Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Forum > Prawo > Znak C-16/C-13 - droga dla pieszych i rowerów

Znak C-16/C-13 - droga dla pieszych i rowerów

2014-05-17 12:24 użytkownik [niezalogowany] napisał:
C13/C16
Kompilację znaków C13/C16 zpodziałem pionowym jak stosować w rzeczywistościskoro linia namalowana farbą lub inny kolor kostki to nie droga rowerowa gdzie prawnie powinna być ".oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.."

tego typu ciągi nie zabezpieczają ich użytkowników przed wtargnieciem pieszych na pas rowerowy a rowerzystów na pas pieszy
jedyna opcja to taka
rowerzysta porusza się po takiej drodze zgodnie z c13/c16 oddzielonymi poziomo z dodatkowym obowiązkiem jazdy po wyznaczonym pasie?

Takie moje gdybanie

szkoda że to najczęściej używane oznaczenie a najmniej prawnie wyjaśnione
2014-07-04 21:42 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Odp.: C13/C16
Mnie te wszystkie oznaczenia zawsze sprawiają problem.
2014-08-16 16:11 użytkownik [niezalogowany] napisał:
C13/C16
Czy na takiej drodze (z poziomym rozdzieleniem znaków C-13 i C-16) obowiązują jakieś ustalone zasady poruszania się, podobnie jak na jezdni? Typu rowerzyści przy prawej krawędzi, piesi przy lewej krawędzi?

Tego typu drogi to koszmar w wielu miastach. Koszmar, którego można by uniknąć, gdyby znak nie implikował za sobą zakazu jazdy po sąsiedniej jedni.
2014-10-30 13:41 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Pierwszeństwo na ciągu pieszo rowerowym
Kto ma pierszeństwo na ciągu pieszo rowerowym?
Kto ma pierwszeństwo, jeśli ciąg pieszo-rowerowy (kreska pionowa) krzyżuje się z chodnikiem?
A jeśli ciąg pieszo rowerowy przecina wyjście ze szkoły podstawowej - jak prawidłowo oznakować takie miejsce (przecież tam biegają obecnie 6-o latki), tak by pierwszeństwo mieli piesi na drodze poprzecznej do ciągu pieszo rowerowego, a rowerzyści nie musieli schodzić
i zatrzymywać się jeśli nikogo nie ma?

