Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > warmińsko-mazurskie > Lasami w dolinie rzeki Krutyń

Lasami w dolinie rzeki Krutyń

Województwowarmińsko-mazurskie
Powiatmrągowski
Rodzajturystyczna
RegionWarmia i Mazury
Start trasyMikołajki
Koniec trasyMikołajki
Główne punktyMikołajki - Iznota - Kadzidłowo - Krutyń - Rezerwat Zakręt - Wojnowo - Ukta - Bobrówko - Mikołajki
Długość34-60
Trudnośćłatwa

Świetna trasa, naszpikowana atrakcjami. Doskonała na wycieczki rodzinne – szczególnie po ewentualnym skróceniu (patrz modyfikacje). Poruszamy się po pięknych lasach w dolinie rzeki Krutyń, fascynującej swą urodą nie tylko kajakarzy, miedzy jeziorami Bełdany i Mokrym. W Kadzidłowie możemy zobaczyć rzadkie okazy polskich zwierząt. W Wojnowie obejrzymy kościół i klasztor staroobrzędowców. W „Galindii – Mazurskim Edenie” przy odrobinie szczęścia spotkamy ostatnich prawdziwych Galindów, a z pewnością zaimponują nam dziesiątki drewnianych rzeźb. Kolejna atrakcja to dwa ciekawe rezerwaty, a w nich dystroficzne oczka z pływającymi wyspami. Będziemy też podziwiać pomnikową Królewską Sosnę – ostatnia okazja!

0.00 Jesteśmy przed dworcem PKP w Mikołajkach, jedziemy w prawo ul. Kolejową (asfalt). Po około 300 m przy cmentarzu ulica łączy się z ulicą Ełcką. Skręcamy w lewo – jest to dalej ul. Kolejowa.

0.80 W prawo odbiega ul. 3 Maja. Drogowskaz Łuknajno. Jedziemy prosto, mijamy most w miejscu łączenia się jeziora Mikołajskiego i Tałty – 1,1 km.
1.60 W lewo odbiega droga na Uktę (drogowskaz Ukta). Skręcamy w lewo. Jedziemy ul. Warszawską.
2.30 Pensjonat „Na Górce”. Ponownie skręcamy w lewo w ul. Leśną. Stoi tu tablica ścieżki rowerowej. Zgodnie ze szlakiem rowerowym jedziemy do Iznoty. Jest on jednak poprowadzony w przeciwnym do naszego kierunku i znaki są słabo widoczne.
3.40 Skręcamy w prawo z asfaltu w drogę gruntową (asfalt prowadzi do Instytutu Ekologii PAN).
5.50 Mijamy leśniczówkę Śniardwy otoczoną pięknymi lipami. 100 m za leśniczówką skręcamy w prawo i po kolejnych 100 m docieramy do szerokiej drogi gruntowej. Tu możemy zobaczyć kamień – drogowskaz częsty w tutejszych lasach. Skręcamy w lewo i jedziemy do przystani promu przez jezioro Bełdany.
8.00 Przystań promu do Wierzby. Tuż przed brzegiem jeziora skręcamy w drogę przegrodzoną drewnianym szlabanem (mogą nią jeździć rowery, ale nie samochody). Jedziemy zdecydowanie w górę i zaczynamy poruszać się ścieżką wzdłuż wysokiego tu brzegu jeziora Bełdany. Po około 700 m ładna polanka i schodki prowadzące nad brzeg jeziora.
10.60 Przecinamy pole namiotowe „Flosek”. Staramy się jechać blisko brzegu jeziora i za polem namiotowym trafimy na ścieżkę w lesie. Doprowadzi nas ona do Galindii – Mazurskiego Edenu.
12.20 Galindia. Warto tu zajrzeć, bo dookoła i wewnątrz znajdziemy dziesiątki drewnianych rzeźb. Wnętrze stylizowane jest na jaskinię. To jeszcze nie wszystko! Personel na życzenie turystów przebiera się w zwierzęce skóry i tworzy coś w rodzaju happeningu z ich udziałem. Po opuszczeniu hotelu jedziemy szeroką drogą wysypaną żużlem. Doprowadzi nas ona do Iznoty.

