Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > mazowieckie > Radom-Nietulisko-Zapora Wióry-Radom

Radom-Nietulisko-Zapora Wióry-Radom

Województwomazowieckie
PowiatRadom
Rodzajturystyczna
RegionMazowsze
Start trasyRadom, Prędocinek
Koniec trasyRadom, Prędocinek
Główne punktyIłża - Zębiec - osady leśne Kutery i Klepacze - Bór Kunkowski - Staw Kunowski - Nietulisko - Doły Biskupie - Zapora Wióry - Iłża
Długość76-138
Trudnośćumiarkowana

Długość trasy: 137.8 km, czas przejazdu bez odpoczynku: 8 godz. 15 min, z odpoczynkami: 9 godz. 30min.
Asfalt: 119.8 km, leśne dukty i ścieżki: ok. 18 km.

CHARAKTERYSTYKA WYCIECZKI

Wycieczka jest trudna z uwagi na jej długość 137 km i niektóre, aczkolwiek krótkie odcinki, mokrych i piaszczystych leśnych dróg w lasach iłżeckich. Można wycieczkę skrócić o ok. 62 km wyruszając z Radomia do Iłży samochodem z rowerem zamocowanym do bagażnika i zostawiając bezpiecznie pojazd np. pod komisariatem Policji.

Celem wycieczki jest pięknie położony na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej zbiornik wodny "Wióry", który powstał w wyniku spiętrzenia zaporą, powyżej wioski Doły Biskupie świętokrzyskiej rzeki Świślina. Za Iłżą jechać będziemy pięknymi lasami Puszczy Iłżeckiej a w niej szlak prowadził będzie przez dawne leśne osady: Kutery i Klepacze oraz przepięknie położoną śródleśną wioskę Bór Kunowski. W Nietulisku położonym na skraju Przedgórza Iłżeckiego, w pobliżu ujścia rzeki Świśliny do Kamiennej, zwiedzimy ruiny walcowni i zakładu mechanicznego powstałego w połowie XIX wieku.

W drodze powrotnej do Iłży, trasa częściowo prowadzić będzie dawnym traktem /gościńcem/ ostrowieckim, którym we wrześniu 1939r wycofywali się żołnierze Armii Prusy

po bitwie pod Iłżą. Po trasie w lasach iłżeckich spotkamy pomniki i mogiły poległych w okresie okupacji niemieckiej żołnierzy, partyzantów oraz mieszkańców okolicznych wiosek. W drodze powrotnej, w Iłży na wzgórzu zamkowym robimy kolejny odpoczynek na trasie wycieczki.

OPIS TRASY

1. RADOM - IŁŻA                                           32.8 km, czas przejazdu: 1 godz. 40 min.

Z Radomia wyruszamy z pętli autobusowej linii nr 4 i 9 na osiedlu Prędocinek. Ulicą Ignacego Witkacego jedziemy przez Sołtyków do Gębarzewa, Bardzic i Zalesic / 13.2 km ).  Z Zalesic kontynuujemy trasę przez: Łączany, Suliszkę, Gaworzynę i Pakosław.

Po drodze w Bardzicach za Gębarzewem zwiedzamy drewniany kościółek z XVIIw,

usytuowany w lasku modrzewiowo-lipowym. Droga do Iłży z wyjątkiem 2.2 km odcinka od Gębarzewa do Pakosławia jest asfaltowa i prowadzi wśród pól, łąk oraz zabudowań mijanych wiosek. Po ok. 20 km, w Tycach możemy chwile odpocząć nad przepustem rzeki Modrzejowicy przy starym młynie i stawach rybnych. W Gaworzynie  /24 km/ uważamy, aby na łuku drogi, przed przydrożnym krzyżem i  figurką skręcić w prawo w polną bitą drogę do Pakosławia

30.0 km, Iłża. Jesteśmy na skraju miasteczka przy cmentarzu. Na cmentarzu zwiedzamy kwatery żołnierzy września 1939r. oraz poległych partyzantów działających w rejonie Iłży zgrupowań AK, AL, BCH. Z cmentarza zjeżdżamy kilkaset metrów do rynku miasteczka.

