Europejskie Wyzwanie Rowerowe to największe wydarzenie, w ramach którego rywalizują między sobą miejskie drużyny rowerzystów z całej Europy. Odbywa się ono co roku i trwa od 1 do 31 maja.
Od kilku lat przyzwyczailiśmy się do (prawie) darmowych rowerów miejskich, które funkcjonują w kilku polskich miastach. Teraz pojawi się konkurencja - indywidualne rowery zupełnie za darmo. Jednak tylko dla studentów.
W listopadzie 2012 roku Prezydent Warszawy powołał pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, zwanego potocznie Oficerem Rowerowym. Stanowisko to objął Łukasz Puchalski, który do tej pory wdrażał system wypożyczalni rowerowych.
Od 1 lipca 2004 roku obowiązuje zmieniony "Regulamin przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie". Zgodnie z nim przewóz rowerów w metrze, tramwajach oraz autobusach nie podlega opłacie.
Warszawski Urząd Miasta jak do tej pory nie opracował własnej polityki rowerowej. W lipcu 2009 roku Rada Miasta uchwaliła dokument "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do roku 2015 i na lata kolejne".
Warszawska Masa Krytyczna - czyli impreza polegająca na przejeździe jak największej ilości rowerzystów - podobnie jak w innych miastach - rozpoczyna się w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00 z Placu Zamkowego.
Pierwsza koncepcja Warszawskiego Roweru Miejskiego powstała około 2007 roku. Opierała się ona na wytycznych zawartych w dokumencie "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do roku 2015 i na lata kolejne".
Pod koniec 2013 roku w Warszawie było około 361 km ścieżek i dróg rowerowych. Sieć infrastruktury rowerowej składa się z 5 głównych szlaków oraz licznych krótkich ścieżek i dróg rowerowych.
Stolica Polski przoduje pod względem długości ścieżek rowerowych. W tym dziale można się zapoznać z mapami ścieżek i dróg rowerowych, lokalizacjami parkingów i wypożyczalni rowerowych, a także dowiedzieć się o projekcie Roweru Miejskiego w Warszawie.
W Warszawie można wypożyczyć rower w kilku lokalizacjach. Część z nich to po prostu sklepy które przy okazji oferują takie usługi. Firmy: Warsawbybike, WygodnyRower, Viabike i Rentabike/BP Eagle specjalizują się w wypożyczaniu rowerów.
Sieć wypożyczalni rowerów w dzielnicy Bemowo w Warszawie uruchomiona przez niemiecką firmę Nextbike w 1 kwietnia 2012 roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 100 rowerów w 10 stacjach.
Sieć szlaków rowerowych w województwie mazowieckim opracowana przez stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Szlaki zostały opracowane tak, aby połączyć wszystkie największe ośrodki miejskie oraz tereny atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo na Mazowszu.
Impreza polegająca na przejeździe jak największej ilości rowerzystów - podobnie jak w innych miastach - rozpoczyna się w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00 na Placu Zamkowym.
Jedna z pierwszych organizacji sportowych i najstarsza organizacja kolarska na ziemiach polskich. WTC swoją działalnością początkowo obejmowała jedynie Warszawę. W niedługim czasie powstały jej oddziały (konsulaty) w wielu miastach polskich.
Stowarzyszenie o charakterze ekologicznym wywodzące się z Federacji Zielonych, zarejestrowane w 1994 roku. Poza lobbowaniem na rzecz ścieżek, dróg i infrastruktury rowerowej oraz promowaniem zrównoważonego transportu