13.90 Most na Krutyni w Iznocie. Tuż za mostem bardzo piaszczyste skrzyżowanie.
Iznota-Krutyń →13.50 km
14.00 Piaszczyste skrzyżowanie w Iznocie. Kierujemy się w prawo w kierunku miejscowości Nowy Most. Piaszczysta droga mija sklep w Iznocie i prowadzi przez las. W lesie mniej piasku.
15.90 Betonowy most na Krutyni w Nowym Moście. Dalej znowu przez las, dobrą drogą gruntową.
17.40 Docieramy do szosy Mikołajki – Ukta. Skręcamy w lewo w kierunku Ukty. Uwaga na ruch samochodowy!
19.20 Skręcamy w prawo w leśną drogę gruntową do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
20.30 Kadzidłowo. Koniecznie trzeba zwiedzić park! Żyje tu wiele zwierząt, głównie jeleniowatych. Zobaczymy też rysia, wilka, głuszca, puchacza i inne. Część zwierząt jest całkiem oswojona. W Kadzidłowie skręcamy w lewo, znów jedziemy drogą gruntową wśród pól.

21.00 Droga rozwidla się, kierujemy się w prawo.
21.70 Docieramy do skraju lasu i trafiamy na poprzeczną drogę. Jedziemy w lewo aż dotrzemy do drogi asfaltowej.
22.50 Jesteśmy na szosie Ukta – Piecki. Na wprost droga do Gałkowa, my jedziemy w prawo w kierunku Piecek.
24.60 Skręcamy w lewo, w asfaltową drogę do Krutyni (drogowskaz). Po 500 m jesteśmy przy tablicy informacyjnej rezerwatu Krutynia. Skręcamy w prawo, mijamy szlaban i jedziemy bardzo malownicza ścieżką wzdłuż rzeki Krutynia. Towarzyszy nam żółty szlak pieszy. Podziwiając rzekę docieramy do miejscowości Krutyń – cały czas prowadzą nas żółte znaki. Od tablicy poruszamy się ścieżką przyrodniczą – należy uważać na ruch pieszych!
27.50 Skrzyżowanie w Krutyni.
Krutyń – Ukta → 17.80 km
27.50 Krutyń. Jesteśmy na skrzyżowaniu, po lewej siedziba dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w centrum wioski stragany z pamiątkami. Skręcamy w prawo w kierunku mostu na Krutyni. Dalej kierujemy się żółtymi znakami, na skraju lasu podziwiamy piękny „Dąb Krutyński”, tuż za nim rozwidlenie – wybieramy lewą drogę – tak jak znaki żółte. Warto zwrócić uwagę na grupę drzew „Zakochana Para” po prawej. Biegnące w lewo odgałęzienie ścieżki przyrodniczej doprowadzi nas nad urocze jeziorka w sercu rezerwatu „Zakręt”. Wreszcie docieramy nad brzeg jeziora Mokre.

30.00 Brzeg jeziora Mokre. Skręcamy w lewo i jedziemy zarośniętą drogą leśną wzdłuż brzegu jeziora. Liczne, ale niezbyt męczące podjazdy i zjazdy. Tak docieramy do tablicy rezerwatu „Królewska Sosna”.
33.40 Zobaczymy „Królewską Sosnę” – drzewo chociaż uschnięte, wygląda imponująco. Znajduje się kilkanaście metrów w lewo od szlaku.
34.30 Skrzyżowanie – znaki żółte skręcają w lewo – my też. Prosto prowadzi pieszy szlak niebieski im. M. Wańkowicza. Zaraz za skrętem docieramy do brzegu pierwszego z jeziorek. Są to dystroficzne jeziorka Kruczki. Na brzegu platforma widokowa umożliwia podziwianie pływających wysepek, które powstają z odrywających się fragmentów torfu. Jedziemy brzegiem jeziorek za znakami żółtego szlaku pieszego im. Karola Małłka. Liczne korzenie, przewrócone drzewa, ostre skręty powodują, że na pierwszych 200 m trasa jest dość trudna technicznie. Wreszcie żółty szlak wyprowadza nas na szosę Ruciane – Szczytno.
37.10 Skręcamy w lewo i kierujemy się asfaltem w stronę Rucianego – uwaga na ruch samochodowy!
40.00 Skręcamy w lewo (drogowskaz Wojnowo i Ukta). Po około 700 m skręcamy w lewo – polną drogą docieramy do klasztoru starowierców nad brzegiem jeziora Duś. Odległość od drogi do klasztoru – około 800 m.

