Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > wielkopolskie > Ziemiański Szlak Rowerowy

Ziemiański Szlak Rowerowy

Województwowielkopolskie
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Kolor szlakuzielony
Start trasyMosina, u zbiegu szos Mosina ? Rogalin oraz Mosina ? Puszczykowo.
Koniec trasySłonin lub Zaorle ? w zależności od wybranego wariantu szlaku
Główne punktyMosina - Kościan - Leszno - Rawicz - Gostyń - Krzywiń - Słonin
Długość245
Trudnośćumiarkowana

Ziemiański Szlak Rowerowy jest najbardziejZiemiański Szlak Rowerowy "wielkopolską" trasą rowerową w całym Wielkopolskim Systemie Szlaków Rowerowych. To tutaj obejrzycie wiele ziemiańskich dworów, pałaców, stadnin konnych oraz  zabytkowych kościołów i klasztorów. Będziecie mieć okazję odwiedzić jedyny w swoim rodzaju skansen filmowy, a nawet przejechać się drezyną lub kolejką parkową. Jako słodki deser polecamy Szlak Miodowy…

Trudność

od gładkiego asfaltu po piaszczyste, błotniste lub kamieniste „odcinki specjalne”.

Co warto zobaczyć

MOSINA – najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekawa Galeria Miejska w dawnym budynku synagogi, kościół pw. św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

PARK KRAJOBRAZOWY IM. DEZYDEREGO CHŁAPOWSKIEGO – utworzony w 1992 r., chroni unikatowy krajobraz kulturowy i rolniczy ukształtowany w połowie XIX w. przez gen. Dezyderego Chłapowskiego

RACOT – słynna Państwowa Stadnina Koni, istniejąca od 1928 roku. Ładnie odrestaurowany pałac klasycystyczny z końca XVIII w., w którym mieści się ośrodek konferencyjno-szkoleniowy. Późnobarokowy kościół pw. św. Stanisława Kostki i św. Jerzego z 2 poł. XVIII w.

KOŚCIAN – od 1400 r. największe – po Poznaniu – w całości ufortyfikowane miasto w Wielkopolsce (szlak prowadzi plantami, wiodącymi wzdłuż tzw. kanału ulgi, okrążającego najstarszą część miasta – widoczne pozostałości średniowiecznych murów). Warto zobaczyć: Rynek z ratuszem z końca XVIII w. (wewnątrz Muzeum Regionalne), gotycki kościół farny pw. NMP Wniebowzietej z XIV w., gotycki kościół pw. Świętego Ducha z XV w., dwa zabytkowe wiatraki.

OSIECZNA – popularna miejscowość wypoczynkowa nad Jez. Łoniewskim. Poreformacki zespół klasztorny, obecnie oo. franciszkanów: późnobarokowy kościół pw. św. Walentego z XVIII w., barokowy klasztor z XVII w. Nieopodal – późnogotycki kościół pw. Świętej Trójcy z XVI w., przebudowany w stylu barokowym. W zamku z XV w. znajduje się dziecięcy szpital rehabilitacyjny. Trzy wiatraki-koźlaki.

LESZNO – w przeszłości silne centrum protestantyzmu i sukiennictwa Warto zobaczyć: barokowo-klasycystyczny ratusz, interesujące kościoły: katolicką, gotycką kolegiatę pw. św. Mikołaja, dawny ewangelicki kościół pw. Świętego Krzyża, późnogotycki, katolicki kościół pw. św. Jana Chrzciciela– przebudowany z dawnego zboru braci czeskich. Dawna synagoga z XVIII w. – obecnie Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego. Ciekawa oferta dla miłośników rekreacji: aquapark „Akwawit”, stadion z torem żużlowym, lotnisko szybowcowe oraz niewielki ogród zoologiczny.

RYDZYNA – okazały barokowy zamek wzniesiony na fundamentach średniowiecznego zamku przez Rafała Leszczyńskiego (obecny kształt zawdzięcza trzem XVIII-wiecznym przebudowom), spalony w 1945 roku. Odbudowany dopiero w latach 70, i 80, XX wieku. Obecnie mieszczą się tutaj: hotel, restauracja, centrum szkoleniowe oraz sale bankietowe. Świetnie zachowane barokowe założenie urbanistyczne miasteczka. Barokowy kościół parafialny z połowy XVIII wieku.

