Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > zachodniopomorskie > Szczecin - Stolec

Szczecin - Stolec

Województwozachodniopomorskie
Rodzajturystyczna
RegionWybrzeże i Pomorze
Start trasySzczecin, al. Wojska Polskiego
Koniec trasySzczecin, al. Wojska Polskiego
Główne punktySzczecin, Jez. Głębokie - Tanowo - Węgornik - Stolec - Dobra - Szczecin, Jez. Głębokie
Długość40
Trudnośćumiarkowana

Nawierzchnia: szuter , droga leśna , asfalt

Trasę rozpoczynamy nad Jeziorem Głębokim, na końcu alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Ruszamy lewym brzegiem jeziora po ścieżce rowerowej. Poruszamy się czerwonym szlakiem, mijamy kolejne plaże. Po około 2 kilometrach dojeżdżamy do poligonu. skręcamy razem z czerwonym szlakiem w prawo. Mijamy szlaban. Jedziemy po grobli oddzielającej jezioro od bagien. Przejeżdżamy obok śluzy, służącej do regulacji poziomu wody w jeziorze. Ścieżka rowerowa skręca w prawo, a my jedziemy prosto czerwonym szlakiem. Po przejechaniu kilkuset metrów dojeżdżamy do leśniczówki Owczary.

Widzimy początek szlaku czarnego. Jedziemy prosto (cały czas szlakiem czerwonym). Droga jest piaszczysta i wydeptana przez konie (jazda po dziurach od kopyt końskich jest bardzo męcząca). Po około 3 kilomatrach dojeżdżamy do stadniny koni. Po jej minięciu wjeżdżamy na nieco lepszą, żwirową drogę, którą docieramy chwilę później do Bartoszewa. Jest tu parę sklepików spożywczych, gdzie można kupić coś do picia. Mijamy jedyną asfaltową drogę w tej wsi i dojeżdżamy do jeziorka o tej samej nazwie co wieś. Jedziemy prawym brzegiem jeziorka. Trzymając się cały czas czerwonego szlaku, docieramy do Tanowa. Jedziemy asfaltem między domkami jednorodzinnymi. Dojeżdżamy do głównej drogi. Skręcamy w lewo. Tuż za wyjazdem z Tanowa widzimy drogę asfaltową odbijającą w lewo, tam się kierujemy. Po jakimś czasie asfalt się kończy i zaczyna się żwirówka. Mijamy najpierw wioskę Gunice, a potem Węgornik. Kilometr za Węgornikiem dojeżdżamy do rozwidlenia. Czerwony szlak prowadzi w prawo, a czarny w lewo. Skręcamy w lewo wzdłuż granicy rezerwatu ptactwa. Po 2 km docieramy do wsi Bolków. Tutaj szlak odbija w lewo, my kierujemy się w prawo. Wjeżdżamy na teren rezerwatu Świdwie. Rezerwat położony jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Występuje tu wiele rzadkich odmian fauny i flory. Obserwować je możemy ze specjalnie do tego celu ustawionej ambony. Ten teren jest prawie całkowicie płaski i pokryty podmokłymi łąkami. Po 1,5 km wyjeżdżamy z rezerwatu. Na horyzoncie widać już zabudowania wsi Stolec, w tym wieżę zabytkowego kościoła. Docieramy tam po 2 kilometrach.

Wrócić do Szczecina możemy tą samą drogą lub po szosie. Wybierając drugą opcję, kierujemy się po wjeździe do Stolca w lewo. Jedziemy po pagórkowatym terenie wzdłuż granicy. Po 6 kilometrach widzimy ścieżkę odbijającą w prawo do przejścia granicznego (dla pieszych i rowerzystów). Po kolejnych 2 kilometrach docieramy do Buku. tam skręcamy w prawo główną drogą. Na następnym skrzyżowaniu (2 km dalej) skręcamy w lewo. Zaraz potem dojeżdżamy do Dobrej. Tam na pierwszym skrzyżowaniu jedziemy w lewo, a na rondzie w prawo lekko pod górkę. Po łagodnym podjeździe i zjeździe trafiamy na długą prostą. Wjeżdżamy do Wołczkowa. W centrum wsi na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Znowu widzimy poligon, który mijaliśmy na początku trasy. Po lewej widać strzelnicę dla czołgów. Po 2 kilometrach kończymy trasę nad Jeziorem Głębokim. Długość trasy to około 40 kilometrów.

 

Źródło: http://cross.country.prv.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!