Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > W Holandii jest 18 milionów rowerów

W Holandii jest 18 milionów rowerów

Data: 2013-06-22
Źródło: PAP

Holenderscy producenci od lat wyznaczają standardy wykonania rowerów miejskich na całym świecie. "Tym, co je wyróżnia, jest prostota konstrukcji, solidność i ponadprzeciętna trwałość" - twierdzi jeden ze znawców rowerowych trendów. Holandia kojarzy się oprócz tulipanów i wiatraków właśnie z rowerami. Rowerów w tym kraju jest więcej niż ma on mieszkańców. Oblicza się, że w ojczyźnie van Gogha mieszka 16 mln ludzi, a rowerów jest ponad 18 milionów.

Rowery holenderskie dzięki temu, że są odporne na warunki atmosferyczne mogą służyć nawet kilkanaście lat przy codziennym użytkowaniu. Mają charakterystyczne elementy wyposażenia, dzięki którym są podstawowym środkiem transportu niezależnie od pogody. Są to m.in.: biegi w piaście, osłony tylnego koła, hamulce ukryte w piastach, czyli tzw. hamulce rolkowe lub bębnowe, solidne bagażniki pozwalające na przewóz nawet dużych bagaży, montowane kosze i skrzynki do transportu oraz pełne osłony łańcucha, chroniące ubranie przed zabrudzeniem.

Żeby przekonać się, jak wygląda miasto, gdzie na rowerach jeżdżą praktycznie wszyscy, należy udać się do Amsterdamu. To największe miasto Holandii ma jedną z najlepiej rozwiniętych infrastruktur rowerowych na świecie.

"W Amsterdamie jest 400 km odseparowanych pasów i dróg rowerowych, a 90 proc. ulic to ulice przyjazne rowerzystom. Polityka rowerowa jest tam częścią całej polityki transportowej miasta. Świadczą o tym chociażby śluzy do lewoskrętu dla rowerzystów na skrzyżowaniach, dzięki czemu są oni bezpieczniejsi na drodze" - mówi PAP Life Karol Popławski.

Ocenia się, iż co trzeci Holender traktuje rower jako główny środek transportu, a tego typu pojazdów jest tam więcej niż mieszkańców (według statystyk rowerów jest ponad 18 mln).

Tomasz Olszak

Tagi: Holandia
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!