Amerykański samochodowy koncern, który już w przeszłości prezentował koncepcje składanych rowerów teraz zgłosił do urzędu patentowego wniosek dotyczący roweru z nadmuchiwaną... ramą.
Od kilku lat rowery składane stają się coraz popularniejszym środkiem transportu z zatłoczonych miastach. Dzięki ich konstrukcji w szybki i prosty sposób można zmniejszyć rozmiar tak aby wziąć rower w rękę jak teczkę. Szczególnie jeśli waży tylko 6,5 kg.
Przełom XIX i XX w. przyniósł ciekawe innowacje: ścigano się na rowerach szosowych, kobiety w długich sukniach mogły wygodnie podróżować "damką", a miłośnicy zrelaksowanej pozycji - rowerem poziomym. W XX w. skonstruowano składak, BMX i rower trekingowy.
W 2008 roku w niemieckiej miejscowości Germersheim odbyła się trzynasta edycja targów SPEZI - rowerów poziomych, składanych, monocyklów oraz wszelkiego rodzaju dziwnych konstrukcji, których wspólną cechą jest fakt napędzania ich mięśniami ludzkimi
Pojazd napędzany siłą mięśni osoby kierującej nim za pośrednictwem przekładni mechanicznej napędzającej jedno (lub dwa) z kół, wprawianej w ruch zazwyczaj nogami.
Typ roweru, który w szybki i prosty sposób można złożyć do tak aby zajmował mało miejsca. Rower składany zazwyczaj posiada ramę z zawiasem, który można zablokować, chowany w rurę podsiodłową wspornik siodła oraz łamany (z zawiasem) wspornik kierownicy.
Produkowany w czasach PRL (lata 70. - 90.) miejski składany rower marki Romet. Obok modelu Wigry, był to najpopularniejszy składak w czasach PRL. Od modelu Wigry różnił się praktycznie tylko rozmiarem kół - zamiast 20" posiadał koła w rozmiarze 24".