Rowerowe wypożyczalnie staną latem w Śródmieściu: między Arkadią i Politechniką oraz al. Jana Pawła II i Wisłą, a także na Bielanach i Ursynowie. - Liczymy na kilkanaście tysięcy wypożyczeń dziennie - mówi Łukasz Puchalski z ZTM.
System Poznańskiego Roweru Miejskiego, który startuje 15 kwietnia, będzie połączony z innymi systemami roweru publicznego. To oznacza, że poznaniak w stolicy Niemiec będzie mógł wypożyczyć rower bez żadnych dodatkowych formalności. Podobnie będzie we Wrocławiu czy na warszawskim Bemowie
1 kwietnia 2012 roku uruchomiono pierwszą w Warszawie samoobsługową wypożyczalnię rowerów. Do dyspozycji mieszkańców jest 100 rowerów w 10 stacjach, które zostały zainstalowane w miejscach wybranych przez samych mieszkańców dzielnicy.
Pierwszy pomysł projektu roweru miejskiego w Łodzi pojawił się w 2008 roku. Przewidywano, że będzie on kosztował ok. 4 mln zł. W 2009 roku. Przetarg na wykonanie i obsługę stacji rozpisano w 2009 roku, ale został on unieważniony.
Obecnie operatorem wypożyczalni rowerowych w systemie Roweru Miejskiego w Krakowie jest firma BikeU . Do dyspozycji mamy 1500 rowerów rozlokowanych w w 150 stacjach.
Lublin obecnie posiada około 50 km ścieżek i dróg rowerowych. W urzędzie Miejskim jest stanowisko oficera rowerowego, została przyjęta Polityka Rowerowa, a mieszkańcy korzystają z systemu Roweru Miejskiego - czyli sieci wypożyczalni rowerowych.
Pierwsza koncepcja Warszawskiego Roweru Miejskiego powstała około 2007 roku. Opierała się ona na wytycznych zawartych w dokumencie "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do roku 2015 i na lata kolejne".
Opole nie ma zbyt dobrze rozwiniętej infrastruktury, ale ostatnio władze miasta zaczęły dostrzegać rower jako istotną formę komunikacji. W 2012 roku powołano oficera rowerowego oraz uruchomiono sieć miejskich wypożyczalni rowerowych.
Katowice - jedno z największych miast w Polsce nie posiada ani spójnej sieci dróg rowerowych, ani polityki rowerowej, ani nawet organizacji, która walczy w imieniu rowerzystów.
Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych w USA składających się z rowerów oraz zasilanych bateriami słonecznymi stacji. Jest prowadzona przez konsorcjum firm w skład którego wchodzi miedzy innymi firma Trek znana z produkcji rowerów.
Sieć wypożyczalni rowerów w dzielnicy Bemowo w Warszawie uruchomiona przez niemiecką firmę Nextbike w 1 kwietnia 2012 roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 100 rowerów w 10 stacjach.
Sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerowych (system roweru miejskiego) w kilkunastu miastach we Włoszech z Rzymem na czele składających się z rowerów oraz automatycznych stacji.
System publicznych rowerów niemieckich kolei Deutsche Bahn w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Koloni, Stuttgarcie, Monachium, Karlsruhe oraz w Saarbrücken obsługiwany za pomocą telefonu komórkowego.
System bezobsługowych wypożyczalni rowerowych działających na zasadzie roweru miejskiego wdrażany przez firmę JCDecaux. Jest to to cały system obejmujący rowery, stacje dokujące, system informatyczny oraz know-how.
Największa na świecie firma zajmująca się reklamą zewnętrzną. W swojej ofercie posiada także system wypożyczalni rowerów miejskich "Cyclocity". Został on wdrożony w 13 miastach we Francji oraz w 13 poza tym krajem.