26 października podpisano umowę na realizację 300-kilometrowego szlaku rowerowego dookoła Wielkich Jezior Mazurskich. To będzie turystyczny hit Warmii i Mazur.
Jeszcze w tym roku powstanie trasa rowerowa o długości 60 km z Muszyny do Nowego Sącza, która będzie częścią europejskiej magistrali rowerowej EuroVelo 11.
Władze województwa zachodnio-pomorskiego zinwentaryzowały wszystkie szlaki rowerowe na swoim terenie oraz opracowały koncepcję ich rozwoju. Docelowo ma powstać 12 tras rowerowych będących atrakcją turystyczną szczególnie dla gości z zagranicy.
Przyrodniczy szlak wokół Tatr - to projekt 250-cio kilometrowej pętli rowerowej wiodącej z Nowego Targu przez Słowację. Pierwszy odcinek trasy po Polskiej stronie ma być gotowy do końca roku.
Przewodnik opisuje 24 wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Lubelszczyzny i Roztocza. Poszczególne trasy zostały tak dobrane, aby zaawansowani kolarze nie nudzili się podczas wypraw, a mniej wprawni rowerzyści nie pospadali ze zmęczenia z siodełek.
W przewodniku zamieszczono opisy 24 wycieczek rowerowych po najpiękniejszych zakątkach Tatr Polskich i Słowackich: od Zakopanego poprzez Zuberzec, Liptowski Mikulasz - aż do Starego Smokowca.
W przewodniku zamieszczono opisy 24 wycieczek rowerowych po najciekawszych okolicach Katowic: od Tarnowskich Gór poprzez doliny rzek Kłodnicy, Bierawki i Rudy, okolice Mikołowa, Kotlinę Oświęcimską, Równinę Pszczyńską - aż po Beskid Śląski.
W przewodniku zamieszczono opisy 20 wycieczek rowerowych po najciekawszych zakątkach Trójmiasta i okolic: od ścisłego centrum Gdańska, Sopotu i Gdyni poprzez malownicze miejscowości Szwajcarii Kaszubskiej, Wejherowo, Władysławowo, Jastarnię - aż po Hel.
W przewodniku zamieszczono opisy 28 wycieczek rowerowych po najciekawszych zakątkach zachodniej części Warszawy i jej okolicach: od gwarnych ulic stolicy poprzez Sochaczew, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Łowicz - aż po rejony Radomia.
W przewodniku zamieszczono opisy 24 wycieczek rowerowych po najciekawszych zakątkach wschodniej części Warszawy i jej okolicach: od gwarnych ulic stolicy poprzez Mińsk Mazowiecki, Wołomin, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki - aż po Ciechanów.
W przewodniku zamieszczono opisy 24 wycieczek rowerowych po najpiękniejszych zakątkach Sudetów: od Gór Izerskich poprzez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, Stołowe, Masyw Śnieżnika, Góry Złote - aż do Gór Opawskich.
Wielkopolska była dotąd postrzegana jako miejsce odpowiednie dla biznesmena, który przyjeżdża w garniturze na międzynarodowe targi w Poznaniu, nocuje w piekielnie drogim hotelu, a następnie - zwiedza któryś z pięknie odrestaurowanych pałaców.
W przewodniku opisano najciekawsze wycieczki po Podlasiu. Zostały one zaplanowane w taki sposób, aby na trasie przejazdu znalazło się jak najwięcej miejsc wartych uwagi: zabytków, pomników przyrody i wspaniałych punktów widokowych.
24 rowerowe wyprawy ścieżkami i bezdrożami Jury Krakowsko-Czestochwoskiej i Jury Wieluńskiej to wspaniały pomysł na poznanie tego zakątka Polski. Na podróżników czekają warowne zamki, zabytkowe gwarne miasteczka, spokojne wioski, liczne jaskinie...
Europejska trasa rowerowa o walorach historycznych, kulturowych i przyrodniczych biegnąca wzdłuż starożytnego Szlaku Bursztynowego od Budapesztu przez Kraków do Morza Bałtyckiego.
Europejska sieć szlaków rowerowych zaprojektowanych i nadzorowanych przez Europejską Federację Cyklistów. Obecnie wyznaczonych jest 15 szlaków o łącznej długości 60.000 km biegnących przez całą Europę.
Projekt utworzenia blisko 3000 milowej (4800 kilometrowej) trasy dla niezmotoryzowanych łączącej główne miasta leżące na wybrzeżu Atlantyckim w USA od Calais, Maine do Key West, Florida.
Szlak rowerowy wyznaczony wzdłuż rzeki Odry. Biegnie on Dolina Środkowej Odry od Oławy (woj dolnośląskie) przez Wrocław, Głogów, Nową Sól do Owczar (woj. lubuskie). Jest oznaczony niebieskimi znakami i ma długość 672 km.
Trasa rowerowa wytyczona po drogach lub ścieżkach utwardzonych, ta aby mógł ją przejechać rower. Szlaki rowerowe często błędnie są kojarzone ze ścieżkami rowerowymi. Głównym przeznaczeniem szlaków rowerowych jest turystyka.
W dawnych wiekach handel bursztynem był popularny w wielu krajach Europy, a karawany kupieckie, wiozące "złoto Bałtyku", przecinały kontynent wzdłuż i wszerz. Jednym z najpopularniejszych szlaków handlowych była trasa łącząca Bałtyk z Adriatykiem, przecinająca m. in. tereny dzisiejszego województwa wielkopolskiego.
Bydgoszcz dla rowerzystów to nie tylko atrakcyjne szlaki nad Brdą, Kanałem Bydgoskim, w centrum i w Myślęcinku. Wszystkim cyklistom polecamy wycieczkę, która prowadzi w okolice zdominowane przez kominy, hale produkcyjne, magazyny, wysokie płoty, bocznice kolejowe i inne industrialne wynalazki.
Szlak cysterski rozpoczyna się przy kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego przy Rondzie Śródka w Poznaniu. Jego trasa wiedzie zarówno przez okolice Poznania jak i północną Wielkopolskę.
Ścieżka ta, posiada niezwykle cenne walory krajobrazowo - przyrodnicze. Po drodze można spotkać dzikie, leśne zwierzęta oraz liczne strumienie, stawy i jeziora.