Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Archiwiści na rowerach

Archiwiści na rowerach

RodzajRajd Rowerowy
Termin2014-06-07
KrajPolska
Województwozachodniopomorskie
MiejscePlac Lotników 4, Szczecin
WWWhttps://www.facebook.com/events/649104828488339/

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu ukazanie jak interesująca i potrzebna jest praca archiwisty. W ramach obchodów w sobotę, 7 czerwca, odbędzie się w Szczecinie pierwsza gra miejska związana z archiwistyką pn. „Archiwiści na rowerach - skarb droższy niż życie…”.

Tematyka gry podejmować będzie różne zagadnienia związane z archiwistyką, genealogią i historią Polski XIX i XX wieku. Celem przedsięwzięcia jest rozbudzenie zainteresowań archiwistycznych, historycznych i genealogicznych wśród jej uczestników.

 

Punktualnie w samo południe na Placu Lotników rozpocznie się pełna emocji gra, w rytm hasła „Skarb droższy niż życie…”. Uczestnicy staną przed zadaniem zdobycia fragmentów mapy, która doprowadzi ich do miejsca, gdzie swój skarb latem 1863 r. ukrył margrabia Aleksander Wielopolski. Na trasie każda drużyna będzie mogła odwiedzić archiwa położone w różnych zakątkach Szczecina. W poszczególnych punktach gracze otrzymają nietuzinkowe zadania, przygotowane tak, aby każdy mógł się wykazać i zapoznać z pracą archiwisty. Uczestnicy będą mogli m.in. zapoznać się ze spuścizną Alfreda Wielkopolskiego, wypożyczyć akta, dokonać rejestracji w archiwum, wykonać paginację akt, a nawet wejść w świat kryminalnych zagadek i poczuć się niemal jak Sherlock Holms.

- Gra „Archiwiści na rowerach” skierowana jest przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych oraz osób pełnoletnich, które zastanawiają się nad wyborem zawodu. Chcemy pokazać im, jak ciekawy może być właśnie zawód archiwisty. Choć oczywiście do wspólnej zabawy zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką – podkreśla dr Anna Sobczak z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US.

Nad emocjonującym przebiegiem gry czuwać będą archiwiści i przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego. Na przejazd trasy rowerami gracze będą mieli czas od 12:00 do 16:00. Nagrodę otrzyma drużyna, która rozwiąże wszystkie zadania, odnajdzie brakujące elementy mapy i jako pierwsza dotrze do skarbu margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. W grze mogą wziąć udział drużyny liczące 3 osoby. Liczba drużyn biorących udział w grze jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i prawidłowo wypełniony formularz zgłoszenia. W wydarzeniu udział wziąć mogą wyłącznie osoby pełnoletnie.