Województwo | mazowieckie |
Powiat | Radom |
Rodzaj | turystyczna |
Region | Mazowsze |
Start trasy | Grabów nad Pilicą, stacja PKP |
Koniec trasy | Radom, Rondo Kozienickie |
Główne punkty | Puszcza Stromecka - Studzianki Pancerne - Chodaków - Lasy Kozienickiego Parku Krajobrazowego - Rezerwat Zagożdżon - Stoki - Kozłów |
Długość | 69 |
Trudność | umiarkowana |
Dla miłośników Puszczy Stromeckiej i Kozienickiej proponujemy kolejną, drugą trasę lasami tych leśnych kompleksów. Pokonanie jej wymaga znacznego wysiłku i proponujemy ją dla osób przygotowanych kondycyjnie. Znaczna jej część prowadzi piaszczystymi odcinkach i w niektórych miejscach zmuszeni będziemy prowadzić rowery. Proponujemy zatem szersze opony. Tereny te są bardzo ładne krajobrazowo. Las, obcowanie z jego ekosystemem sprawia wiele radości.
Na trasie wycieczki odwiedzimy Studzianki Pancerne, w okolicach których w sierpniu 1944r doszło do bitwy 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i radzieckiej 8 Armii 1 Frontu Białoruskiego z dwiema niemieckimi dywizjami pancernymi w tym ze słynną Dywizją Pancerno Spadochronowa "Herman Göering" i niemiecką Dywizją Grenadierów. Przejeżdżać będziemy przez ładnie położoną od strony rzeki Radomki wioskę Chodków i dalej jechać będziemy szlakiem bojowym 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich staczającym walki z Niemcami we wrześniu 1939r. W końcowym etapie trasy przez Kozienicki Park Krajobrazowy powrócimy na szlak czerwony i jechać będziemy wzdłuż historycznego traktu - "Gościńcem Królewskim". Mijać będziemy rezerwaty: "Zagożdżon", " Ponty" i "Ciszek".
OPIS TRASY
0 km, Wycieczkę rozpoczynamy ze stacji PKP Grabów n. Pilicą, dokąd dojedziemy pociągiem odchodzącym z Radomia o godz. 7.38. Przewóz roweru jak na każdej tego typu trasie nie nastręcza żadnych trudności. Po wyjściu z pociągu kierujemy się od stacji drogą asfaltową do wioski Grabów n. Pilicą. Jedziemy wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego. Po ok. 2 km dojeżdżamy do drogi relacji Warka - Głowaczów, skręcamy w prawo i po ok 800 m znajdziemy się przy kościele.
3.8 km, Grabowiec n Pilicą. Przed kościołem zjeżdżamy w prawo w drogę prowadzącą do wiosek: Brzozówka i Pogrodzie. Trzymamy się oznaczeń czerwonego szlaku. Jedziemy drogą asfaltową wysadzoną po obu stronach starymi lipami i kasztanami. Pień jednego z kasztanów, ok 300 m od kościoła, na wys. ok. 1 m od ziemi do wys. ok. 3 m. ma dziwne zgrubienie z silnie urzeźbioną strukturą korową warte przyjrzenia się z bliska - ciekawość przyrodnicza. Mijamy cmentarz i dojedziemy do kilku zabudowań Brzozówki gdzie przy krzyżówce mijamy po prawej stronie krzyż na białym murowanym cokole. Jedziemy dalej i po ok. 400 m droga asfaltowa łukiem skręca w prawo do wioski Podgrodzie. Na łuku drogi zatrzymujemy się.