Wojnowo jest jedną z kilku miejscowości założonych na Mazurach w XIX wieku przez Filipinów (odłam staroobrzędowców). Klasztor powstał w 1847 r. Przetrwał liczne zawieruchy wojenne i stanowi bardzo interesujący zabytek kultury religijnej. Warto go odwiedzić by zobaczyć między innymi XIX–wieczne ikony, krzyże i bajeczny srebrny żyrandol. Po zwiedzeniu klasztoru wracamy tą samą drogą do asfaltu i jedziemy przez Wojnowo w kierunku Ukty. Mijamy jeszcze dwie cerkwie – murowaną Molendę staroobrzędowców i drewnianą cerkiew prawosławną.

Między jeziorem Duś a drogą z Wojnowa do szosy Szczytno – Ruciane znajduje się głazowisko moreny czołowej – jedno z największych w Polsce.

42.60 Droga zbliża się do rzeki Krutyni – w lewo odbiega rozgałęzienie drogi do Gałkowa.
45.30 Docieramy do Ukty.

Ukta – Mikołajki →15.20 km
45.30 Ukta. Przejeżdżamy most na Krutyni i asfaltem jedziemy do Mikołajek. Podążamy wygodnie szosą, o średnim natężeniu ruchu w sezonie turystycznym, a bardzo spokojną przez resztę roku. Prawie cały czas droga biegnie przez las.
49.40 Mijamy rozgałęzienie drogi w prawo do Iznoty.
51.10 Bobrówko. Osada nad jeziorem Skok.
57.60 Karłowo – w prawo odbiega rozgałęzienie drogi do Iznoty i Wierzby.
58.20 Pensjonat „Na Górce” w Mikołajkach.
60.50 Dworzec PKP Mikołajki. Koniec trasy

MODYFIKACJE TRASY

MIKOŁAJKI – MIKOŁAJKI PRZEZ GAŁKOWO I ZAMECZEK (KRÓCEJ)

Początek do 22.50 km jak w opisie głównym. Przecinamy drogę asfaltową i jedziemy prosto do Gałkowa. W Gałkowie podziwiamy XIX–wieczne domy staroobrzędowców. Docieramy do końca wsi (ok. 1.50 km ) i skręcamy w prawo, by za chwilę skręcić w lewo do Iwanowa. Dalej jedziemy drogą wśród pól. Po około 4 km docieramy do mostku na Krutyni. Za mostkiem asfalt. Skręcamy w prawo, po chwili mijamy kolorową cerkiew, zaczyna się Wojnowo. Jedziemy dalej do skrętu w prawo do klasztoru (około 6.00 km). Zwiedzamy klasztor i wracamy na trasę – dalej według opisu głównego od 40.70 km. Skracamy trasę o 12.20 km. Razem 48.30 km.

MIKOŁAJKI – MIKOŁAJKI (DUŻO KRÓCEJ, TRASA „NIEDZIELNA”)

Początek do 20.30 km jak w opisie głównym. Jesteśmy w Kadzidłowie, zwiedzamy Park Dzikich Zwierząt. Następnie wracamy drogą przez las około 0.50 km do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i wracamy asfaltem do Mikołajek według opisu głównego od 47.60 km. Przez Bobrówko docieramy do Mikołajek PKP. Razem 34.10 km.

Zdjęcia: Beata Gida, Robert Wróbel

 

Źródło: http://www.it.mragowo.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2019-02-21 13:55 anonim |
Недавно нашел замечательную книгу про Аргентину,купил в электронном формате, после прочтения сразу захотелось посетить эту удивительную страну,правда, возможности пока нет, но вот хотя бы уже многое знаю о ней и надеюсь еще побывать. Покупал вот <a href=https://ridero.ru/books/puteshestvie_po_argentine/>тут</a> , там и электронную и печатную можно купить.
2020-03-22 22:52 anonim |
Секрет евреев: Еврейские мужчины лечат простатит за 2-3 недели!
Один раз в жизни! Раз и навсегда! Узнаем как... http://bit.ly/3bqeXp9