Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Warszawskie Święto Cykliczne 2014

Warszawskie Święto Cykliczne 2014

RodzajFestiwal rowerowy
Termin2014-06-08
KrajPolska
Województwomazowieckie
MiejsceWarszawa, Plac Zamkowy
OrganizatorWarszawska Masa Krytyczna, Miasta dla Rowerów
Organizator - kontaktwkaszuba@masa.waw.pl
WWWhttp://www.masa.waw.pl/

Już po raz trzeci Warszawska Masa Krytyczna i sieć Miasta dla Rowerów zapraszają na wyjątkową w skali Europy imprezę odbywającą się naraz w kilkunastu miastach w Polsce - Święto Cykliczne. Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie od lat dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, ale przejazd nie jest jedynym wydarzeniem w ramach Święta. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń.

Święto Cykliczne to także dzwonek dla polityków. Przyjęta przez Sejm 1 kwietnia 2011 roku nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zniosła liczne absurdy i utrudnienia dla rowerzystów, ale po przeszło 3 latach od tego czasu wciąż czekamy na nowelizacje rozporządzeń do tej ustawy! Znaki drogowe nadal dotyczą "rowerów jednośladowych" które zniknęły z ustawy; pasy ruchu dla rowerów są jednokierunkowe a tymczasem rozporządzenia mówią wciąż o dwukierunkowych, nadal też nie wiadomo jak mają wygladać i być stosowane tzw. śluzy dla rowerów! Błędów w rozporządzeniach jest znacznie więcej, tymczasem polskie miasta i polskie ulice wymagają zmian. Dlatego już drugi raz z rzędu jedziemy pod hasłem "Śluzy malować, zalegalizować"

Domagamy się szybkiej nowelizacji:

rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. nr 170 poz. 1393 z 2002 roku)

rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków i stosowania na drogach (Dz. U. nr 220 poz. 2181 z 2003 roku)

rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. nr 43 poz. 430 z 1999 roku).

Warszawski Wielki Przejazd Rowerowy - Idea nawiązuje do podobnych przejazdów, które odbywały się np w Gdańsku i odbędą się ponownie w 2014 roku w kilkunastu miastach w Polsce jednocześnie. Chcemy by Warszawa była wisienką na tym torcie - zależy nam byśmy mieli największy peleton i najlepszy przejazd.  Startujemy spod Kolumny Zygmunta, kończymy na parkingu za urzędem dzielnicy Ursynów, gdzie odbędą się pokazy cięcia zabezpieczeń, konkursy i inne atrakcje dla uczestników.

Start: 8 czerwca, godzina 12:00, plac Zamkowy

Trasa przejazdu: Miodowa - plac Krasińskich - Świętojerska - Anielewicza - Jana Pawła II - rondo ONZ - Jana Pawła II - Al. Jerozolimskie - rondo Dmowskiego - Marszałkowska - plac Konstytucji - Waryńskiego - rondo Jazdy Polskiej - Waryńskiego - Puławska - Bukowińska (Nowobukowińska) - Rolna - al. Komisji Edukacji Narodowej - Beli Bartoka - Jastrzębowskiego - Jana Rodowicza 'Anody - Rosoła - Indiry Ghandhi - al. Komisji Edukacji Narodowej - parking Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61).

Dystans: około 22 km.

Mapa:http://www.traseo.pl/wlepka/nowa/warszawskie-swieto-cykliczne

Około 13:30 planujemy dojechać do Urzędu Dzielnicy Ursynów. Tam zakończymy przejazd i rozpoczniemy Rowerowy Piknik pełen konkursów i innych rowerowych atrakcji.

W programie pikniku między innymi:

  • - powitanie, ogłoszenia, podziękowania
  • - wspólne zdjęcie uczestników
  • - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
  • - pokaz ubioru na rower/ pokaz rowerowej mody
  • - konkurs na najelegantszą rowerzystkę
  • - pokaz cięcia zabezpieczeń
  • - Magdalena Stopa - My warszawscy rowerzyści
  • - konkurs "Jazda z pudłem"
  • - stoiska organizacji i firm wspierających warszawskie ŚC

Partnerami pikniku rowerowego jest Europ Assistance Polska oraz Urząd Dzielnicy Ursynów.