Jest to połączenie roweru górskiego i BMX. Używa się ich do uprawiania dyscyplin takich jak dirt, street i 4Cross.
Rowery typu dirt służą głównie do wykonywania ewolucji, skoków na tzw hopkach (dirt) oraz jazdy po przeszkodach miejskich.
Jest to rodzaj pojazdu jednośladowego zbliżonego budową do zwykłego roweru napędzanego siłą mięśni z dodatkowym źródłem energii w postaci silnika elektrycznego. Często umożliwia to jazdę bez pedałowania.
(ang. Freeride bike lub dual) Rodzaj roweru przeznaczony do sportu ekstremalnego zwanego freeride. Dawniej były to rowery downhillowe z zamontowaną przednią przerzutką, aby móc podjeżdżać pod wzniesienia.
(ang. MTB - Mountain Terrain Bike) - nazwa rowerów, których budowa umożliwia poruszanie się w ciężkim terenie. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów rowerów w Polsce.
Rower przystosowany do jazdy po mieście, inaczej nazywany holenderką. Rower miejski najczęściej posiada koła 28-calowe (choć bywają również z kołami 26 i 27-calowymi), wygiętą, szeroką i wygodną kierownicę, krótką ramę i siodełko.
(ang. MTB - Mountain Terrain Bike) - nazwa rowerów, których budowa umożliwia poruszanie się w ciężkim terenie. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów rowerów w Polsce.
Rower przełajowy (inaczej CX) jest to rower zbliżony do szosowego przystosowany do jazdy w terenie. Rower przełajowy posiada zazwyczaj koła 28 calowe, szeroko rozstawione - dzięki temu jazda na nim jest bardziej stabilna.
Typ roweru, który w szybki i prosty sposób można złożyć do tak aby zajmował mało miejsca. Rower składany zazwyczaj posiada ramę z zawiasem, który można zablokować, chowany w rurę podsiodłową wspornik siodła oraz łamany (z zawiasem) wspornik kierownicy.
Rowery szosowe (inaczej kolarskie ang. road bike) służą przede wszystkim do jazdy po powierzchniach gładkich i drogach asfaltowych. Rama w rowerze szosowym jest bardzo sztywna, lekka i pozbawiona amortyzacji.