Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > lubuskie > Zdobywanie bunkra

Zdobywanie bunkra

Województwolubuskie
Powiatgorzowski
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Kolor szlakuczarny
Start trasyZielona Góra
Koniec trasyŚwidnica
Główne punktyZielona Góra - Świdnica
Długość27
Trudnośćumiarkowana

Jeśli wybierasz się rowerem z Zielonej Góry do Świdnicy, wcale nie musisz jechać bardzo ruchliwą drogą w kierunku Nowogrodu Bobrzańskiego. Do Świdnicy warto się wybrać m.in. po to, by zobaczyć bunkier w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Przez Ochlę

Wycieczkę rozpoczynamy na ul. Botanicznej przy Zespole Szkół Zawodowych. Po prawej stronie jest ścieżka rowerowa, która prowadzi wzdłuż drogi w kierunku Ochli. Asfaltowa ścieżka w lesie doprowadza nas do kąpieliska miejskiego gdzie jest zadbany parking rowerowy. Od kąpieliska jedziemy zwykłą drogą. Po prawej stronie mijamy Muzeum Etnograficzne Skansen. W środku wsi, na pierwszym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo, na kolejnym (po ok. 50 m) - znów w prawo, na Świdnicę. Jedziemy drogą nr 279.

Po bruku

Z Ochli do Świdnicy jest 5 km. Asfaltową, mało ruchliwa trasa prowadzi przez pola, lasy i ogródki działkowe. W Świdnicy na skrzyżowaniu (na liczniku 10,3 km) skręcamy w lewo i wjeżdżamy na główną drogę prowadzącą przez wieś. Po kilkuset metrach, na kolejnym skrzyżowaniu, odbijamy w lewo, trzymając się trasy z pierwszeństwem przejazdu. Na tym odcinku droga oznaczona jest czerwonym szlakiem. Doprowadza nas do pętli autobusowej (l 1,5 km).

Przy pętli skręcamy w lewo na drogę brukowaną. Na skrzyżowaniu jest tablica z informacją, że do bunkra jest 30 minut piechotą. To ponad 2 km, czyli ok. 10 minut jazdy na rowerze. Ale jedzie się ciężko, po wybojach. Chwilami da się zjechać na wygodniejsze pobocze. Cały czas towarzyszy nam czerwony szlak, który 200 m przed bunkrem odbija w lewo. My jedziemy prosto i za moment po lewej stronie dostrzegamy bunkier.

Bunkier został zbudowany przez Niemców rok przed-wybuchem wojny. Służył przede wszystkim jako magazyn. Jest w kształcie kopca siana, podobno dla kamuflażu. Bunkier i sąsiednie tereny od kilku lat tworzą świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Opiekuje się nim Eliasz Madej z Klubu Sportowego Karate.

W ośrodku są boiska do siatkówki. Są miejsca, gdzie można postrzelać z łuku. Na bunkrze jest ściana do wspinaczki, a w środku bunkra - sauna, siłownia i spora sala, gdzie można zorganizować imprezę. Jest też w ośrodku miejsce na ognisko. Z tego wszystkiego (z wyjątkiem sauny) można korzystać po zapłaceniu 4 zł. Warto więc wybrać się tu nawet na cały dzień. Z powrotem najlepiej jechać tą samą trasą. Co prawda przez Wilkanowo jest kilka kilometrów bliżej, ale ruch tam dużo większy.

Ciekawostki

Ze świdnickiego bunkra korzystać można przede wszystkim podczas weekendów po godz. 15:00. Można również w inne dni wynająć cały ośrodek dla grup zorganizowanych.

Źródło: http://ziemialubuska.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2013-07-17 16:02 anonim | powiat gorzowski?
trasa z Z. Góry do Świdnicy w powiecie gorzowskim?
aż tak daleko sięga Gorzów? ;-)