Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Festiwal Fimów Rowerowych

Festiwal Fimów Rowerowych

RodzajFestiwal rowerowy
Termin2013-09-14
KrajPolska
Województwomazowieckie
MiejsceCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Jazdów 2

Festiwal Fimów Rowerowych jest cyklem pokazów filmów rowerowych oraz towarzyszących im tematycznych eventów. Tym razem działamy z Warszawskim Funduszem Kurierskim, który po sąsiedzku na Osiedlu Jazdów (w domkach Fińskich) obchodzi swoje urodziny! Festiwal ma na celu promowanie kultury rowerowej, ukazanie roweru jako najlepszego i pro-ekologicznego środka transportu. Pragniemy przedstawić rower jako narzędzie zmiany społecznej oraz fenomen rozwijającej się w ostatnich latach kultury miejskiej.

W centrum naszego zainteresowania jest również rower w kontekście zmian jakościowych życia poszczególnych jednostek na przykładzie działalności kooperatyw rowerowych z całego świata. Poruszanie się jednośladem nie jest tylko wyborem środka transportu, ale i symbolem stylu życia i zmian dokonujących się w nowoczesnym i ekologicznie świadomym społeczeństwie.

BIKES, BREAD AND WINE: L'EROICA.
reż. Morgan Bertacca, Włochy 2012
41min. (pokaz plenerowy).

L’Eroica to swoisty retro wyścig, który odbywa się na drogach Toskanii.Startować można na trzech różnych trasach (zarówno pod względem długości, jak i trudności), a elementarnym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie roweru, który powstał przed 1987 rokiem. Sprzętowe wymagania są hołdem złożonym klasyce: manetki na ramie, pedały z noskami, linki na wierzchu czy stalowa rama (choć i pojawiają się zawodnicy na... drewnianych rowerach!). Często nieco mniej „przepisowo” pojawiają się aluminiowe bidony, w których zamiast wody chlupocze wino.
Małe miasteczko w Toskanii, Gaiole in Chianti, podczas wyścigu zamienia się w tętniącą życiem mekkę pasjonatów jednośladów.

Pokaz odbędzie z inicjatywy Festiwalu Filmów Rowerowych w ramach urodzin Warszawskiego Funduszu Kurierskiego. Wstęp wolny.