prawo w kierunku oczyszczalni ścieków. Jesteśmy na szlaku rowerowym ER8, który zaprowadzi nas doliną Oławy do Henrykowa. Szlak na początku wsi skręca w prawo, my jednak jedziemy jeszcze kawałek prosto i przez bramę wjazdową po prawej stronie, a następnie niewygodną, brukowaną uliczką dojeżdżamy do opactwa cystersów. Na zwiedzanie klasztoru, kościoła i spacer po opactwie należy przeznaczyć przynajmniej półtorej godziny. Zwiedzanie wnętrz odbywa się o określonych godzinach, z przewodnikiem.

Z dziedzińca klasztornego jedziemy drogą (z lewej strony kościoła) prowadzącą do parku, który dzisiaj nie ma w sobie już tyle piękna co dawniej, niemniej jednak nadal zachwyca swym składem gatunkowym, wygodnymi alejkami i pozostałościami pomników w nim dawniej stojących. Przez park możemy przejechać kierując się za znakami niebieskimi szlaku turystycznego, który zaprowadzi nas do stacji kolejowej. Mijamy ją i jedziemy dalej wzdłuż torów stopniowo oddalając się od nich, by po chwili skręcić w prawo i przejechać na drugą stronę torowiska. Po chwili jesteśmy w Raczycach, a półtora kilometra dalej w Witostowicach, gdzie znajduje się unikatowy zabytek nawodnej architektury obronnej na Dolnym Śląsku.

Dalsza część trasy wymaga zwiększonego wysiłku, bowiem wspinać się będziemy na grzbiet Wzgórz Strzelińskich, do miejscowości Dobroszów, gdzie zobaczyć możemy barokowy kościół św. Jadwigi oraz ruiny wiatraka typu holenderskiego. Z Dobroszowa już blisko do miejscowości Romanów, w której skręcamy w prawo i powoli wspinamy się do Rozdroża pod Gromnikiem. Będąc tutaj warto wybrać się na szczyt wzniesienia. Z Rozdroża zjeżdżamy do skrzyżowania dróg w Miłocicach, gdzie obieramy drogę w lewo i przez Samborowiczki docieramy do Krzywiny. We wsi obieramy drogę prowadzącą w lewo w kierunku Jegłowej. Jeszcze przed Jegłową, po lewej stronie, zobaczymy hałdy po dawnej kopalni, na których można znaleźć ciekawe okazy kryształów górskich.

Kontynuujemy jazdę tą samą drogą, przejeżdżamy przez Jegłową i dalej wśród pól jedziemy w kierunku widocznego już Strzelina. Do miasta wjeżdżamy ul. Brzegową, dojeżdżamy do drogi nr 384 i tutaj skręcamy w lewo. Droga doprowadzi nas do centrum miejscowości. Warto tutaj zobaczyć kościół św. Gotarda z romańską rotundą, kamienny stół sędziowski na rynku i Dom Książąt Brzeskich. W miarę wolnego czasu warto też wybrać się na skraj kamieniołomu, by zobaczyć jedną z najgłębszych w Europie dziur w ziemi stworzoną przez kopalnię odkrywkową. Wycieczkę kończymy na rynku.

 

Źródło: http://www.naszesudety.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!