Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > warmińsko-mazurskie > Lasy Sorkwickie

Lasy Sorkwickie

Województwowarmińsko-mazurskie
Powiatmrągowski
Rodzajturystyczna
RegionWarmia i Mazury
Kolor szlakużółty
Start trasyLasowiec
Koniec trasyLasowiec
Główne punktyLasowiec - Gązwa - Stama - Młynik - Bałowo - Pustniki - Stary Gieląd - Sorkwity - Bagienice Małe - Lasowiec
Długość34
Trudnośćłatwa

Przebieg szlak tworzy zamkniętą pętlę. Opis dotyczy przejazdu szlakiem w stronę odwrotną do ruchu wskazówek zegara. By dojechać do szlaku z Mrągowa należy kierować się w stronę Ogródków działkowych „Stokrotka” i dalej w kierunku Lasowca (3 km od Mrągowo).

Szlak został wytyczony na wschód od Mrągowa. Trasa łączy miasto Mrągowo z miejscowością gminną Sorkwity. Jest to szlak bardzo atrakcyjny widokowo, gdyż przebiega przez tzw. Lasy Sorkwickie w pobliży rezerwatu Gązwa, a także zachodnim brzegiem jeziora Gielądzkiego. W Sorkwitach można zwiedzić kościół ewangelicki z oryginalnym, niezniszczonym w czasie II wojny światowej wyposażeniem. Jest to ewenement na skalę województwa. Na szlaku rowerzysta mija wiele sklepów spożywczych.

0,0 Lasowiec. Skrzyżowanie dróg gruntowych przy przydrożnym krzyżu. Udajemy się na północ wzdłuż zachodniego brzegu Jez. Średniego. Dojeżdżamy do rozwidlenie dróg na skraju lasu, szlak wiedzie w prawo, w głąb lasu, drogą pożarową nr 18. Dojazd do szerszej i bardziej uczęszczanej drogi leśnej. Szlak prowadzi w lewo. Rozwidlenie dróg. Szlak nadal wiedzie drogą główną wzdłuż ściany lasu. Wjazd na teren zalesiony. W prawo odbija droga gruntowa. Szlak wiedzie prosto.

2,10 Rozwidlenie dróg. Szlak wiedzie w prawo, drogą pożarową nr 17. Po 200 m na rozwidleniu dróg w prawo. Po kolejnych 200 m na skrzyżowaniu dróg leśnych przy przydrożnym krzyżu szlak wiedzie w prawo, wzdłuż ściany brzozowego lasu. Po drugiej stronie drogi znajdują się malownicze pola uprawne. W głębi lasu widoczne gospodarstwo.

2,66 Skrzyżowanie dróg gruntowych. Szlak prowadzi w lewo, w stronę lasu. Dalej na prawo widok na gospodarstwo.

3,15 Wyjazd z lasu na teren otwarty. Około 150 metrowy odcinek drogi polnej doprowadza do drogi gruntowej, na której szlak skręca w lewo. Dojazd do drogi gruntowej z kilkoma brzozami w skrajni. Szlak prowadzi w prawo.

4,10 Wjazd na drogę prowadzącą wśród pastwisk. Widok na panoramę wsi Gązwa. Krótkie odcinki drogi mogą być błotniste po deszczu.

4,92 Gązwa. Dojazd do szosy asfaltowej. Szlak skręca w lewo. Jedziemy przez wieś. Szlak prowadzi za wsią drogą szutrową wśród pól i obok pojedynczych zabudowań w kierunku lasu.

6,23 Wjazd do lasu. Aż do wsi Stama szlak wiedzie drogą pożarową nr 15.

8,45 Skrzyżowanie kilku dróg na skraju lasu. Szlak wiedzie prosto, w stronę zabudowań.

8,61 Stama. Dojazd do drogi asfaltowej. Szlak skręca w lewo. Szeroki i rzadko uczęszczany przez auta asfalt wiedzie wśród łąk.

10,05 Asfaltem wjeżdżamy do lasu.

10,39 Młynik. Za tablicą miejscowości szlak skręca ostro w prawo, w leśną drogę prowadzącą w głąb lasu. Jest to droga pożarowa nr 14 do Bałowa.

