Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Festiwal podróżniczy Trzy Żywioły - jak zorganizować wyprawę rowerową

Festiwal podróżniczy Trzy Żywioły - jak zorganizować wyprawę rowerową

RodzajPokaz slajdów/spotkanie z podróżnikiem
Termin2013-04-06 - 2013-04-07
KrajPolska
Województwomałopolskie
Miejscekino Kijów.Centrum, aleja Krasińskiego 34 w Krakowie
OrganizatorStowarzyszenie "Czysty Świat" i Klub Podróżników Trzy Żywioły.
WWWhttp://3zywioly.pl/3zywioly

W najbliższy piątek rusza jeden z największych festiwali podróżniczych - "Trzy Żywioły". Główna cześć Festiwalu ruszy 5 kwietnia w nowym miejscu w Krakowie, położonym tuż przy Rynku - kinie Kijów.Centrum i potrwa do 7 kwietnia.

Impreza rozpocznie się  piątkowymi pokazami filmów, w sobotę i niedzielę odbędą się przesłuchania konkursowe w ramach "Żywioły OFF", warsztaty akademii Podróżowania Trzy Żywioły oraz pokazy gości i filmowe.

W 10. edycji imprezy odbędą się trzy prezentacje dotyczące wypraw rowerowych. Dwie z nich przedstawi redaktor naczelny portalu wRower.pl.

SOBOTA, 6 kwietnia

  • 11:30 - Marcin jakub Korzonek – KumKum 2010 – czyli rowerem przez pustynię (Turkmenistan, Uzbekistan)

NIEDZIELA, 7 kwietnia

  • godz. 13.00 – 14.00 – Warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły – “Jak zorganizować wyprawę i wyjazd rowerowy”- Jakub Korzonek, (wstęp wolny)
  • godz. 15.15 -16.15 Marek i Mateusz Miłoszewski - „Z Tatą dookoła Polski… na rowerze”

KumKum 2010 – czyli rowerem przez pustynię (Turkmenistan, Uzbekistan)

Marcin wraz z ekipą zamierzali przemierzyć na rowerach 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie: Kara-Kum i Kyzył-Kum. To także opowieść o jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata – Turkmenistanie, gdzie do dzisiaj stoją złote pomniki prezydenta, a jego książka – „Ruhnama” jest stawiana na równi z Biblią oraz Koranem. Przeżyjemy burzę na pustyni i zobaczymy jak woda może pokrzyżować plany na piaszczystych bezkresach. Odwiedzimy także słynną Bucharę, Samarkandę oraz Wrota Piekieł, które znajdują się w samym sercu pustyni.

Marcin Jakub Korzonek – dziennikarz, fotograf, redaktor naczelny portalu wRower.pl Rowery od A do Z. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. Rozpoczął w 1996 roku od Alp, następnie dojechał z Wrocławia na  Nordkapp. W 1998 roku po 75 dniowej podróży rowerem (5900 km) przez 11 krajów dojechał pod piramidy do Kairu w Egipcie. W kolejnych latach stawił czoła: Karakoram Highway,  Saharze w Tunezji, pustyni Gobi w Mongolii, bezdrożom Kirgizji i Uzbekistanu oraz dziurawym drogom w Albanii. Jego pasją są pustynie.

Jak zorganizować wyprawę rowerową” – Marcin Korzonek

Rower – według autora – to najlepszy środek komunikacji do podróżowania – z jednej strony pozwala na powolne kontemplowanie i poznawanie kraju, a z drugiej umożliwia sprawne i bezkosztowe przemieszczanie się. Podczas warsztatów Marcin Korzonek opowie jak zorganizować podróż rowerem – od kilkudniowych wycieczek rowerowych aż po wielomiesięczne wyprawy. Odpowie między innymi na pytania czy warto zabierać zapasowy łańcuch, jak radzić sobie z pęknięciem bagażnika w trasie oraz co robi w sakwie dziwka.

Marek i Mateusz Miłoszewski- Z Tatą dookoła Polski …na rowerze

Czy pojawienie się dzieci przekreśla realizację marzeń o podróżach? Czy rower trzeba odwiesić na kołek? Nie, wystarczy przecież jechać tylko trochę wolniej. A warto, bo nie ma nic bardziej integrującego ojca i syna, niż długa, samotna droga. W dodatku na rowerach. W latach 2007-2011 objechali Polskę na rowerach. Kiedy zaczynali Mateusz nie miał jeszcze 8 lat. Ze Szczecina do Świnoujścia, a Mateusz jeździł wtedy na małym rowerze, z 20-sto calowymi kołami, dystans 150 km,  zajął im trzy dni. Wtedy jeszcze nie myśleli o objechaniu Polski dookoła. Potem były kolejne wyzwania: ze Świnoujścia na Hel i wzdłuż Odry, ze Szczecina do źródła i po górach (od Zgorzelca do Przemyśla. Największą pamiątką z podróży są wspomnienia tych wszystkich wspaniałych ludzi, których spotkali po drodze. W roku 2012 planują pojechać na rowerach do Londynu na Igrzyska Olimpijskie.

Mateusz Miłoszewski czyli syn, rocznik 1999. Właśnie kończy Szkołę Podstawową nr 7 w Szczecinie. Zaczął podróżować, bo … tata namawiał. Jeszcze niedawno uprawiał kolarstwo. Teraz wprawdzie zmienił dyscyplinę, ale podróże rowerowe pozostały jego pasją.

Marek Miłoszewski, czyli tata, rocznik 1973. Informatyk. Podróżuje, bo nie potrafi usiedzieć w miejscu. Nie znosi zorganizowanych wycieczek i chodzenia za przewodnikiem.