Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > lubuskie > Z Witnicy do Mosiny

Z Witnicy do Mosiny

Województwolubuskie
Powiatgorzowski
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Kolor szlakuczarny
Start trasyWitnica
Koniec trasyMosina
Główne punktyWitnica - Mosina
Długość15
Trudnośćumiarkowana

Trasa wycieczki z Witnicy do Mosiny jest nie długa, licząca zaledwie 15 km. Droga jest jednak dość wymagająca. Pojazdy mogą zmęczyć nawet doświadczonego rowerzystę.

Wycieczkę rozpoczynamy w Witnicy na głównym skrzyżowaniu, przy pomniku poświęconym polskiemu żołnierzowi. Mając go za plecami należy skręcić w prawo w ul. Gorzowską. Lecz zanim rozpoczniemy właściwą podróż, proponuję zwiedzić Park Drogowskazów. Docieramy tam jadąc prosto przez skrzyżowanie do ul. Moniuszki (po lewej mijamy urząd miasta i gminy). Tam znajduje się Park, w którym historia jest opowiedziana za pomocą drogowskazów.

Na trasę wracamy ulicą Gorzowską, gdzie po prawej stronie zobaczymy neogotycki kościół z 1878 r. o drewnianym stropie i ciekawych witrażach. Trochę dalej skręcamy w lewo w ul. Marii Konopnickiej, która prowadzi nas do rogatek miasta. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku stadionu piłkarskiego (w prawo droga na Baczyny). Tą trasą dojedziemy już do samej Mosiny. Droga jest asfaltowa, dobrze oznaczona (czarny szlak rowerowy), odcinek ten to ok. 6 km (dość wymagający, większość trasy jest 'pod górkę'). Po wjeździe do wsi mijamy sklep, a my kierujemy się na XVIII w. kościół bez wieży kilkaset metrów dalej. Tam znajduje się tablica z mapą okolicznych atrakcji (most myśliwski, dom nadleśniczego Schonwalda i wały artylerii przeciwlotniczej chroniące w 1945 r. radzieckie lotnisko).

Po zwiedzaniu można ruszać w drogę powrotną lub pojechać dalej - w stronę Dębna, tam co kilkaset metrów są małe parkingi leśne, gdzie można wypocząć a nawet urządzić sobie mały piknik.

Ciekawostki

Historia Mosiny nieodłącznie była związana polowaniami. Już w średniowieczu znajdowały się we wsi pałacyki myśliwskie branderburskich margrabiów, a później królów pruskich. W 1889 r. polował tam cesarz Wilhelm II, a 1 1909 r. jego syn książę Oskar Pruski.Źródło: http://ziemialubuska.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!