Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Imprezy > Duch Puszczy - Podlasie MTB Tour - Prawdziwe MTB !

Duch Puszczy - Podlasie MTB Tour - Prawdziwe MTB !

Data: 2008-05-28
Źródło: Informacja własna

Trzydniowe Podlasie MTB Tour rozegrane w Supraślu i Białymstoku uczestnicy zapamiętają na bardzo długo. W zgodnej opinii uczestników na Podlasiu było prawdziwe MTB. Wszystko przed Duchem Puszczy to były przejażdżki...

"Trasa pozytywnie masakryczna" - napisała na forum Ola z teamu Cycliści. Uczestnicy nie spodziewali się takich górek. Puszcza Knyszyńska jest wprost najeżona stromymi podjazdami, co projektujący trasę białostoccy rowerzyści Michał i Mirosław Barej znakomicie wykorzystali. Trasy Podlasie MTB Tour były bardzo urozmaicone i bardzo malownicze. Wiele widoków po prostu zapierało dech. Szczególnie urokliwe były doliny rzek Supraśli, Sokołdy. Na sobotnim etapie zawodnicy mieli do pokonania nad Supraślą odcinek specjalny po nadrzecznych bagnistych łąkach. Padający w czasie maratonu deszcz, a właściwie kilkudniowe opady zamieniły ten odcinek w naprawdę ekstremalny. Supraskie borowiny należą do najlepszych w Polsce. Nie wiadomo czy uczestnicy Ducha Puszczy o tym wiedzieli, ale zażywali błotnych kąpieli i natrysków dość obficie...

Impreza zaczęła się w piątek 23 maja uroczystym otwarciem najdłużej na Podlasiu ścieżki rowerowej łączącej Białystok z Supraślem. Zamiast wstęgi przecięto łańcuch rowerowy. Następnie odbyła się jazda indywidualna na czas na dystansie około 9km. Choć to ścieżka rowerowa, to było kilka podjazdów, z których największy za Ogrodniczkami. Najlepszy rezultat, czyli 14 min 50s uzyskał Arkadiusz Oleszkiewicz z Warszawy (CX80 Pietrzak Tomet Team) pokonując o 15s organizatora Podlasie MTB Tour, legendę polskiego kolarstwa szosowego Cezarego Zamanę.

Drugi etap Ducha Puszczy rozegrany w sobotę 24 maja wliczany był jednocześnie do klasyfikacji generalnej Mazovia MTB Marathon zgromadził niemal 700 uczestników. Do wyboru były trzy dystanse: Hobby (ok. 15 km), Mega (57 km) i Giga (ok. 100 km). To właśnie przede wszystkim ten etap zostanie w pamięci uczestników. Trasa rozpoczynała i kończyła się nad Zalewem Zajma w Supraślu. Po drodze zawodnicy przejeżdżali obok Jeziora Komosa, jechali Traktem Napoleońskim, wspinali się na Wzgórza Świętojańskie, przeprawiali przez łąki koło Zasad i Surażkowa i podjeżdżali pod Góry Krzemienne. Trasa, która po części znana była z ubiegłego roku w roku 2007 została uznana za królewski etap Mazovii. Bardzo ciężka z licznymi podjazdami, okazała się jeszcze trudniejsza za sprawą chłodu, mżącego deszczu i wszechobecnego błota.

Najlepiej z tymi przeciwnościami, samym sobą i rywalami na trasie Giga poradzili sobie Mirosław Bieniasz i Elżbieta Spławska (oboje Kellys). Na trasie Mega zwyciężyli miejscowi, czyli Łukasz Milewski (UKS Wygoda Białystok) i Elżbieta Krasnowska z Łomży. Na trasie Hobby najlepsi byli Łukasz Kowalczyk (CX80 - Pietrzak - Tomet Team) i Martyna Bieńkowska (Czernice Borowe). Wyłoniono także mistrzów Podlasia w maratonach MTB w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Trudy drugiego etapu i prognozy pogody zapowiadające dalsze opady spowodowały, że do trzeciego etapu wystartowało o wiele mniej uczestników niż dzień wcześniej. Odważni zostali nagrodzeni! Trasa poprowadzona w innym rejonie Puszczy Knyszyńskiej zaskoczyła minimalną ilością błota, a chmury zrobiły miejsce dla wesołego słońca. Etap liczył 69 km. Wiele odcinków prowadziło szerokimi żwirówkami o znakomitej nawierzchni. Jazda w takich warunkach po dziewiczych, rzadko uczeszczanych obszarach Puszczy to sama przyjemność. Na trasie były trzy rezerwaty przyrody. Nie zabrakło jednak górek, zwłaszcza w końcówce. Bardzo stroma Łysa Góra mogła zniechęcić do dalszej jazdy. To już właściwie tradycja tras Mazovii na Podlasiu, że trudności w miarę pokonywanych kilometrów narastają. Zwyciężył ponownie Łukasz Milewski z Białegostoku. Drugi był Jarosław Ziółkowski z Łodzi, a trzeci Elijus Civilis z Wilna. Wśród pań ponownie prym wiodła Elżbieta Krasnowska.

Klasyfikację łączną dystansu Mega zdominowali Podlasianie rozdzieleni dyrektorem wyścigu. Wygrał oczywiście Łukasz Milewski, drugi był Cezary Zamana, a trzeci Tomasz Perkowski. Wśród zawodników jadących 2. dnia Giga wygrał Arkadiusz Oleszkiewicz. Wśród pań odpowiednio Elżbieta Krasnowska i Elżbieta Spławska.

Po bardzo udanym maratonie Mazovii w 2007 r., impreza w Puszczy Knyszyńskiej urosła do trzech dni. Okazała się dla zawodników ciężką próbą sił i charakteru. Z pewnością na długo to zapamiętają, bo pokonując dziesiątki bardzo trudnych maratonowych kilometrów przeżyli naprawdę coś wyjątkowego.

Duch Puszczy - Podlasie MTB Tour odbył się dzięki wsparciu miasta Białegostoku, gmin Supraśl, Gródek, Wasilków, Lasów Państwowych: Nadleśnictw Żednia, Dojlidy, Supraśl, Czarna Białostocka i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, a także dzięki naszym sponsorom którymi są: TIMEX, GO SPORT, KELLYS oraz ISOSTAR.

Pełne wyniki na stronie http://www.mazoviamtb.pl »

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!