Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > warmińsko-mazurskie > Zabytki wokół Mrągowa

Zabytki wokół Mrągowa

Województwowarmińsko-mazurskie
Powiatmrągowski
Rodzajturystyczna
RegionWarmia i Mazury
Start trasyMrągowo
Koniec trasyMrągowo
Główne punktyMrągowo - Polska Wieś - Gizewo - Widryny - Leginy - Mnichowo - Reszel - Święta Lipka - Pilec - Lembruk - Mrągowo
Długość60
Trudnośćłatwa

Św. Lipka.Trasa bardzo interesująca, łatwa, średniej długości. Jej największymi atrakcjami są zabytki. W Reszlu warto zwiedzić zamek biskupów warmińskich, „Perła baroku” to oczywiście słynne Sanktuarium w Świętej Lipce. Po drodze mijamy wiele jezior, więc bez trudu znajdziemy odpowiednie miejsce do odpoczynku czy kąpieli. Trasa o niezapomnianych walorach krajobrazowych.

0.00 km Wyjeżdżamy sprzed byłego dworca PKS w Mrągowie, jedziemy początkowo ulicą Warszawską, (po prawej mijamy zabytkowe kamieniczki), następnie Ratuszową (po lewej ratusz z 1825 r,. po prawej molo i widok na malownicze jezioro Czos. Uwadze polecamy dwa dęby piramidalne będące pomnikami przyrody, które znajdują się przy pomniku Papieża), skręcamy w lewo w Żeromskiego i po 50 m w prawo w Królewiecką, po prawej mijamy neogotycki kościół św. Wojciecha z 1860 r.)

1.30     Przejeżdżamy przez skrzyżowanie, kierujemy się na Kętrzyn.     

Kaczki i łabędzie na jeziorze Czos.1.90     Skręcamy w lewo w stronę Woli, w ulicę Harcerską, po 300 m kierujemy się w prawo. Z tej strony rozciąga się widok na jezioro Juno wchodzące w skład Wielkiej Rynny Mrągowskiej oraz będące na szlaku kajakowym rzeki Dajny.     

5.50     Na końcu Polskiej Wsi skręcamy z asfaltu w prawo w polną drogę, którą dojedziemy aż do Gizewa.     

7.10     Rozjazd – jedziemy prosto. Po 250 m w lewo – cały czas drogą główną.     

8.40     Ostry zjazd, za którym skręcamy w lewo. Przed nami połyskująca tafla jeziora Juno.     

8.80     Na skrzyżowaniu w Kiersztanowie przed kapliczką skręcamy w lewo. Po lewej widok na jezioro Kiersztanowskie – następne na szlaku kajakowym rzeki Dajny.     

11.50     W Gizewie droga dochodzi do asfaltu. Tu skręcamy w prawo. Po 300 m na końcu wsi zaczyna się bruk, ale szybko się kończy. Skręcamy w lewo i po kilometrze dojeżdżamy do lasu.     

14.20     Na rozwidleniu dróg kierujemy się w prawo i 700 m dalej ponownie w prawo.     

15.70     Wyjeżdżamy z lasu na asfalt. Z lewej zaczyna się bruk. My zaś ruszamy w prawo asfaltem, ale tylko 150 m, potem skręcamy w lewo na mało widoczną polną drogę.     

18.60     Na skrzyżowaniu w lewo. Po prawej widok na jezioro Widryńskie. Po 800 m wjeżdżamy na bruk.     

20.70     Zaczyna się asfalt i po 300 m jesteśmy na skrzyżowaniu w Widrynach. Tu możemy zaplanować odpoczynek, odwiedzić gospodarstwo zajmujące się hodowlą koni trakeńskich, holsztyńskich, westfalskich. Po chwili relaksu ruszamy w dalszą drogę, na skrzyżowaniu w Widrynach udajemy się w prawo. Przejechawszy następne 300 m możemy z górki podziwiać jezioro Widryńskie.     

22.20     Mijamy cegielnię w Plenowie, za którą jedziemy w prawo, a po lewej towarzyszy nam las.     

23.00     Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo. Po kilometrze za kolonią Leginy skręcamy w lewo. Teraz przez 500 m jedziemy żwirówką, po czym ponownie wracamy na asfalt. Za kościołem w Leginach, który zwiedzamy skręcamy w prawo w drogę brukowaną. Jeszcze 500 m niewygodnej jazdy i bruk przechodzi w drogę gruntową, biegnącą wzdłuż brzegu pola. Jedziemy cały czas tą drogą, która początkowo się wznosi, by później lekko opadać.     

Zamek Biskupów Warmińskich w Reszlu26.60     Po prawej widok na Reszel z wyróżniającymi się wieżami zamku biskupiego i kościoła św. Piotra i Pawła.    

27.60     Przejeżdżamy przez most na rzece. Za nią po prawej przy budynku kapliczka – charakterystyczny element obrazu kulturowego Warmii. 

28.90     Ponownie asfalt, w prawo, 300 m dalej na skrzyżowaniu znowu w prawo. W Mnichowie na skrzyżowaniu przy sklepie skręcamy w lewo.

33.30     Jesteśmy w Reszlu. To jedno z najstarszych miast historycznej Warmii, położone nad rzeka Sajną.

Kościół św. Piotra i Pawła.Była to najdalej wysunięta na wschód siedziba biskupów warmińskich.

W Reszlu warte zwiedzenia są:
- gotycki zamek biskupów warmińskich
- gotycki kościół św. Piotra i Pawła
- klasztor ss. Katarzynek z ok. 1601 r, obecnie ss. Misjonarek Świętej Rodziny
- dawny kościół św. Jana, obecnie cerkiew grekokatolicka
- dawne kolegium jezuickie
- klasycystyczny ratusz

Wyjeżdżamy z Reszla, przy kościele św. Jana skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez gotycki most, po 300 m w prawo w ulicę Słowiańską. 200 m dalej na skrzyżowaniu prosto w stronę Kętrzyna. Jadąc drogą mijamy kapliczki Drogi Różańcowej. Tuż przed Świętą Lipką mijamy historyczną granicę Warmii i Mazur.     

40.00     Skręcamy w lewo i wyjeżdżamy na wprost Sanktuarium Maryjnego – najcenniejszego zabytku architektury barokowej północno – wschodniej Polski. Po zwiedzeniu, wysłuchaniu prezentacji organów i zakupie pamiątek powracamy do Mrągowa, kierujemy się w prawą stronę, mijamy po lewej Pilec, następnie Lembruk.     

60.00     Dojeżdżamy do Mrągowa.

 

Ratusz w Reszlu.Św. Lipka

Źródło: http://www.it.mragowo.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!