Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Mniejsza kara za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze

Mniejsza kara za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze

Data: 2012-10-10
Źródło: Informacja własna

Szykują się spore zmiany w kodeksie karnym. Wśród 160 propozycji zmian jest kilka dotyczących rowerzystów. Jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości będzie traktowana jak wykroczenie, a nie jak do tej pory jak przestępstwo. Wiąże się to z mniejszymi konsekwencjami - kara grzywny min 50 zł lub areszt do max 30 dni. Istotną różnicą jest też zaniechanie czynności umieszczenia nazwiska rowerzysty w rejestrze osób karanych, przez co sporo osób traciło możliwość wykonywania wielu zawodów. Obecnie za jazdę pod wpływem alkoholu grozi taka sama kara dla kierowców samochodów i pojazdów niezmechanizowanych i jest to kara grzywny do 5000 zł albo kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Nie zmienia się natomiast możliwość utraty prawa jazdy.

Jest również niekorzystna zmiana. Obecnie kradzież roweru o wartości do 250 zł jest wykroczeniem, a powyżej tej kwoty - przestępstwem. Niestety po nowelizacji dopiero kradzież roweru o wartości powyżej 1000 zł będzie przestępstwem. Nowe przepisy nie obejmują przypadków kradzieży z rozbojem lub z włamaniem np. do domu czy piwnicy.

Niestety, zmiana progu kwalifikowania czynu jako wykroczenie lub przestępstwo może mieć fatalne skutki i wręcz zachęcić złodziei do kolejnych kradzieży.

Więcej o aktualnym stanie prawnym przeczytasz w dziale Prawo w artykule Rowerzysta i alkohol.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!