Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > wielkopolskie > Szlakiem ziemiańskich siedzib

Szlakiem ziemiańskich siedzib

Województwowielkopolskie
Powiatleszczyński
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Start trasyOporowo
Koniec trasyGórzno
Główne punktyOporowo - Robczysko - Pawłowice - Górzno
Długość18
Trudnośćłatwa

 Oporowo Kościół parafialny p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP 1 Naszą podróż rozpoczniemy we wsi Oporowo. Przed wyruszeniem w trasę możemy zwiedzić zabytkowy kościół parafialny, zbudowany z muru pruskiego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1640 r, oraz dwór z połowy XVIII w., zbudowany dla rodziny Morawskich. Możemy tutaj podziwiać wspaniałe okazy drzew, takich jak: dęby, platany, oraz żywotnik olbrzymi. Trasa prowadzi nas pięknymi Lasami Lubońskimi w kierunku Robczyska. Po krótkiej chwili znajdujemy się Pawłowicach. Jedziemy prosto, aż do ronda, na którym skręcamy do Osiecznej. W Pawłowicach możemy zobaczyć wspaniały Pałac rodu Mielżyńskich z 1783 r. Został on zbudowany dla Maksymiliana Mielżyńskiego, pisarza wielkiego koronnego, przez Karola G. Langhansa, twórcę m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Możemy zwiedzić również kościół parafialny pw. Matki Boskiej Śnieżnej z 1772 r.

 Pałac w PawłowicachOstrożnie przekraczamy przejazd kolejowy i jedziemy do końca wsi. Po 10 km jazdy polną drogą (po dwóch kilometrach mijamy kolejny przejazd kolejowy) przekraczamy ostrożnie jezdnię drogi krajowej nr 12. Jedziemy przez Frankowo do jeziora Górznickiego. Możemy tutaj podziwiać jeden z największych okazów bluszczu porastającego drzewo, w rejonie grodziska średniowiecznego tzw. "zamczysko". Następnie skręcamy w prawo, w kierunku plaży jeziora Górznickiego. Jadąc leśną drogą wzdłuż jeziora dojeżdżamy do końca naszej trasy.

Najważniejszym zabytkiem położonym w pobliżu jeziora jest neoklasycystyczny pałac z 1912 r. Budynek jest dwukondygnacyjny, z trójkondygnacyjnym ryzalitem w środku. Bardzo dobrze zachował się do dziś wystrój wnętrz. W pałacu, otoczonym parkiem znajduje się obecnie Szpital Rehabilitacyjno-Profilaktyczny MSWiA dla Dzieci i Młodzieży.

Kolor trasy na mapie: CZERWONY.

Źródło: http://www.leszno-region.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!