5.8 km, Z łuku drogi przed widoczną wioską Podgrodzie zjeżdżamy w lewo w piaszczysta polna drogę do oddalonego od nas ok. 200 m sosnowego lasu. Znak czerwonego szlaku turystycznego zobaczymy na skraju lasu, na jednym z drzew i przydrożnym kamieniu. Po wjechaniu do lasu po ok. 200m znajdziemy się na rozdrożu gdzie jest zbieg dwóch szlaków, tj. czerwonego i czarnego. Kontynuujemy trasę w lewo szlakiem czerwonym prowadzącym do Studzienek Pancernych. Lasami jechać będziemy kilkanaście kilometrów. Na 8 kilometrze trasy na wysokości bliskiej od nas wioski Strzyżyna, szlak skręca w prawo. Musimy uważać na znaki szlaku aby nie zboczyć
z trasy. Po drodze przekraczamy drogę asfaltową prowadzącą z wioski Nowa Wola do Strzyżyny. Jedziemy cały czas leśnymi ścieżkami i duktami, miejscami piaszczystymi ale niezbyt uciążliwymi. Las sosnowy przechodzi w liściasty z licznymi brzozowymi zagajnikami i odwrotnie. Jedzie się przyjemnie podziwiając leśny krajobraz dawnej puszczy Stromeckiej.
11,2 km, Przecinamy w lesie drogę relacji Warka - Grabów - Głowaczów. Po drugiej stronie na skraju lasu naprzeciw nas znajduje się pomnik poległego w 1943r.w potyczce z Niemcami partyzanta GL. Napis na pomniku przypomina, że cyt. " W tym miejscu w maju 1943 r. zginął dowódca oddziału Gwardii Ludowej im. Dionizego Czachowskiego, członek sztabu GL - Radom - Lachtara Stanisław ".
Po przekroczeniu wspomnianej drogi kontynuujemy wycieczkę dalej przed siebie, uroczym kompleksem leśnym. Droga podobna, leśne dukty i ścieżki. W tej części puszczy Stromeckiej jechać będziemy również przez piękny grabowy las, którym warto przejechać w okresie złotej jesieni. Trzymamy się cały czas oznaczeń czerwonego szlaku. Miniemy po drodze na śródleśnej wielkiej polanie osadą Paprotnia gdzie skręcimy w prawo i ostatni kilometr przed Studziankami jechać będziemy już leśną bitą drogą.
16.1 km,Studzianki Pancerne. Wyjeżdżamy z lasu i jesteśmy na skaju wioski. Jedziemy kilkaset metrów do centrum wioski gdzie skręcamy w lewo i kierujemy się na widoczny już parafialny kościół polskokatolicki. Mijamy kościół i po ok 400m dojedziemy do pomnika mauzoleum położo nego na wschodnich obrzeżach wioski upamiętniającego zwycięską bitwę żołnierzy 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i radzieckiej 8 Armii 1 Frontu Białoruskiego z niemieckimi dywizjami pancernymi. Składa się on z tradycyjnego postumentu, na którym stoi czołg T-34/76, placu apelowego oraz muru upamiętniającego 253 żołnierzy poległych w walkach. Była to największa bitwa pancerna wojsk polsk ich na froncie wschodnim.Na cześć stoczonej zwycięskiej bitwy do pierwotnej nazwy wsi Studzianki dodano w 1966r roku człon Pancerne. Studzianki otrzymały również jako jedyna w owym czasie wieś polska własny herb w formie czołgu z husarskimi skrzydłami, nawiązujący symboliką do bitwy, zaprojektowany przez Szymona Kobylińskiego.
17.8 km, Opuszczamy mauzoleum i jedziemy dalej by po ok 300m zjechać z drogi asfaltowej w lewo w leśną drogę wytyczoną czerwonym i niebieskim szlakiem. Po ok 100 m opuszczamy szlak czerwony skręca w lewo i kontynuujemy trasę wycieczki dalej prosto niebieskim szlakiem turystycznym. Droga leśna łatwa, jazda przyjemna kończącym się już kompleksem leśnym puszczy Stromeckiej
21.8 km, Opuszczamy las i wjeżdżamy na skraj wioski Chodków. Skręcamy w lewo. Jedziemy obok pierwszych zabudowań zlokalizowanych tuż przy dziko i leniwie płynącej Radomce. Docieramy obok mostu na rzece i jedziemy kilkaset m. dalej do pomnika upamiętniającego pobyt w wiosce w dniu 1 X 1939 r. oddziału majora Hubala oraz stoczonej zwycięskiej bitwy z Niemcami w Woli Chodkowskiej.
