Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > dolnośląskie > Ze Świdnicy do Myśliborza

Ze Świdnicy do Myśliborza

Województwodolnośląskie
Powiatświdnicki
Rodzajturystyczna
RegionSudety
Start trasyŚwidnica
Koniec trasyŚwidnica
Główne punktyŚwidnica - Słotwina - Komorów - Milikowice - Ciernie - Olszany - Modlęcin - Serwinów - Bronówek - Kłaczyna - Wiadrów - Paszowice - Myślibórz - Kłaczyna - Sady Dolne - Sady Górne - Chwaliszów - Świebodzice - Ciernie - Świdnica
Długość95
Trudnośćumiarkowana

Ze Świdnicy kierujemy się drogą nr 35 w kierunku Wałbrzycha. Za Słotwiną skręcamy w prawo w polną drogę i jedziemy ok. 1,5 km do Komorowa. Następnie asfaltową drogą w prawo, po 200 m w lewo i cały czas prosto, przejeżdżamy obok Zbiornika Wodnego i kierujemy się na Milikowice. W tej miejscowości na krzyżówce skręcamy w lewo i po przejechaniu 600 m na krzyżówce skręcamy w prawo na Ciernie.

Kiedyś w tej wsi Hochbergowie wznosili pałacyk dla wdów z tego rodu, ale w trakcie wybuchła wojna siedmioletnia i budowy nigdy nie ukończono. W 1790 r. w domku obok pałacu mieszkał J.W. von Goethe. Swój pobyt w Cierniach uwiecznił wierszem pt. "Obóz polowy 1790 r.".

W Cierniach skręcamy na krzyżówce w prawo, jedziemy drogą lokalną, następnie kierujemy się na drogę nr 374, a potem drogą lokalną na Modlęcin. W Małym Modlęcinie skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż szlaku Ułanów Legii Nadwiślańskiej (żółto- niebieski) przez Serwinów do Dobromierza. W tej miejscowości kierujemy się pod górę w stronę basenu, który mijamy po prawej stronie i udajemy się na Wzgórze Wierzycy.

Na jego stoku w 2000 roku postawiono granitowy Krzyż Milenijny, a kilkaset metrów dalej w Bronówku stoi wieża. Spełnia ona dwie funkcje: jest pomnikiem upamiętniającym wygraną bitwę Fryderyka II Wielkiego nad wojskami władczyni Austrii Marii Teresy - 4 czerwca 1745 r. oraz jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Góry Wałbrzyskie, zalew i równinę, aż po Świdnicę i Żarów.

Dalej jedziemy do Kłaczyny, gdzie można zobaczyć kościół parafialny pw. św. Anny oraz ruiny zamku wodnego. Następnie kierujemy się na Wiadrów, gdzie znajduje się gotycki obronny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIII w., na którego zewnętrznej ścianie jest 5 renesansowych epitafiów. Potem kierujemy się na północ do Paszowic, a następnie do Myśliborza, który znajduje się w Parku Krajobrazowym Chełmy. Powrót przez Sady Dolne i Górne (ruiny wiatraka i pałacu), Chwaliszów (wjeżdżamy do Książańskiego Parku Krajobrazowego) i Ciernie.

Źródło: http://www.naszesudety.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!