12,98 Wyjazd z lasu. Przy drodze znajduje się ogrodzone pastwisko.

13,21 Bałowo. Szlak wiedzie w prawo w stronę zabudowań. Na szczycie wzniesienia we wsi droga brukowana i żwirowa.

14,48 Dojazd do asfaltowej szosy. Szlak skręca w lewo i wiedzie asfaltem do Sorkwit zachodnim brzegiem jeziora Gielądzkiego.

17,50 Pustniki.

19,80 Stary Gieląd. Skrzyżowanie dróg we wsi. W prawo droga asfaltowa na Choszczewo, szlak prowadzi asfaltem do Sorkwit (zgodnie z drogowskazem).

21,55 Sorkwity. Droga asfaltowa prowadzi wzdłuż brzegów jeziora Gielądzkiego. Przejazd pod wiaduktem kolejowym o stalowej konstrukcji z końca XIX wieku. Linia kolejowa do Mrągowa została zbudowana w 1898 roku.

21,75 Skrzyżowanie (T) z trasą krajową nr 16. Szlak prowadzi w lewo (na Augustów).
Uwaga! Na odcinku 300 m zalecana wzmożona ostrożność rowerzystów, ze wskazaniem na skorzystanie z chodnika, który znajduje się po drugiej stronie jezdni. Zalecany na tym fragmencie chodnik jest rzadko używany przez pieszych. Dojeżdżamy do skrzyżowanie dróg (+). Szlak skręca w lewo do wsi Gązwa. Drogą asfaltową przejeżdżamy pod murowanym wiaduktem kolejowym. Po lewej za wiaduktem nad jeziorem malowniczo położony zabytkowy Kościół ewangelicki z oryginalnym wyposażeniem. Warto go odwiedzić! Nad jeziorem jest plaża z pomostem, gdzie można odpocząć.

24,20 Wjazd na teren zalesiony. Szlak skręca w prawo, w głąb lasu, w jedną z gruntowych dróg. Początkowy odcinek (podjazd) bardzo piaszczysty.

25,03 Rozwidlenie dróg leśnych (Y). Szlak wiedzie lewą odnogą. Leśna droga gruntowa.

25,74 Skrzyżowanie dróg leśnych. Szlak wjeżdża na drogę pożarową nr 20, którą jedziemy aż do Bagienic Małych.

29,30 Wyjazd z lasu, szlak wiedzie drogą wśród pól i łąk. W oddali widać wieś.

29,87 Bagienice Małe. Droga żwirowa. Widok na zabudowania wsi. Drewniany budynek kościoła. Za kościołem na skrzyżowaniu (T) szlak wiedzie w prawo.

30,37 Wjazd na asfalt. Szlak prowadzi prosto, w głąb wsi.

31,80 Wzniesienie przed tablicą wjazdową do wsi Marcinkowo. Szlak skręca w lewo w kierunku lasu i wiedzie droga pożarową nr 18.

33,05 Wyjazd z lasu. Dojazd do piaszczystej drogi polnej. Szlak skręca w prawo, w stronę widocznych w oddali zabudowań. Piaszczysta droga polna.

33,54 Rozwidlenie dróg (Y). Szlak wiedzie prawą odnogą w dół, wśród domków i działek budowlanych. Znaczne zagłębienia podłużne w nawierzchni drogi spowodowane spływająca wodą. Jest to najgorszy pod względem nawierzchni odcinek szlaku.

33,75 Podjazd w kierunku zabudowań z 150 metrowym odcinkiem drogi o złej jakości.

33,90 Lasowiec. Droga żwirowa dobrej jakości, a na zjeździe droga kamienista.

34,30 Skrzyżowanie dróg gruntowych przy przydrożnym krzyżu i tablicy wyjazdowej ze wsi Lasowiec. Zamknięcie pętli szlaku.

Nawierzchnia:
Procentowy udział poszczególnych rodzajów nawierzchni:
- 47% nawierzchni gruntowych, żwirowych i szutrowych w dobrym stanie,
- 45% dobrej nawierzchni asfaltowej,
- 8% nawierzchni gruntowych o utrudnionej przejezdności (odcinki o złej nawierzchni, piaszczyste).

 

Źródło: http://www.it.mragowo.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!