2. IŁŻA  -   ZĘBIEC  /Zakłady Górniczo Metalowe/     12.5 km, czas przejazdu 40 min.

30.0 km, Iłża. Z runku wyjeżdżamy ulicą Bodzentyńską kierując się   do graniczącej z miasteczkiem wioski Kolonia Seredzice. Mijamy Kolonię Seredzice  i dalej prosto na południe  do następnej wioski Białka. Opuszczamy Białkę i wjeżdżamy w las drogą prowadzącą do wioski Jasieniec Iłżecki Górny. Lasem, drogą bitą,    jedziemy 1.4 km. Opuszczamy las i za ok 700m jesteśmy w Jasieńcu Iłżeckim Górnym na drodze prowadzącej z Pastwisk do Tychowa Starego.

37.0 km, Jasieniec Iłżecki Górny. Na drodze prowadzącej do Tychowa skręcamy w lewo na most / przepust / rzeczki Małyszyniec i za 50 m zjeżdżamy w prawo w drogę asfaltowa do kolejnej wioski Maziarze. Jedziemy prosto na koniec wioski do widocznego lasu. Na skraju lasu skręcamy w lewo, w kierunku wschodnim w żółty szlak rowerowy. Trzymając się żółtego szlaku jedziemy ok. 1.5 km lasem do drogi krajowej nr 9 relacji Iłża - Ostrowiec. Szlak prowadzi trawiastą drogą przecinkami leśnymi, sosnowym i bukowym drzewostanem. Jesteśmy już w lasach Puszczy Iłżeckiej. Dochodzący do nas szum jadących samochodów wskazuje nam, że zbliżamy się do drogi krajowej.

40.5 km,  Wyjeżdżamy z lasu na drogę krajowa nr 9 obok drewnianej platformy przystanku kolejki wąskotorowej jeżdżącej tutaj z Iłży oraz znajdujący się po drugiej stronie Ośrodek Dydaktyczny Nadleśnictwa Marcule. Kierujemy się w prawo i zwracając szczególna uwagę na nasze bezpieczeństwo jedziemy 1 km drogą krajową nr 9. Mijamy wiadukt naddrogą i po ok. 200m zjeżdżamy w lewo w asfaltówkę prowadzącą lasem do zakładów Górniczo Metalowych Zębiec.

42.5 km, Zębiec. Jesteśmy obok dawnego zakładu przerobu piasków żelazistych dziś Zakładu Górniczo Metalowego. W pobliżu zakładu można spotkać wyrobiska po wydobywanych piaskach, z których wybudowany zakład miał odzyskiwać żelazo. Zakład po wybudowaniu został szybko zamknięty i dziś jest producentem kotłów grzewczych.

3. ZĘBIEC  - KLEPACZE                                        8.5 km, czas przejazdu: 35 min.

42.5, km, Zębiec. Jedziemy na koniec zabudowań zakładu i tuż z boku warsztatów mechanicznych wjeżdżamy w las w żółty pieszy szlak turystyczny. Jedziemy prawie skrajem lasu i po kilkuset metrach zobaczymy z lewej strony tory kolejowe prowadzące do zakładu.

43.4 km, Zatrzymujemy się na biegnącej względem nas prostopadle leśnej drogi. Z lewej strony widzimy tory kolejowe i przejazd oznaczony znakiem krzyża św. Andrzeja. W tym kierunku skręca szlak turystyczny. My kierujemy się w prawo i po 320 m, na krzyżówce leśnych dróg skręcamy w lewo w kierunku południowym. Jedziemy dobra leśną szutrowa droga do bliskiej już dawnej leśnej osady Kutery. Po drodze mijamy ambonę myśliwską i docieramy do murowanej kapliczki koła łowieckiego oraz szkółki modrzewiowej. Za ok. 150 m docieramy do biegnącej prostopadle do nas asfaltowej leśnej drogi

od strony Lubieni.

45.6 km, Kutery. Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo zatrzymując się na chwilę na polance obok pomnika w formie narzutowego głazu upamiętniającego partyzantów AK, AL. I BCH, którzy w latach 1939 ? 1945 toczyli w tych rejonach walki z Niemcami. Obok  jest wysoka wieża obserwacyjna. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Po ok. 1.8 km od pomnika przejeżdżamy przez tory kolejowe prowadzące do Zębca a następnie z lewej strony trasy szkółkę leśną "Kutery".

