Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Wystawa fotografii Chińskie rowery - odchodzące piękno

Wystawa fotografii Chińskie rowery - odchodzące piękno

RodzajInna
Termin2013-04-16 - 2013-05-04
KrajPolska
Województwoopolskie
MiejsceOpole, Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4
OrganizatorMiejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

zapraszają na wernisaż wystawy fotografii

Chińskie rowery – odchodzące piękno

autorstwa

Roberta Suchińskiego

16 kwietnia 2013 r. (wtorek), godz. 18:00

Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

Wystawa czynna do 4 maja 2013 r.

Wstęp wolny

Robert Suchiński – artysta opolski. Przede wszystkim rzeźbiarz i pedagog. Pasjonat podróży, muzyki i książek. Zajmuje się głównie rzeźbą abstrakcyjną oraz małą formą rzeźbiarską. Z powodzeniem wykonuje instalacje. Jego zainteresowania silnie wiążą się z filmem i fotografią.

Pomysł na wystawę powstał całkiem przypadkiem. Będąc już kilka dni w państwie środka ciągle byłem oszołomiony jego wielkością i ilością ludzi. W głębokim szoku kulturowym nie widziałem ani jednego roweru.

Było to w pekińskiej dzielnicy artystycznej 798 prawie pod koniec kilkugodzinnego zwiedzania, wpadłem na rower z kołem jak gotycki maswerk. Od tego momentu wszędzie widziałem najpierw rowery, a potem całą resztę tej wielkiej kultury. Powoli rowery zastępowane są przez wszechobecne skutery i coraz częściej samochody. Pewnie za parę lat całkiem znikną z chińskich ulic. Oczywiście na nich są też nowoczesne rowery, ale w zdecydowanej mniejszości i nie tak piękne jak te”z duszą”.

Za każdym z fotografowanych rowerów jest kawałek, czasem niewielki, wielkiego chińskiego świata. Nie byłbym jednak sobą, gdybym oprócz tej po trosze dokumentalistycznej pasji nie zauważył kompozycji czy gry światła i cienia. To w pewnym momencie zaczęło przeważać nad opowieścią. Mam nadzieję, że i państwa wciągnie ta gra.

(Robert Suchiński)