Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > mazowieckie > Do źródeł rzeki Kamienna i rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem

Do źródeł rzeki Kamienna i rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem

Województwomazowieckie
PowiatRadom
Rodzajturystyczna
RegionMazowsze
Start trasyRadom
Koniec trasyRadom
Główne punktyRadom - Chlewiska - Rezerwat Skałki Piekło - Cmentarz partyzancki na Skarbowej Górze pod Skarżyskiem Kam. - Radom
Długość60-130
Trudnośćtrudna

Dokładna trasa:

RADOM - CHLEWISKA przez wioski: Guzów, Łaziska, Ziomaki,  Krzciecin,  Ostałów  i Cukrówka - REZERWAT SKAŁKI PIEKŁO przez wioski Huta i Antoniów - CMENTARZ PARTYZANCKI na Skarbowej Górze pod Skarżyskiem Kam. - RADOM przez wioski: Gąsawy Rządowe, Mirów, Osiny, Polany, Zalesicie i Gębarzów.

Wyznaczonym celem było okrążenie drogi krajowej Radom - Kielce i poznanie wiosek położonych wokół wspomnianej drogi krajowej. 

Z Radomia kierujemy się drogą E77 na Szydłowiec i po minięciu wiaduktu nad torami kolejowymi relacji Radom - Łódź w skręcamy na prawo w kierunku na Wieniawę. Po przejechaniu od wiaduktu ok. 4 km w wiosce Waliny, kilkaset metrów za budynkami  nieczynnej dziś stacji PKP skręcamy w lewo do wioski Guzów. W Guzowie skręcamy w prawo na Chronów Górny i Łaziska. W Łaziskach Kierujemy się w  w prawo mając z lewej strony bardzo ładne budynki ośrodka weteranów. Po minięciu wioski jest rozwidlenie drogi na Mniszek, a my skręcamy w lewo do Zaborowia i Ziomaki i dalej wg trasy wytyczonej na mapie do Chlewisk. Po drodze mijamy ładne krajobrazowo tereny tej części równiny radomskiej. Częstym elementem krajobrazu są przydrożne kapliczki św. Jana Nepomucena, w Łaziskach, Zaborowie i Broniowie. Przed nami ukazuje się widok wzgórz  i lasów Garbu Gielniowskiego oraz lasów przysusko szydłowieckich.

W Chlewiskach na liczniku mamy ok. 40 km. Zwiedzamy Pałac z XVII w. - siedzibę Odrowążów z zabytkowym parkiem oraz hutę z XIX.
Od  zabytkowego zegara z 1902 r kierujemy sie do wioski Huta mijając po drodze  położony pośród lasów Aleksa
ndrów. W Hucie pokonujemy podjazd o długości ok. 1,5 km w kierunku na Antoniów, następnie zjazd ok. 3 km w kierunku Niekłania Wielkiego. Szukamy niebieskiego szlaku i znajdujemy go przy przystanku PKS osady Kałuża. Skręcamy z drogi w lewo do lasu kierując się szlakiem niebieskim do Rezerwatu Skałki Piekło. W rezerwacie w borze sosnowym zwiedzamy skały piaskowe w formie grzybów, kominów i półek skalnych. Ich wysokość sięga ok.8m. Tysiące lat erozji powodowanej wiatrami i deszczami wytworzyły przepiękne formy i odcienie piaskowca. Pobyt wśród tych skał stwarza niesłychanie przyjemne warunki wypoczynku, niezależnie od pory roku.

Gdzieś w tym rezerwacie znajdują się źródła rzeki Kamienna. Jeśli nie uda się zlokalizować to w dalszej trasie kierując się od skałek szlakiem niebieskim w kierunku na zabudowania osady leśnej Borki, odczujemy źródła tej rzeki przedzierając się przez grzęzawiska i podmokłe torfowiska. Gdy się nie ma zapasowych butów i skarpet, dalszą trasę będziemy kontynuować w mokrych butach i skarpetach. Można zdjąć obuwie, i grzęzawisko pokonamy na  bosaka.

