Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > wielkopolskie > Piastowski Trakt Rowerowy

Piastowski Trakt Rowerowy

Województwowielkopolskie
Powiatgnieźnieński
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Kolor szlakuczarny
Start trasyPoznań, Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka.
Koniec trasyIzdby
Główne punktyPoznań - Uzarzewo - Pobiedziska - Węglewo - Moraczewo - Dziekanowice - Gniezno - Trzemeszno
Długość104
Trudnośćłatwa

Piastowski Trakt RowerowySzlak Piastowski to jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce, wizytówka Wielkopolski. Malowniczy szlak, wiodący wśród pól i pagórków Pojezierza Gnieźnieńskiego, umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej od samego zarania. Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie, Pola Lednickie - miejsce słynnych religijnych spotkań młodzieży, Ostrów Lednicki – ruiny palatium pierwszych polskich władców, Gniezno –  katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiami św. Wojciecha, piękna bazylika w Trzemesznie, w końcu parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i wieża widokowa w Dusznie.

Trudność

niewielka, ubite drogi polne i mało uczęszczane szosy

Co warto zobaczyć

POZNAŃ – początek trasy przy południowo – zachodnim krańcu jeziora regatowego Malta.
Całoroczny stok narciarski i tor saneczkowy „Malta – Ski”, pole do mini-golfa i wypożyczalnia rowerów. Nieopodal stoku narciarskiego Kopiec Wolności. Na wschód od jeziora tor przeszkód dla rowerów górskich i Nowe ZOO (największe pod względem powierzchni w Polsce). Kolejka dziecięca „Maltanka” – dla najmłodszych.

UZARZEWO – wieś na północnym brzegu Cybiny, nieopodal Jezioro Uzarzewskie. Szachulcowy kościół św. Michała z 1749 r. Wnętrze o architekturze salowej, wyposażenie barokowe, murowana kaplica z kryptą fundatorów - Żychlińskich i drewniana wieża z 1869 r. W eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. - otwarte w 1977 r. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata. Wokół – park krajobrazowy z końca XIX w., arch. Augustyn Denizot.

REZERWAT PRZYRODY „JEZIORO DĘBINIEC” – ok. 1,3 km na północ od szlaku. Chroni otaczające jezioro tereny bagienne i trzcinowiska oraz las mieszany. Dużo ptactwa wodnego.

PARK KRAJOBRAZOWY PROMNO – powstały w 1993 r., obejmuje ponad 2 tys. ha krajobrazu polodowcowego, na który składają się porośnięte lasem mieszanym pagórki morenowe i kilka jezior. Na terenie parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Liczne rzadko występujące rośliny, charakterystyczne dla terenów podmokłych.

REZERWAT PRZYRODY „JEZIORO DRĄŻYNEK” – chroni jezioro śródleśne z przyległym torfowiskiem. Ciekawa fauna ważek. W otaczającym lesie rzadkie odmiany storczyka.

POBIEDZISKA – nazwa miasta (pobieda=zwycięstwo) wiąże się z legendarnym zwycięstwem Kazimierza Odnowiciela nad Masławem. Zadecydowała o tym bitwa, która rozegrała się w okolicy. Miasto zostało złupione przez Krzyżaków w 1331 r. Często bywał tu Władysław Jagiełło. Przy wschodniej pierzei czworobocznego Rynku stoi wczesnogotycki kościół pw. św. Michała z przełomu XIII/XIV w., kryty drewnianym dachem. Wewnątrz wyposażenie późnogotyckie; ciekawe epitafia. W murach świątyni znajdują się tajemnicze wgłębienia, według legendy wiercone palcami w ramach pokuty za grzechy. W rzeczywistości są to efekty krzesania sztucznych ogni w czasie Wielkanocy.

WĘGLEWO – miejsce urodzenia wybitnego archeologa, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, badacza Biskupina, Józefa Kostrzewskiego (1885 – 1969). Drewniany kościół z 1818 r. z zachowanymi elementami wyposażenia gotyckiego.

MORACZEWO – dobrze zachowane grodzisko, świadczące o istnieniu tutaj dwóch grodów – w VIII i X w. (zniszczone w czasie najazdu Brzetysława w 1038 r.). Po drugiej stronie szosy dwa wiatraki – koźlaki z XVIII.

DZIEKANOWICE - do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, powstałego w 1976 r., przeniesiono z terenu całej Wielkopolski zabytkowe budowle drewniane. Eklektyczny kościół pw. św. Marcina z 1865 r. z wyposażeniem z XIX w. Ok. 2 km na pn. – zach. od szlaku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (prom na Ostrów Lednicki): pozostałości palatium – siedziby Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

GNIEZNO – jeden z najważniejszych grodów Polski Piastów. W 1000 r. do Gniezna przybył z pielgrzymką niemiecki cesarz Otton III. Miejsce koronacji m.in. Bolesława Chrobrego i Przemysła II. Najważniejszy zabytek to gotycka katedra, a w niej: relikwie św. Wojciecha przechowywane w relikwiarzu w kształcie srebrnej trumny, romańskie Drzwi Gnieźnieńskie oraz wiele zabytkowych kaplic, epitafiów i rzeźb.

TRZEMESZNO – miasto, w którym – według tradycji – fundatorem klasztoru benedyktynów był św. Wojciech. Fakty historyczne mówią natomiast o tym, iż klasztor, od samego początku należący do norbertanów, założył tu w I poł. XII w. Bolesław Krzywousty. Po pierwotnej świątyni romańskiej oraz późniejszej – gotyckiej – pozostały tylko fragmenty murów. Dziś jest to okazała, trójnawowa bazylika Wniebowzięcia NMP w stylu barokowym, zbudowana na planie krzyża. Wnętrze kościoła kryje wiele ciekawostek architektonicznych i artystycznych.
W Trzemesznie urodził się Jan Kiliński (1760 – 1819) – z zawodu szewc, do historii przeszedł jako jedna z głównych postaci insurekcji kościuszkowskiej. Jego pomnik stoi na placu, nazwanym także nazwiskiem bohatera.

Źródło: http://www.wielkopolska.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
2014-05-31 18:10 anonim | Piastowski Trakt Rowerowy
ciekawy szlak jednak nie polecam ze względu na to że nie jest w ogóle oznaczony ! Piszę w ogóle ponieważ widziałem kilka wyblakłych białych plam na drzewach! od Parku Krajobrazowego Promno do Poznania nie jest źle chociaż są miejsca gdzie trzeba się głowic. Oznaczenie tego szlaku to tragedia ! nigdy więcej! pozdrawiam