48.8 km, Z prawej strony odchodzi od naszej trasy również śródleśna droga asfaltowa i u zbiegu dróg znajduje się mogiła z drewnianym krzyżem. Napis informuje, że w tym miejscu w 1942 r zginął gajowy Kazimierz Czaja. Skręcamy w prawo. Po ok. 2.1 km mijamy tory kolejowe i kolejny pomnik ? głaz narzutowy poświęcony tragicznie zmarłej w tym miejscu w 1995 Grażyny Dąbrowskiej. Za kilkaset metrów docieramy do gajówki Klepacze.

51.0 km, Klepacze. Na skraju wielkiej kilkunastohektarowej polany leśnej, przy stawiku na leśnym potoku znajdują się drewniane zabudowania leśniczówki. Polana jest ogrodzona płotem żerdziowym, która stanowi wybieg dla koni znajdujących się w leśniczówce. Urocze miejsce, cisza, wokół las, piękny krajobraz.

4. KLEPACZE  -   NIETULISKO                                      11 km, czas przejazdu: 45 min.

51.0 km, Klepacze. Jedziemy dalej wjeżdżając w las kamienistą leśną drogą. Droga prowadzi lekko łukiem w prawo i po 400 m zjeżdżamy w lewo w pierwszą rozjeżdżoną po

jazdami leśnymi drogę gruntową. Jedziemy tą drogą prowadzącą w kierunku południowym by po ok. 320m  na pierwszym rozdrożu leśnych dróg wjechać w lewą dróżkę. Jedziemy łukami w lewo, w prawo i w lewo, aby po ok. 0.8 km wjechać do śródleśnej wioski Bór Kunowski. Na tym odcinku można posiłkować się kompasem lub GPS-em analizując drogę, mając na uwadze to, iż Bór Kunowski znajduje się względem nas na kierunku południowo wschodnim. Unikniemy ewentualnego zagubienia.

53.5 km, Bór Kunowski. Wjeżdżamy do wioski obok letniego białego domku z pasieką pszczół. Jesteśmy w śródleśnej wiosce, w której drewniana i murowana zabudowa kilkunastu domów usytuowana jest wzdłuż dwu równolegle względem siebie ulic. Otacza ją wielka polana ograniczona wokół ścianą lasów Puszczy Iłżeckiej. Domy i budynki gospodarcze dzisiaj są letnimi lub całorocznym siedliskami. Jedziemy przez wioskę do jej południowego skraju, gdzie wjeżdżamy w las i asfaltówką ok. 1,2  km   pędzimy łagodnymi zjazdami w kierunku południowym do wioski Staw Kunowski.

57.8 km, Staw Kunowski. Wioska położona w dolinie Kamiennej. Wyjeżdżamy z lasu obok szkoły i jedziemy w dół wioski do torów kolejowych. W oddali ok. 3 kilometry przed nami, za doliną widok na zalesione wyniesienia rozpoczynającej się Wyżyna Sandomierskiej. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i za kilkaset m. docieramy do mostu na rzece Kamiennej, która jest naturalną granicą Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej stanowiącej geologiczne przedłużenie Gór Świętokrzyskich.

59.6 km, Most na Kamiennej. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej by za 300 m znaleźć się w wiosce Rudnik na drodze krajowej nr 9 relacji Radom- Iłża - Ostrowiec Świętokrzyski, na której skręcamy w lewo i kierujemy się do odległego od nas 2 km. Nietuliska. Uważamy na ruch samochodowy a szczególnie na bliskim za kilkaset m. punktu gdzie w drogę nr 9 włącza się droga nr 746 ze Starachowic. Jadąc tym odcinkiem mamy z lewej strony szeroka na kilka km. dolinę Kamiennej, z prawej natomiast głębokie i szerokie koryto dawnego kilku kilometrowego kanału wodnego zasilającego dawną walcownię w Nietulisku Fabrycznym. Wzdłuż przeciwległego brzegu kanału ciągnie się zalesione pasmo wyniesienia już Wyżyny Sandomierskiej. Dojeżdżamy do Nietuliska.

