Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Imprezy > Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Krakowie

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Krakowie

RodzajKonferencja/Debata
Termin2014-09-16 - 2014-09-22
KrajPolska
Województwomałopolskie
MiejsceKraków
WWWhttp://www.ekocentrum.krakow.pl./

Kraków już po raz piętnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i trzynasty raz z rzędu będzie uczestniczył w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasło tegorocznej kampanii  - „Nasze ulice, nasz wybór” -  nawiązuje do toczącej się obecnie dyskusji na temat roli jaką ma mieć przestrzeń miejska. Ma zachęcić mieszkańców wszystkich europejskich miast do stworzenia przestrzeni miejskiej, w której chce się żyć. Widoczna w Europie presja na „odzyskanie” dla mieszkańców przestrzeni miejskiej obecna jest też w naszym mieście. Kraków od lat prowadzi działania na rzecz uspokojenia ruchu samochodowego w Śródmieściu, dlatego też oddawanych jest pieszym coraz więcej przestrzeni zajmowanych kiedyś przez auta. Można tu przedstawić choćby takie przykłady jak przekształcenie w miejską przestrzeń  - niedostępną dla ruchu - Małego Rynku i placu Szczepańskiego, czy ulicy Grodzkiej i fragmentu ul. Krupniczej. Ważnym elementem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla  środowiska form transportu.

Już 16 września odbędzie się tradycyjny przejazd rowerowy z udziałem władz miasta. Tym razem trasa poprowadzona będzie po Nowej Hucie. Wyjazd o 12.00 spod budynku UMK przy os. Zgody 2. Dzień później, 17 września chętni będą mogli zrobić kartę rowerową. Tego dnia odbędą się też warsztaty z obsługi miejskich rowerów. 18 września Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 Krzesławice organizuje rajd rowerowy, a koło Kraków Areny odbędzie się prezentacja ekologicznych pojazdów w ramach konferencji „Ekologiczny Transport Przyszłości”. Tego dnia zaplanowane jest też m.in. seminarium otwierające projekt pn.: Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie, współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Z kolei na 19 września zaplanowano akcję Park(Ing) Day, która ma pokazać, że miejsce postojowe, gdy usunie się z niego pojazd, może być doskonałą przestrzenią na aktywność społeczną. Tego dnia kierowcy będą też mogli skontrolować emisję spalin w swoich pojazdach, a na Miasteczku Studenckim AGH zorganizowany będzie Festiwal rowerowy - wstęp wolny. Ciekawie zapowiada się też kolejny dzień Tygodnia Mobilności. 20 września o 19.00 w klubie „Pauza In Garden” ul. Rajskiej 12 odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych– wstęp wolny. Na ten dzień zaplanowano również akcje „Rowerem na zakupy” i „Rowerem na targ”. Przedostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu to okazja do zwiedzania Muzeum Inżynierii Miejskiej - wstęp wolny. Można będzie tam dojechać zabytkowym tramwajem linii „0”.

Z kolei 22 września w Europejski Dzień bez Samochodu każdy będzie mógł bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską. Wystarczy okazać dowód rejestracyjny. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dokument wraz z osobami towarzyszącymi – w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie. Warto wiedzieć, że w tym roku przez cały czas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu prowadzone będą: kampania „Kraków Mobilny”, akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, a także miejska kampania „Tak dla czystego powietrza”. Będziemy w niej zachęcać do wymiany pieców węglowych i informować mieszkańców, co powoduje największe zanieczyszczenie i jak postępować, by zmniejszać emisję szkodliwych substancji. Organizatorem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Gmina Miejska Kraków. Partnerami są m.in. Komenda Miejska Policji Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Politechnika Krakowska, Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie, Fundacja Miasta dla Ludzi oraz sklep mobilny-Dr Albin.