26 października podpisano umowę na realizację 300-kilometrowego szlaku rowerowego dookoła Wielkich Jezior Mazurskich. To będzie turystyczny hit Warmii i Mazur.
Jeszcze w tym roku powstanie trasa rowerowa o długości 60 km z Muszyny do Nowego Sącza, która będzie częścią europejskiej magistrali rowerowej EuroVelo 11.
Oborniki Śląskie, leżące niedaleko Wrocławia to częsty cel wycieczek dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Teraz mają jeszcze jeden argument aby - tym razem na rowerze udać się w te okolice. Pomoże w tym wydana mapka "Leśne Szlaki Rowerowe".
Trzy trasy zwiedzania dla rowerzystów uruchomiło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK). To pierwszy w Polsce taki projekt - łączący aktywny wypoczynek i poznawanie muzealnych kolekcji.
Niemieckie szlaki rowerowe zaliczane są do najlepszych w Europie. W kraju naszych sąsiadów na rowerze można odwiedzić niemal każdy rodzaj europejskiego krajobrazu - od wybrzeży Morza Bałtyckiego przez pojezierza po trasy o charakterze alpejskim.
Ponad sześćset kilometrowy szlak z Berlina do Kopenhagi otrzymał trzy gwiazdki niemieckiego stowarzyszenia rowerowego ADFC. Biegnie on przez urozmaicony region Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego i prowadzi aż do Danii.
Przez prawie pół wieku Europa była podzielona na Wschodnią i Zachodnią przez Żelazną Kurtynę, która rozciągała się od Morza Barentsa aż po Morze Czarne. Trasa EuroVelo 13 prowadzi wzdłuż tej umownej granicy szlakiem historii i kultury.
Europejska sieć szlaków rowerowych zaprojektowanych i nadzorowanych przez Europejską Federację Cyklistów. Obecnie wyznaczonych jest 15 szlaków o łącznej długości 60.000 km biegnących przez całą Europę.
Szlak rowerowy wyznaczony wzdłuż rzeki Odry. Biegnie on Dolina Środkowej Odry od Oławy (woj dolnośląskie) przez Wrocław, Głogów, Nową Sól do Owczar (woj. lubuskie). Jest oznaczony niebieskimi znakami i ma długość 672 km.
Sieć szlaków rowerowych w województwie mazowieckim opracowana przez stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Szlaki zostały opracowane tak, aby połączyć wszystkie największe ośrodki miejskie oraz tereny atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo na Mazowszu.
W dawnych wiekach handel bursztynem był popularny w wielu krajach Europy, a karawany kupieckie, wiozące "złoto Bałtyku", przecinały kontynent wzdłuż i wszerz. Jednym z najpopularniejszych szlaków handlowych była trasa łącząca Bałtyk z Adriatykiem, przecinająca m. in. tereny dzisiejszego województwa wielkopolskiego.
Bydgoszcz dla rowerzystów to nie tylko atrakcyjne szlaki nad Brdą, Kanałem Bydgoskim, w centrum i w Myślęcinku. Wszystkim cyklistom polecamy wycieczkę, która prowadzi w okolice zdominowane przez kominy, hale produkcyjne, magazyny, wysokie płoty, bocznice kolejowe i inne industrialne wynalazki.
Szlak cysterski rozpoczyna się przy kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego przy Rondzie Śródka w Poznaniu. Jego trasa wiedzie zarówno przez okolice Poznania jak i północną Wielkopolskę.
Ścieżka ta, posiada niezwykle cenne walory krajobrazowo - przyrodnicze. Po drodze można spotkać dzikie, leśne zwierzęta oraz liczne strumienie, stawy i jeziora.