Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > świętokrzyskie > Wokół fortalicji

Wokół fortalicji

Województwoświętokrzyskie
Powiatkielecki
Rodzajturystyczna
Start trasySobków Fortalicja
Koniec trasySobków Fortalicja
Główne punktySobków Fortalicja - rez. Wzgórza Sobkowskie - Wierzbica Górna - Feliksówka - Gajówka - Siedlce - Wolica - Sokołów Dolny - Sobków Fortalicja
Długość24
Trudnośćłatwa

Wycieczkę rozpoczynamy tuż przy fortalicji w Sobkowie. Jest tu parking, na którym można zostawić samochód, by dalej ruszyć już na dwóch kółkach oznakowanym szlakiem rowerowym. Udajemy się w kierunku centrum wsi. Przejeżdżamy przez rynek, mijamy kościół i na rozjeździe przy cmentarzu skręcamy w lewo. Po naszej lewej stronie znajduje się rezerwat „Wzgórze Sobkowskie”, a my jedziemy cały czas prosto aż do Wierzbicy Górnej. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg na którym kierujemy się na wprost. W Feliksówce, tuż po wjechaniu w niewielki las, skręcamy w lewo według drogowskazu „Gajówka 1,5 km”. Po 2 km docieramy na szczyt wzniesienia (doskonały punkt widokowy na malownicze Wzgórza Sobkowsko-Korytnickie). Jedziemy dalej do miejscowości Siedlce, w której możemy zaplanować wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym, a następnie obok rezerwatu „Wolica” po prawej. Jedziemy wzdłuż torów mając je po naszej prawej stronie. Na przejeździe kolejowym przejeżdżamy na drugą stronę torów i skręcając w lewo znowu jedziemy wzdłuż torowiska. Jest to droga asfaltowa, która biegnie do Tokarni, my natomiast skręcamy prze znaku „Tokarnia” w lewo w drogę gruntową. Jedziemy nią przez ok. 3 km do Sokołowa Dolnego po drodze mijając niewielki cmentarz wojenny. W Sokołowie ponownie wjeżdżamy na asfalt. Stąd już prosta, równoległa do rzeki Nidy, droga wiodąca do punktu startu – fortalicji w Sobkowie (przed Sobkowem po prawej widoczne niewielkie wyrobisko piaskowe).

Utrudnienia na trasie: Piaszczysta droga pomiędzy Gajówką a Siedlcami.

Nawierzchnia: 60% długości trasy to asfalt, 40% odcinki gruntowe ubite miejscami lekko piaszczyste ale porośnięte trawą.

 

Atrakcje

Kościół w Sobkowie - we wschodniej części miejscowości znajduje się kościół wzniesiony około 1560 roku z fundacji Stanisława Sobka jako zbór ariański. W 1570 roku zamieniony został, przez jego syna Stanisława, na kościół katolicki.

Wierzbica – kopalnia wapieni jurajskich (kopalnia EGM sp. z o.o.) położona na obszarze kopalni Wierzbica w miejscowościach Wierzbica, Staniowice, Sobków. Złoże eksploatowane jest metodą odkrywkową przy użyciu techniki strzelniczej w dwóch wyrobiskach.

Fortalicja w Sobkowie – zespół fortalicji wzniesiony został przez Stanisława Sobka w latach 1560-1570. Jego kształt i charakter nie mają odpowiednika w Polsce. Budowla zbudowana została na planie nieregularnego prostokąta z niewielkimi basztami na narożach. W środku stał obszerny dwór Sobkowskich w 1767 r. zastąpiony wczesnoklasycystycznym pałacem (obecnie w stanie ruiny). Do murów obwodowych przylegają zabudowania gospodarcze a brama wjazdowa znajduje się w najlepiej zachowanym skrzydle. Prywatni właściciele prowadzą tu restaurację „Pod zakutym Łbem”, udzielają noclegów oraz prowadzą hotel i stadninę koni. Dodatkową atrakcją są spływy gondolą po rzece Nidzie.

Rezerwat „Wzgórza Sobkowskie” (poza trasą)– rezerwat krajobrazowy obejmujący murawy, zakrzewienia i las. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych krajobrazów i stanowiska roślinności kserotermicznej z licznym udziałem gatunków roślin chronionych: zawilec wielkokwiatowy, wiśnia karłowata, goryczka krzyżowa, podkolan biały i sasanka łąkowa.

Źródło: http://rowerowe.swietokrzyskie.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!