Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > dolnośląskie > Do wód i kwiatów

Do wód i kwiatów

Województwodolnośląskie
Rodzajturystyczna
RegionSudety
Start trasyDzierżoniów
Koniec trasyStrzelin
Główne punktyDzierżoniów - Piława Dolna - Piława Górna - Przerzeczyn Zdrój - Podlesie - Niemcza - Wojsławice - Piotrkówek - Gołostowice - Wąwolnica - Biały Kościół - Dębniki - Gęsiniec - Strzelin
Trudnośćumiarkowana


Dzierżoniów jest jednym z ważniejszych miast regionu, ale niedocenianym przez turystów. Można tutaj zobaczyć kilka ciekawych zabytków, na przykład ładne kamienice z barokowymi i renesansowymi portalami, pozostałości murów miejskich oraz kościół św. Jerzego wzmiankowany już w XII wieku. Z wieży ratusza można podziwiać panoramę miasta i nieodległych Gór Sowich.

Z centrum miejscowości wyjeżdżamy ul. Ząbkowicką w kierunku wschodnim. Droga nr 382 doprowadzi nas do Piławy Dolnej i następnie do Piławy Górnej, na której skraju skręcamy w lewo ku centrum miasta, gdzie warto zobaczyć wzmiankowany już w XIV wieku kościół św. Marcina, a także osiedle Braci Morawskich, zbudowane w XVIII wieku na wzór stolicy wspólnoty Herrnhut. Po opuszczeniu miejscowości jedziemy w kierunku Przerzeczyna Zdroju, najdalej na północ wysuniętego uzdrowiska dolnośląskiego. Koniecznie trzeba tutaj skosztować wód mineralnych, pomagających w chorobach reumatycznych i narządów ruchu.

Dalej poprowadzi nas czarny szlak turystyczny, ale tylko do pierwszej miejscowości, Podlesia. Tutaj obieramy drogę prowadzącą w kierunku północnym do Niemczy, grodu znanego przede wszystkim ze znanej każdemu Obrony Niemczy, ważnego wydarzenia historycznego, mającego tutaj miejsce w 1017 roku. Niestety tak stare miasto nie ma zbyt wielu wiekowych zabytków i poza pozostałościami murów miejskich i ładnym sgraffito na dawnym zamku, niewiele jest tutaj do zobaczenia. Znacznie ciekawsze są okolicy Niemczy, a zwłaszcza Wojsławice, do których się udajemy. Arboretum tu się znajdujące najlepiej odwiedzić późną wiosną, gdy rosnące w ogrodzie rododendrony, azalie i różaneczniki pokrywają się tysiącami różnokolorowych kwiatów. Feeria barw zachwyci każdego.

Po obejrzeniu ogrodu dendrologicznego jedziemy dalej drogą do Piotrkówka, gdzie w parku stoi ładny pałac. Dalej, nie dojeżdżając do centrum wsi Żelowice (tu również pałac i ciekawy park) skręcamy w lewo i jedziemy aleją topolową do Prus. W okolicach wsi rośnie kilka okazałych dębów, w większości pomników przyrody. Do wsi nie wjeżdżamy, mimo że ma kilka ciekawych zabytków, i omijamy ją od południa, kierując się do wsi Gołostowice. Przejeżdżamy przez wieś i dalej w stronę Białego Kościoła, po drodze mijając szpalery drzew czereśniowych. Na wschód od Białego Kościoła znajduje się kompleks dwóch zbiorników wodnych wykorzystywanych rekreacyjnie. W sezonie można tu skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, wykąpać się i zjeść coś w jednym z punktów gastronomicznych.

Z Białego Kościoła kierujemy się do Strzelina, ale żeby nie korzystać z ruchliwej drogi nr 395, jedziemy z centrum miejscowości drogą na Dębniki, a następnie Gęsiniec, skąd już blisko do Strzelina. Warto tutaj zobaczyć kościół św. Gotarda z romańską rotundą, kamienny stół sędziowski na rynku i Dom Książąt Brzeskich. W miarę wolnego czasu warto też wybrać się na skraj kamieniołomu, by zobaczyć jedną z najgłębszych w Europie dziur w ziemi stworzoną przez kopalnię odkrywkową. Wycieczkę kończymy na rynku.

Źródło: http://www.naszesudety.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!