Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > wielkopolskie > W stronę Bukowego Jaru

W stronę Bukowego Jaru

Województwowielkopolskie
Powiatleszczyński
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Start trasyLeszno (Gronowo)
Koniec trasyLeszno
Główne punktyLeszno (Gronowo) - Wilkowice - Mórkowo - Leśniczówka Błotkowo - Radomicko - Górka Duchowna - Sulejew - Koronowo - Goniembice - Leszno
Długość23
Trudnośćłatwa

Trasa oznaczona kolorem ciemnozielonymJest to bardzo ciekawa i malownicza trasa rowerowa. Rozpoczynamy naszą wycieczkę z Gronowa, przy budynkach magazynowych. W okresie okupacji hitlerowskiej był to obóz jeniecki żołnierzy alianckich. Jeszcze dziś możemy zobaczyć resztki ogrodzenia w tym miejscu. Jedziemy w kierunku przecięcia z trasą E - 5, gdzie ostrożnie przechodzimy na drugą stronę i jedziemy w stronę przejazdu kolejowego Leszno - Poznań. Po przejechaniu torowiska, kierujemy się w stronę Wilkowic. Dojeżdżamy do Wilkowic, w miejscu skrzyżowania z Trasą nr 16 skręcamy w prawo. Jedziemy prosto, a następnie skręcamy w lewo, w kierunku Mórkowa. Tutaj nasza trasa krzyżuje się z trasą nr 16 z Leszna do Lipna. Przejeżdżamy Mórkowo i skręcamy w prawo w kierunku Smyczyny. Dojeżdżamy do Leśniczówki Błotkowo. Można tu podziwiać piękne dęby, pomnikowy okaz buka, leśne jeziorko i głęboki jar porośnięty wiekowym bukowo-sosnowym lasem. Jedziemy dalej w kierunku Radomicka. Stąd udajemy się do Górki Duchownej przez Targowisko.

W Górce Duchownej nasza trasa łączy się z Trasą nr 7 (Osiecka Pętla Crossowa). Górka Duchowna jest od wielu lat miejscem pielgrzymek wiernych z całej Wielkopolski. Ze wzgórzem, które dało nazwę miejscowości związana jest legenda. Mieli zostać na nim pochowani wojowie i rycerze, polegli w bitwie podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława na Wielkopolskę, po śmierci Mieszka II - drugiego Króla Polski. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1258 r.

W Górce Duchownej warto zobaczyć kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia i Anioła Archanioła, sprzed 1610 r. Świątynia, pierwotnie późnogotycka, rozbudowana została w XVIII w. Od, co najmniej, 1410 roku znajduje się w niej łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia. Przywieziony został przez benedyktynów z Lubinia w czasie zarazy i pozostał tu na stałe. W południowej części wsi znajduje się zabytkowy dwór z 1873 r.

Ruszamy dalej, jedziemy w kierunku Sulejewa, ale na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do Koronowa, przez Ratowice. W Koronowie dojeżdżamy do trasy nr 7, którą możemy dojechać do Osiecznej. My udajemy się do Goniembic, gdzie przebiega trasa nr 16, prowadząca do Leszna.

Kolor trasy na mapie: CIEMNOZIELONY

Źródło: http://www.leszno-region.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!