Wracamy na most i krótko odpoczywamy nad wodą Radomki. Przekraczamy most i po ok 400 m. jesteśmy w Woli Chodkowskiej.
24.3 km, Wola Chodkowska. Skręcamy w prawo w drogę relacji Ryczywół - Brzóza. Po ok. 300m. zwalniamy i szukamy z lewej stron znaku szlaku niebieskiego.
32.8 km, Przechodzimy na drugą stronę i zatrzymujemy się przy głazie polowym z zamieszczoną tabliczką "Szlak Bojowy 31 PSK Miejsce Bitwy z września 1939r". Jedziemy dalej lasem już utwardzona drogą szutrową, która po ok 4 km przejdzie w drogę gruntową. Po 2 km od głazu polowego szlak niebieski skręca na wschód do Kozienic , my dalej prosto. Miniemy kolejną krzyżówkę z drogą asfaltową od Stanisławic do Działki Brzóskie. Wzdłuż naszej trasy z boku drogi biegnie porośnięty krzewami i drzewami nasyp nieistniejącej już dawnej wąskotorowej leśnej kolejki. Pozostały jeszcze również murowane przepusty wodne pod nasypem. Spotkamy również kolejne głazy polowe szlaku bojowego. Na 4 kilometrze od krzyżówki z droga Brzóza - Kozienice nawiążemy się ponownie do czerwonego szlaku. Za chwilę dojedziemy do rezerwatu "Zagożdżon"
41.3 km, Rezerwat przyrodniczy "Zagożdżon". Piękne uroczysko na które składa się stary sosnowy bór oraz drzewostan dębowo jodłowy i inne rzadkie okazy przyrody. Skręcamy w prawo i mijamy bezimienną mogiłę z okazałym drewnianym krzyżem. Jedziemy ok 200m trudną piaszczystą drogą po której ciężko jechać rowerem. Dalej przecinamy asfaltową drogę od wioski Cecylówka i po kilkuset m. docieramy szkółki leśnej "Przejazd".
44.0 km, Szkółka leśna "Przejazd". Zatrzymujemy się na zadaszonym parkingu z ławeczkami w otoczeniu okazałych dębów. Naprzeciw parkingu znajduje się szkółka roślinna.
44.0 km, Szkółka "Przejazd". Po odpoczynku ruszamy dalej szlakiem czerwonym już do końca trasy wycieczki. Jedziemy starym historycznym traktem zwanym "gościńcem królewski". W drodze do odległej o ok.5 km osady Stoki
mijać będziemy leśny stawik z przyległą ścieżką dydaktyczną "śródborze", w której znajduje się drzewostan olsz zwanych olsami. Mijamy również rezerwat jodłowo-dębowy "Ponty", a na jednej z polan śróddębowych piękną drewnianą kapliczkę św. Franciszka. Docieramy do osady Stoki, położonej na skraju lasu
48.5 km, Osada Stoki. Jedziemy kilkaset m. skrajem lasu trzymając się naszego szlaku. Ponownie wjeżdżamy w las i od Stok zaczyna się najbardziej trudny odcinek trasy wycieczki. Droga piaszczysta, miejscami trudna do jechania rowerem. Istnieje możliwość wywrócenia się jeśli w odpowiednim czasie nie zejdziemy z roweru lub nie przerzucimy przerzutek na najniższe przełożenia. Mimo trudności będziemy mile wspominać ten odcinek trasy. Po drodze miniemy jeszcze kolejny leśny parking na krzyżówce naszej trasy z duktem prowadzącym od Jastrzębi. Za ok 5 km kończymy leśny etap wycieczki.
60 km, Parking obok wioski Kozłów przy drodze asfaltowej biegnącej od Jastrzębi do Radomia. Naprzeciw nas znajduje się pomnik przyrody, kilkusetletni okazały dąb obok którego na leśnym parkingu odpoczywamy.
Kończymy wycieczkę i już asfaltem ruszamy w lewo do Rajca mijając po drodze rzeczkę Pacynkę. Docieramy do Rajca i skręcamy w lewo do Radomia.
69 km, Radom. Rondo kozienickie. Koniec wycieczki