Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > kujawsko-pomorskie > Eko-Ścieżka - nieodkryta atrakcja w głębi lasu

Eko-Ścieżka - nieodkryta atrakcja w głębi lasu

Województwokujawsko-pomorskie
PowiatBydgoszcz
Rodzajturystyczna
RegionKujawy
Start trasyBydgoszcz Błonie (ul.Szubińska)
Koniec trasyBydgoszcz Błonie
Główne punktyBydgoszcz Błonie (ul.Szubińska) - Wiadukt kolejowy (ul. Szubińska) - Leśnictwo Białe Błota - Przejazd kolejowy (Bydgoszcz-Kcynia) - Przystanki Eko-Ścieżki - 9. Bagienko Śródleśne! - Białe Błota - droga nr 223 - Bydgoszcz Błonie
Długość13
Trudnośćłatwa

 

Wszystkim, którzy pragną zrelaksować się na rowerze z dala od śródmiejskiego hałasu polecam wycieczkę na Eko-ścieżkę. Jest to leśna trasa dydaktyczna, która została wytyczona przez pracowników leśnictwa w Białych Błotach. Prowadzi ona po leśnym, dobrze ubitym dukcie i świetnie nadaje się do jazdy na rowerze. Ścieżka ma około 5 km długości i jest położona około 4 km na zachód od bydgoskiej dzielnicy Błonie.

Główną wartością ścieżki jest popularyzacja i promowanie zagadnień związanych z życiem lasu, gospodarką łowiecką i ekologią. Po drodze wyznaczono 13 przystanków tematycznych. Znajdują się tutaj tablice informacyjne poruszające konkretne zagadnienia. Warto też dodać, że wiele z zagadnień prezentowanych na tablicach można zobaczyć na własne oczy (bagienko, ols, retencja itp.) Ścieżka jest dobrze oznakowana, po drodze wyznaczono także miejsca odpoczynku, gdzie można przystanąć, usiąść na ławeczce i podelektować się ciszą i spokojem. Eko-ścieżka wygląda atrakcyjnie o każdej porze roku. Dla mnie jednak najpiękniej jest tutaj wczesną wiosną i jesienią.

Przystanki Eko-ścieżki:

Las zaczyna się w szkółce, Ochrona przeciwpożarowa lasu, Warstwowa budowa lasu, Bory i lasy, Leśnik "lekarzem" lasu, Mała retencja, Gospodarka łowiecka, Ols, Bagienko śródleśne, Śródleśna łąka, Struga Młyńska, Jak rośnie las, Drzewostan na gruntach porolnych

Jak dojechać?

1. Najłatwiej jest chyba pojechać do Białych Błot, chodnikiem wzdłuż ulicy Szubińskiej. Na samym początku Białych, na skraju lasu, trzeba skręcić w lewo (przejechać przez szosę). Tutaj biegnie twarda żużlowa droga, po kilkuset metrach po prawej pojawia się budynek leśnictwa. Musimy jechać nadal prosto, aż do skrzyżowania z inną leśną drogą, wówczas skręcamy w lewo, forsujemy przejazd kolejowy i dalej jedziemy zgodnie z kierunkiem, który wskazują nam zielone znaki na drzewach.


2. Drugi sposób (prezentuję go na mapie!) to około 400 m za wiaduktem na ulicy Szubińskiej należy skręcić w asfaltową drogę na Miedzyń, a chwilę potem odbić w lewo na szeroką leśną ścieżkę. Teraz pozostał jeszcze niecały kilometr jazdy przed siebie, która doprowadzi nas do wrót ścieżki dydaktycznej - na przejazd kolejowy na szlaku Bydgoszcz-Kcynia!

3. Ostatnia droga dojazdowa na ścieżkę ekologiczną jest najfajniejsza, gdyż prowadzi z dala od ruchliwej ulicy Szubińskiej. Jednak bardzo trudno opisać jak się tędy dostać, ale generalnie najlepiej zacząć od parku na Błoniu. Tam, zdala od pędzących samochodów, forsujemy tory kolejowe, dalej jedziemy przez sosnowy zagajnikaby za chwilę przeskoczyć tor kolejowy lecący do Kcyni. Następnie mijamy policyjną strzelnicę i przecinamy drogę na Miedzyń, a zaraz potem skręcamy delikatnie w lewo i jedziemy przed siebie jakieś 1,5 km, cały czas dość wąską leśną drogą. Wkrótce powinna pojawić się Eko-ścieżka!


Kiedy już znajdziecie się na Eko-ścieżce na pewno nie zgubicie drogi. Jest ona dobrze oznakowana, a szlak poprowadzi Was jak po sznurku przez wszystkie przystanki dydaktyczne. Miłej nauki!

Źródło: http://rowerowabydgoszcz.org/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-07-18 20:11 anonim | zakazana
Eko ścieżka w Bialych Błotach-zakaz poruszania sie rowerami!!!