Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > świętokrzyskie > W krainie scyzoryków

W krainie scyzoryków

Województwoświętokrzyskie
Powiatkielecki
Rodzajturystyczna
Start trasyBieliny
Koniec trasyBieliny
Główne punktyBieliny - Skorzeszyce - Skorzeszyce Kolonia - Górno - Górno Południowe - Krajno Parcele - Porąbki - Kakonin - Dąbrówki - Podlesie - Bieliny
Długość26
Trudnośćłatwa

Trasę rozpoczynamy w centrum Bielin przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Stąd udajemy się na południowy-zachód w kierunku Napękowa, by po ok. 1,5 km skręcić w Górkach Napękowskich w prawo do Skorzeszyc . Przejeżdżamy przez wieś i przecinając drogę krajową nr 74 Kielce – Sandomierz udajemy się do miejscowości Skorzeszyce Kolonia. Droga prowadzi nas w prawo wzdłuż rzeki Kakonianki, którą przekraczamy udając się w lewo w stronę lasu. Odtąd poruszamy się drogą gruntową wzdłuża Pasma Brzechowskiego przez ok. 3km. Docieramy do asfaltu i skręcamy w prawo do Górna, gdzie ponownie przekraczamy drogę krajową. Jedziemy prosto przez Górno Południowe podziwiając zapierające dech w piersiach widoki na Pasmo Łysogórskie i otaczające je poniżej różnokolorowe pasiaki pól uprawnych. Po ok. 2 km skręcamy na pierwszym skrzyżowaniu w prawo i przez Krajno-Parcele zmierzamy w kierunku Porąbek. Tuż za nimi skręcamy w lewo i jadąc w kierunku linii lasu docieramy do Kakonina. Stąd jadąc po łuku przez miejscowość Dąbrówki wracamy do Bielin.

Utrudnienia na trasie: Trasa dość łatwa, jedyny trudniejszy podjazd do Kakonina.

Nawierzchnia: ok. 90% droga asfaltowa, 10% droga gruntowa.

Atrakcje

Święty Krzyż - (poza trasą ok. 1h drogi pieszo od granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego Drogą Królewską – niebieski szlak pieszy) – wędrując przez mocno już zniszczoną Puszczę Jodłową i Świętokrzyski Park Narodowy docieramy jak tysiące pielgrzymów co roku, do pobenedyktyńskiego klasztoru, w którym przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego. Na uwagę zasługuje tu również krypta grobowa Jeremiego Wiśniowieckiego oraz Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokolanej. Klasztor oprócz strawy dla ducha, ma też coś i dla ciała. Można tu skorzystać zarówno z kawiarni jak i jadłodajni serwującej pyszne potrawy oraz zakupić słynny Sekret Opata – „magiczny” napój zakonników. Na Łysej Górze swoją siedzibę ma również wyremontowane Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Niezapomniane widoki roztaczają się z platformy widokowej nad słynnymi rumowiskami skalnymi tzw. gołoborzem. Można tu też zobaczyć pozostałości wału kultowego z ok. VIII w. otaczające szczyt góry.

Skorzeszyce -w miejscowości znajduje się kościół parafialny pw. św. Rozalii. Parafia powstała w 1934 r. Wydzielona została z parafii Daleszyce i Bieliny. W roku 1936 powstał drewniany kościół, który został zburzony w 1985 r. W jego miejsce powstała nowa świątynia, oddana w 1991 r. Obok niej powstał budynek Filii Seminarium Duchownego w Kielcach. Obecnie w budynku tym mieści się Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. W historii miejscowości istotną role odgrywa data 13 sierpnia 1944, kiedy to hitlerowcy zamordowali 13 mieszkańców, a znaczna część wsi została spalona. Skorzeszyce dzielą się na części zwane potocznie: Zapłocie, Kolonia, Pipała, Rzechta, Dęby, Podkamień.

Porąbki – drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena z końca XIX w.

Kakonin – chałupa Wojciecha Samca z I poł. XIX w. doskonały przykład świętokrzyskiego budownictwa ludowego. Zbudowana z drewna posiada czterospadowy dach kryty gontem. Składa się z sieni, izby i komory. Obok nowowybudowany budynek, w którym mieści się Izba Dobrego Smaku Krainy Łysogór.

Górno - podczas II wojny światowej, 5 sierpnia 1944, hitlerowcy rozstrzelali tu 23 mieszkańców w odwecie za akcje partyzanckie. Zdarzenie to upamiętnia znajdujący się w miejscowości pomnik. W Górnie przy drodze krajowej funkcjonują motele będące częścią stacji benzynowych prowadzące również gastronomię.

Bieliny– słynąca z truskawek wieś jest jedną z największych wsi regionu świętokrzyskiego. Na wzgórzu zobaczyć możemy wczesnobarokowy kościół św. Józefa z lat 1637-1643 fundacji biskupa Jakuba Zadzika. W 1838 r. zyskał klasycystyczną fasadę a jego wyposażenie pochodzi głównie z XVIII w. Przy głównej drodze znajdują się tez cztery drewniane kapliczki z XVIII-XIX w. W Bielinach zobaczyć również możemy dom w stylu zakopiańskim, w którym mieszkał Józef-Ozga Michalski – pisarz i działacz w czasach PRL oraz pomnik mieszkańców zamordowanych przez hitlerowców. Gmina Bieliny słynie ponadto z organizacji gier terenowych tzw. Kraina Legend Świętokrzyskich

Źródło: http://rowerowe.swietokrzyskie.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!