Tak przy okazji - czy chodnik niebędący przy jezdni (środek osiedla otoczony trawą) jest drogą publiczną?
2014-11-05 18:13 użytkownik [niezalogowany] napisał:
extra
super stronka dużo można sę dowiedzieć
2015-05-10 13:34 użytkownik [niezalogowany] napisał:
ciężko, najgorzej z przejazdem przez skrzyżowania.
i tu taka sytuacja- w praktyce sie przejeżdża , są jakieś przepisy i trochę inna praktyka- przy małym ruchu gdzieś przepisy są fikcją. Oczywiście powinno to być jak najprostsze, i stałe w przepisach, bo niektórzy rzadko jeżdżą na rowerze i chodzą. A szczególnie teraz należy stosować tabliczki informacyjne co wolno, nie wolno i dlaczego. Może ulotki papierowe ? Zasadniczo "nie musi" się zsiadać z roweru, rower powinien jechać po idealnie gładkiej powierzchni bez krawężników, prostej.
2015-07-19 02:17 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Wyjaśnienie
Jeśli symbole przedzielone są linią poziomą. Pieszy korzysta z całej szerokości i ma pierwszeństwo. W przypadku skrzyżowania z chodnikiem, wyjście z obiektu pieszy ma pierwszeństwo. Inaczej jak przedziela linia pionowa. Jak pieszy musiałby przechodzić przez część rowerową, powinno być wyznaczone przejście dla pieszych.
2015-08-24 09:43 użytkownik [niezalogowany] napisał:
ciąg rowerowo-pieszy
czy na promenadzie można umieścić znak C16 (o góry)
C13 (na dole)
Czy to oznacza pierwszeństwo ruchu rowerów ?
A może takiego znaku w ogóle nie ma w wykazie znaków ?
2015-08-24 09:46 użytkownik [niezalogowany] napisał:
kompilacja znaków
Czy jest możliwa kompilacja znaków C16 (na górze)
C13 (na dole)
Czy to oznacza pierwszeństwo ruchu rowerów ?
A może takiego znaku nie ma ?
2015-10-20 23:09 użytkownik [niezalogowany] napisał:
c13/c16
Można parkować na chodniku ,jeśli kreska jest pozioma a chodnik ma ponad 3m szerokości przy pozostawieniu przepisowej szerokości 1,5m dla pieszych i rowerzystów.
2015-12-11 15:19 użytkownik [niezalogowany] napisał:
kolizja z rowerem
Sytuacja: skrzyżowanie równorzędne, ja jadę prosto terenowym, przecinam kontrapas lecący z prawej na lewą, z lewej strony o mało nie wpada na mnie rowerzysta jadący tym kontrapasem ale z lewej strony i twierdzi, że rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo. Kto ma pierwszeństwo?
2016-02-14 00:23 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Alex
W tekście brakuje mi informacji dotyczącej strony ruchu dla pieszych przy znaku C-13 i C-16 oddzielonym kreską poziomą. Czy na takiej ścieżce ruch pieszy odbywa się po lewej czy prawej stronie? W mojej ocenie po prawej, gdyż jest to ścieżka dla pieszych "użyczona" też rowerzystom, ale czy mam rację?
2016-06-14 20:32 użytkownik [niezalogowany] napisał:
C13/C16
ale kto ma pierszenstwo na takiej drodze ?
2016-09-02 21:58 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Pierwszeństwo na ciągach komunikacyjnych pieszo-rowerowych
Pierwszeństwo na takim ciągu zostało przedstawione tu: http://wrower.pl/prawo/obowiazek-jazdy-po-drodze-dla-rowerow,3004.html
2016-09-24 15:52 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Znak C-16/C-13 - droga dla pieszych i rowerzystów
jazda ciągiem pieszo - rowerowym powinna być możliwością, a nie obowiązkiem.
Przymuszanie kolarzówek i szybko zmierzających do celu rowerzystów do jazdy wzdłuż dróg z ograniczeniem do 50/h po pieszo-rowerowych traktach, to paranoja i urzędacki absurd rodem z Moskwy.
Większość tych "ścieżek" jest wykonanych za ciężkie pieniądze i nie spełnia podstawowych wymogów formalnych. Czy lokalni urzędnicy to tacy durnie?
2018-02-12 17:47 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Praca domowa
Dzięki ratujecie mi skurę
2018-06-18 10:11 użytkownik [niezalogowany] napisał:
dlaczego c13/c16
Mam 2 pytania:
1. Dlaczego ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI jest w tej sprawie sprzeczne z Ustawą która jest nadrzędna ?
2. Dlaczego Znak C13/c16 z kreska pionową jest stosowany skoro można go zastąpić dwoma oddzielnymi znakami C13 i C16 (bo drogi te są oddzielone od siebie, a zmienia to całkowicie sytuacje dla rowerzystów)?
2018-12-16 13:06 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Ioyfg3iy js7dhistzks8d s8
Bz7ebuckdysndyenysjeyxjdhxkhdjxydkxhd
2019-05-28 10:54 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Kto ma pierwszenstwo
Kto ma pierwszenstwo w swietle prawa na takich ciagach pieszo-rowerowych.

Bo rowerzysci nie szanuja nikogo i pedza na leb na szyje - wiec chcialbym wiedziec kto tu ma pierwszenstwo.

I nie interesuja mnie niczyje dywagacje - prosze podac odpowiedni paragraf w kodeksie ruchu drogowego.
2019-06-03 18:47 użytkownik [niezalogowany] napisał:
Odp.: Kto ma pierwszenstwo
Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi; Symbole oddzielone kreską poziomą oznaczają, że ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej szerokości jezdni;

Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami jednośladowymi; Symbole oddzielone kreską pionowo oznaczają, że ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po prawej i lewej stronie jezdni;

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zawsze pieszy ma pierwszeństwo.
Jeśli tym pieszym jest niewidomy to przejście jest dla niego niezauważalne, nie ma krawężnika, sygnalizacji dźwiękowej i co rowerzysta ma prawo go rozjechać?
Liczba pozycji:
1 2