62.0 km, Nietulisko. Skręcamy w prawo w drogę prowadzącą do Dołów Biskupich. Po 200 m zjeżdżamy na chwilę w lewo, w dochodząca do naszej trasy drogę i dotrzemy do ruiny walcowni zakładu mechanicznego powstałego w I połowie XIX, czynnego do 1903r, w którym został zniszczony przez powódź. Na miejscu zobaczymy fragmenty hal, kamienne komory turbin, podziemne ujścia wody oraz stylowe budynki fabryczne.

5. NIETULISKO    -   ZAPORA "WIÓRY"               8 km, czas przejazdu: 25 min.

62.0 km, Nietulisko. Wracamy do opuszczonej na chwilę trasy i jedziemy do Dołów Biskupich. Jedziemy doliną rzeki Świślina mając wzdłuż trasy z obu stron rzeki ciągnące się zalesione wysokie zbocza.

65.5 km, Doły Biskupie. Wioska pięknie położona w dolinie Świśliny u zbiegu Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej. Osada posiada tradycje przemysłu drzewnego i papierniczego. Dziś pozostały tylko popadające w ruinę budynki fabryki tektury z 1840r. oraz wysoki most na dawnym przepuście i kamiennej tamie na rzece. W sąsiedztwie zabytkowego zespołu przemysłowego na stoku wzgórza doliny oglądamy odsłonięte kamieniołomy z potężnymi blokami skalnymi. W celu zwiedzenia budynków i osady fabrycznej udajemy się na druga stronę Świśliny. Wracamy do trasy. Za osadą wspinamy się podjazdem do widocznej zapory wodne "Wióry" Droga wznosi się dołem wysokiego zbocza zabezpieczonego u nasady kamiennym wałem koloru rudy żelaza ? pirytu zalegającej te tereny.

70.0 km, Zapora "Wióry" Zatrzymujemy się na tamie zapory spinającej swoją konstrukcją zbocza obu wzniesień. Podziwiamy przepiękny widok na utworzony, długi na kilka kilometrów zbiornik wodny oraz dolinę Świśliny. Udając się kilkaset metrów w górę oglądać będziemy przepiękny krajobraz zbiornika wodnego i pasma gór świętokrzyskich ze Świętym Krzyżem w centralnym miejscu panoramy gór.

POWROTNA TRASA DO RADOMIA

Z zapory Wióry wracamy do Radomia częściowo tą sama trasą, zmodyfikowaną na odcinku od mogiły zabitego gajowego w lasach Iłżeckich do Iłży tj.

6. ZAPORA WIÓRY  -  IŁŻA  -  RADOM                  65 km, cza przejazdu 4 godz. 10min.

70.0 km, Wióry. Z zapory wracamy tą samą drogą, przez Nietulisko, Staw Kunowski, Bór Kunowski i Klepacze do lasów Puszczy Iłżeckiej tj. do miejsca gdzie na drodze asfaltowej od Lubieni, za Kuterami znajduje się krzyż i mogiła zabitego gajowego Kazimierza Czaja.

91.0 km, Krzyż i mogiła zabitego gajowego w pobliżu Kuter. Skręcamy w prawo / modyfikacja / i jedziemy asfaltową drogą ok. 2.2 km do skrzyżowania z leśnym duktem. Ta leśna piaszczysta droga to dawny "trakt ostrowiecki"

Wjeżdżamy w lewo w trakt ostrowiecki i jedziemy 7.8 km lasem wyjeżdżając z niego w Koszarach. Po drodze na Piotrowym Polu mijamy drewniany krzyż i pomnik pomordowanych mieszkańców tej byłej osady za pomoc udzielaną partyzantom oraz dalej ok. 2km. kolejny pomnik z cmentarzykiem poległych 59 partyzantów w walce na Piotrowym Polu. Droga miejscami trudna z uwagi na piach i błotniste koleiny po pojazdach leśnych.

101.0 km, Koszary. Jedziemy do Iłży przez Błaziny.

106.0 km, Iłża. Udajemy się na wzgórze zamkowe z ruinami zamku biskupów krakowskich. Jeśli wejdziemy na basztę wówczas zobaczymy piękny krajobraz okolic i samej Iłży z jej uliczkami oraz kamieniczkami.

136.0 km, Radom. Powrót do Radomia tą samą droga tej wycieczki. Koniec wycieczki przy pętli autobusowej osiedla Prędocinek.

Źródło: http://mtb.radom.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!