RAWICZ – w miejscu likwidowanych murów powstały wspaniałe planty, porównywalne z krakowskimi – obecnie wiedzie nimi znakowana trasa turystyczna. Warto zobaczyć: barokowy ratusz z połowy XVIII wieku, z pierwszym w Polsce piorunochronem, wewnątrz: Muzeum Ziemi Rawickiej, kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli z początku XIX wieku. W Rawiczu znajduje się więzienie o zaostrzonym rygorze.

GOLEJEWKO – hodowla koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej. Otoczony parkiem pałac z połowy XIX wieku, wzniesiony dla Czarneckich. Bogaty zbiór pojazdów konnych oraz ciekawostka: aleja z tablicami, poświęconymi zasłużonym koniom. Tzw. brama przejazdowa zwieńczona baniastym hełmem ze złotym półksiężycem, zdobytym podczas bitwy z Turkami pod Chocimiem w 1620 roku.

PAKOSŁAW – klasycystyczny zespól pałacowo-parkowy z końca XVIII w. Neogotycki kościół z 1899 r. z portretami trumiennymi i blachami herbowymi rodu Zakrzewskich.
W Pakosławiu zaczyna się 15-kilometrowy, żółty Szlak Miodowy, wiodący trasą najpiękniejszych pasiek i uli, tzw. figuralnych. W przyszłości w Ostrobudkach ma powstać skansen pszczelarski. Możliwość zakupu miodu, jak i sprzętu do jego produkcji.

TUREW – barokowy zespół pałacowo-parkowy Chłapowskich z XVIII w. Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN.

KRZYWIŃ – jedno z najmniejszych miast w Wielkopolsce (ok. 1500 mieszkańców). Pierwotnie własność benedyktynów z pobliskiego Lubinia. Gotycki kościół pw. św. Mikołaja z przełomu XV/XVI w.

LUBIŃ – zespół klasztorny, założony ok. 1070 r. przez benedyktynów. Liczne pamiątki architektury od okresu romańskiego, poprzez gotyk, renesans, barok i rokoko aż do współczesności. Z daleka widoczne wieże barokowego kościoła pw. Narodzenia NMP z XVIII w. Na sąsiednim wzgórzu kamienny, romański kościół pw. św. Leonarda z pocz. XIII w., z ceglaną, późnogotycką nadbudówką.

CICHOWO – modna wieś letniskowa nad jeziorem o tej samej nazwie. Największa atrakcja to skansen filmowy Soplicowo, powstały w 1999 r. na bazie dekoracji z planu filmowego Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy.

GOSTYŃ – tradycje mieszczańskie Gostynia sięgają 1278 roku – czasów Przemysła II, co widać po dobrze zachowanym, średniowiecznym układzie urbanistycznym. Warto zobaczyć: późnogotycki kościół farny pw. św. Małgorzaty z XV w. Prywatne Muzeum Starych Pojazdów.

GŁOGÓWKO – na Świętej Górze wznosi się imponujący barokowy kościół pw. Niepokalnego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri – Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, jedno z najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsc w Wielkopolsce. W ołtarzu głównym kościoła cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i różą w dłoni, z 1540 roku. Kościół jest częścią zespołu klasztornego filipinów.

PĘPOWO – od 1136 r. posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. Wieś znana z hodowli koni rasy wielkopolskiej. Gotycki kościół pw. św. Jadwigi z XV w. z charakterystyczną wieżą, przypominającą obronny zamek. Nieopodal zespół pałacowy Mycielskich z 1780 r.(obecnie w rękach prywatnych).

KOBYLIN - ratusz z połowy XIX w. Późnogotycki kościół parafialny pw. św. Stanisława z XVI w. Barokowy kościół Bernardynów pw. Narodzenia Pańskiego z przełomu XV/XVI w. W jednym ze skrzydeł klasztoru – Muzeum Ziemi Kobylińskiej.

JUTROSIN – charakterystyczne ulice, dwustronnie zabudowane stodołami. Neoromański kościół pw. św. Elżbiety z pocz. XX w. z trzema charakterystycznymi wieżami i młodopolskim wystrojem wnętrza. Rynek z kameralnym ratuszem z poł. XIX w. Neogotycki kościół poewangelicki z końca XIX w., w 1998 r. przebudowany na halę sportową (sic!).

DUBIN – neoromański kościół pw. św. Mikołaja z lat 1936-39 z późnorenesansowym, piaskowcowym nagrobkiem z XVII w., przedstawiającym rycerza w zbroi.

Źródło: http://www.wielkopolska.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!