Nasz zachodni sąsiad słynie z dużej sieci dobrej jakości autostrad. Teraz ma ambicje stworzenia autostrady przeznaczonej dla rowerzystów która ma połączyć 10 miast w Zagłębiu Ruhry, w tym Duisburg, Bochum i Hamm, oraz kilka uniwersytetów.
Amerykański magazyn "Wired" opublikował listę 20 najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie. Nie jest zaskoczeniem, że wśród niech nie ma polskich miast.
Arkus&Romet Group włącza w swoją strukturę firmę WiM System ? producenta bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, czego efektem jest powstanie nowej firmy o nazwie Romet Rental Systems.
Od 1 marca 2012 roku rowery pojazdach MPK w Łodzi są przewożone bezpłatnie i nie jest to uzależnione od dobrej woli motorniczego. Możliwość bezproblemowego przewożenia rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej MPK wprowadzono w grudniu 2011 roku.
7 stycznia 2011 roku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podpisała tzw. Kartę Brukselską . która nakłada na miasto zobowiązanie zwiększenia ruchu rowerowego oraz ogólnie poprawy sytuacji rowerzystów w mieście.
Pierwszy pomysł projektu roweru miejskiego w Łodzi pojawił się w 2008 roku. Przewidywano, że będzie on kosztował ok. 4 mln zł. W 2009 roku. Przetarg na wykonanie i obsługę stacji rozpisano w 2009 roku, ale został on unieważniony.
Pierwszy rowerowy kontrapas w Łodzi pojawił się we wrześniu 2011 roku na ulicy Wólczańskiej. Był on pierwszym z pakietu czterech takich rozwiązań zaplanowanych na rok 2011
Masy Krytyczne w Gdyni są organizowane przez Stowarzyszenie Rowerowa Gdyniajako legalne imprezy - kazda z nich jest rejestrowana jako zgromadzenie publiczne.
O uczynienie z Gdyni miasta przyjaznego rowerom i rowerzystom walczy Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia, które powstało w sierpniu 2010 roku a, obecnie zrzesza ponad 20 członków.
Od maja 2011 roku rower w Gdyni można przewozić w trolejbusie oraz autobusie za darmo, i co najważniejsze - nie jest do tego potrzebna zgoda kierowcy. Nowe przepisy wprowadzają także darmowe przewożenie wózków i dużych bagaży.