Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Cały świat w jednej sakwie

Cały świat w jednej sakwie

RodzajPokaz slajdów/spotkanie z podróżnikiem
Termin2013-03-02
KrajPolska
Województwomazowieckie
MiejsceŁowicz

Co, gdzie i kiedy?

          Przegląd Podróżniczy CAŁY ŚWIAT W JEDNEJ SAKWIE to impreza, która
w Łowiczu odbędzie się po raz drugi. Przegląd ma charakter slajdowiska. W trakcie jego trwania zaproszeni goście zaprezentują swoje fotografie, filmy i opowieści z podróży rowerowych, jakie odbyli w ciągu kilku minionych lat.

W 2012 roku impreza towarzyszyła otwarciu sezonu rowerowego przez Klub Turystyki Rowerowej SZPRYCHA. W tym roku jednak konieczne było rozdzielenie dwóch imprez.

Ze względu na napięte grafiki polskich podróżników spotykamy się wcześniej, bo


w sobotę - 2 marca, o godzinie 16.00, w łowickim kinie Fenix.

Kto, po co i dlaczego?


          Zaproszenie na Przegląd przyjęli globtroterzy, których nazwiska są znane chyba wszystkim osobom czytającym podróżnicze blogi czy książki o tejże tematyce.

W trzech prelekcjach (każda trwająca około 60 minut) opowiedzą oni o swoich dokonaniach, odkryciach i podróżach na koniec świata.

Piotr Strzeżysz w prelekcji pt. „Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery” pokaże zdjęcia i krótki materiał filmowy z kilku rowerowych wyjazdów odbytych na terytorium Chile, Argentyny, Boliwii, USA, Kanady i Meksyku. Opowie o jeździe w skrajnie trudnych, zimowych, wysokogórskich warunkach, o samotnym pokonywaniu ogromnych przestrzeni w Andach, Jukonie i Kolumbii Brytyjskiej,
o przygodach z dzikimi zwierzętami, jak również o spotkaniach z ludźmi,
z jakim się zetknął w odwiedzanych krajach. 

Piotrek to cyklista, podróżnik, dziennikarz i autor książek podróżniczych, samotnie wędrujący na rowerze przez najbardziej niedostępne miejsca globu. Za wyprawę "Que te vaya bien!", czyli 9-tygodniową samotną rowerową podróż zimą przez Andy, w trakcie której przejechał blisko 4 tys. km i pokonał łącznie prawie 40 km przewyższeń (dla uświadomienia to wielkość kilkanaście razy większa niż przy zdobywaniu Mount Everestu), został wyróżniony na prestiżowych Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY 2008 w Gdyni.


Tomasz Grzywaczewski w prelekcji „Long Walk PLUS Expedition”.

Tomek - z wykształcenia prawnik, z zamiłowania podróżnik i reporter. Zainspirowany książką „Długi marsz” i historią Witolda Glińskiego zorganizował wyprawę śladami grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z sowieckiego łagru i pieszo dotarli z Syberii do Kalkuty
w Indiach. Cała trójka, przez pół roku: pieszo, statkami, konno i rowerem przemierzała Jakucję, Buriację, Mongolię, pustynie Gobi, Tybet i Himalaje. Ekspedycja za sprawą medialnych sponsorów (TVP 2, PR Program 3, Rzeczpospolita) odbiła się w kraju szerokim echem.

Swoje przygody Tomek opisał w książkach „Przez Dziki Wschód” i „Długi marsz do wolności”. Tworzył reportaże m.in. z Albanii, Kosowa, Serbii i Gór Atlas. Jest współautorem filmu „Długi marsz 70 lat później”. Jako dziennikarz współpracował m.in.
z redakacjami Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną. Publikował także w National Geographic Traveler, Reader’s Digest i Focus Historia.


Marcin Korzonek w prelekcji „KumKum 2010” przeniesie na chwilę salę łowickiego kina na azjatyckie stepy. Marcin opowie o swoich wyprawach przez rzadko odwiedzane kraje Azji Środkowej. Za jego sprawą zobaczymy Turmenistan i Uzbekistan, oraz dowiemy się jak podróżuje się przez pustynie.

Marcin Korzonek to „chodząca legenda” polskiego sakwiarstwa. Swoją przygodę z rowerowymi wyjazdami zaczął w 1996 roku. Od tego czasu przejechał przez ponad 40 krajów. Największym echem w Polsce odbiły się jego wyprawy przez Karakorum Highway w 1999 roku, kiedy to przebył drogę z Chin do Pakistanu, pokonując jedną z najwyżej położonych przełęczy na świecie (Khunjerab Pass 4730 m npm) i wyprawa w 2002 roku, gdy wraz z Jackiem Hugo-Baderem pokonali pustynię Gobi - 1100 km w 19 dni.

Ten wytrawny podróżnik, dziennikarz i reporter od 1997 roku pisze i publikuje m.in. w: "Gazecie Wyborczej" oraz w magazynach "bikeBoard", "Magazyn Rowerowy", "n.p.m.", czy "Podróże". Prowadzi także portal rowerowy wRower.pl.

Mamy nadzieję, że tak różnorodna grupa podróżników przyciągnie uwagę Łowiczan i mieszkańców regionu. Nasi goście to jak zwykle prawdziwi pasjonaci, którzy nie obawiają się realizować swoich marzeń. Mam nadzieję, że spotkanie to zainspiruje zabrane na sali  osoby do zorganizowania własnych wypraw rowerowych. Rower bowiem, to idealny środek transportu pozwalający docierać w miejsca niezwykłe, poznawać wspaniałych ludzi, będąc jednocześnie blisko natury.

Pomóc w realizacji tego celu, może konkurs dla publiczności. Wśród widzów tegorocznego pokazu rozlosowana zostanie nagroda w postaci profesjonalnego kompletu sakw rowerowych marki CROSSO – jednego ze sponsorów tegorocznej imprezy. Podczas imprezy będzie można także zakupić książki podróżnicze bezpośrednio od ich autorów lub otrzymać bezpłatnie archiwalne numery magazynu Poznaj Świat.

Dzięki komu?

Przegląd Fotografii Podróżników Rowerowych CAŁY ŚWIAT W JEDNEJ SAKWIE nie odbyłby się, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób, firm i instytucji.

Patronat Honorowy nad imprezą objął w tym roku Burmistrz Miasta Łowicza – Jan Krzysztof Kaliński. W liście patronackim Burmistrz napisał: „Idea popularyzacji sportów rowerowych jako sposobu spędzania wolnego czasu oraz podróżowania
w świadomości mojej zawsze znajduje uznanie i poparcie”.

 SPONSORZY:

  • Powiat Łowicki wraz ze Starostą Łowickim – Krzysztofem Figatem.
  • POLIGRAFIA, która zadbało o wydruk plakatów reklamujących przedsie?wzie?cie,
  • Bracia Urbanek,  wspierająca Przegląd finansowo,
  • CROSSO – producent wyprawowych sakw rowerowych, która przekazała komplet profesjonalnych sakw jako nagrodę w konkursie – losowaniu, dla widzów Przeglądu.

 PATRONAT MEDIALNY:

 Patronat medialny nad tegorocznym Przeglądem objęły:

  • wRower.pl - Rowery od A do Z
  • Rowertour – magazyn ludzi aktywnych,
  • Poznaj Świat - magazyn podróżniczy,
  • Tygodnik Ziemi Łowickiej Nowy Łowiczanin,
  • portal internetowy Łowiczanin.info,
  • Radio Victoria 103,5 Fm

Organizator Przeglądu:
Michał Grzejszczak