Z rezerwatu obieramy kierunek na Skarbową Górę pod Skarżyskiem Kamienna, gdzie znajduje się cmentarz partyzancki. Jest to odcinek ok. 20 km kompleksem leśnym, który nabrał pięknego jesiennego widoku. Jedziemy leśnymi drogami i ścieżkami niejednokrotnie bardzo błotnistymi i podmokłymi.

W Rędocinie zgodnie ze szlakiem wjeżdżamy ponownie do lasu i po przejechaniu ok. 1 km spotykamy po raz kolejny zarośnięty trawami i wrzosami teren bagnisty. Na odcinku ok. 300m pokonujemy tą przeszkodę pieszo po wystających ponad poziom bagniska kępach traw oraz ułożonych wzdłuż pojedynczych żerdzi. Nie ma co liczyć na suche obuwie. Ugrzeźnięcie po kostki jest stu procentowe. Koła roweru zapadają się na ? długości szprych. Pokonanie tego odcinka sprawia dużą satysfakcję.

Po opuszczeniu grzęzawiska przetniemy szutrowy dukt leśny i wjeżdżamy do Rezerwatu Ciechostowice pod Majdowem. Tu należy zwrócić uwagę na skrzyżowanie szlaku czarnego, zielonego i niebieskiego. Dalej kontynuujemy jazdę szlakiem niebieskim. Do Góry Skarbowej i znajdującego się tam cmentarza partyzanckiego pozostaje nam ok. 10 km, również kompleksem leśnym. Po drodze mijamy uroczo położone wśród lasów wioski Majdów, Komorniki i Łazy, każda z nich składająca się z kilku zabudowań.

Na całym odcinku od Rezerwatu Skałki Piekło podziwiamy piękno lasów przysusko szydłowieckich nieco odmiennych od lasów kozienickich. Teren lasów charakteryzuje się wzniesieniami i pagórkami, znaczną ilością źródeł rzek, podmokłymi terenami i bardziej okazałym drzewostanem.
Docieramy na Górę Skarbową zwracając uwagę na znaki skrzyżowania szlaków turystycznych. Sk
ręcamy w prawo w szlak czerwony i po ok 100 m zobaczymy przepięknie położony wśród starego drzewostanu cmentarz poległych w latach 1943 - 44 partyzantów Armii Krajowej zgrupowania Ponurego.

Po odpoczynku przy cmentarzu wracamy czerwonym szlakiem do drogi relacji Skarżysko Kam. - Radom wyjeżdżając obok parkingu samochodowego. Kierujemy się tą drogą w kierunku na Szydłowiec po ok. 3 km w miejscowości Barak skręcamy w prawo na wioskę Sadek i łukiem kierujemy się do Radom omijając Wierzbice. Jedziemy drogami wiejskimi o małym natężeniu ruchu samochodów przez wioski Gąsawy Rządowe, Mirów, Osiny. W Gąsawach Rządowych ma swoje żródło rzeka Iłżanka, która płynie środkiem łąk wzdłuż Rogowa, Mirowa i Osin płynie środkiem łąk zbierając po drodze wodę z bocznych zasilających ją malutkich strumyków i cieków wodnych.  W Osinach skręcamy w lewo w drogę  relacji Mirzec Wierzbica i po ok. 500 m skręcamy lekko w prawo w drogę polną kierując się do Radomia przez Polany, Zalesicie i Bardzice . Licznik w Radomiu wskazuje 130 km.

Z rezerwatu obieramy kierunek na Skarbową Górę pod Skarżyskiem Kamienna, gdzie znajduje się cmentarz partyzancki. Jest to odcinek ok. 20 km kompleksem leśnym, który nabrał pięknego jesiennego widoku. Jedziemy leśnymi drogami i ścieżkami niejednokrotnie bardzo błotnistymi i podmokłymi.
Źródło: http://mtb.radom.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!