Województwo | kujawsko-pomorskie |
Powiat | Grudziądz |
Rodzaj | turystyczna |
Region | Wybrzeże i Pomorze |
Start trasy | Grudziądz - Rondo Dmowskiego |
Koniec trasy | Grudziądz - |
Główne punkty | Grudziądz - Rondo Dmowskiego - Pieńki Królewskie - Szynych - Podwiesk - Wielkie Łunawy - Gogolin - Grudziądz- Rondo Dmowskiego |
Długość | 30 |
Trudność | umiarkowana |
0,00 km start ? Rondo im. Romana Dmowskiego; udajemy się ścieżką rowerową wzdłuż Sosy Toruńskiej. Po drodze mijamy największe grudziądzkie zakłady produkcyjne. Ścieżka rowerowa kończy się przy osiedlu Mniszek. Po prawej mijamy Zajazd Ułański ? dawniej ostatnią karczmę przed miastem, przy której mieściła się pocztowa stacja dyliżansowa.
3,25 km Mostek przez rzekę Rudniczankę.
3,45 km Skrzyżowanie drogi krajowej nr 55 z drogą wojewódzką do Chełmna. Przy skrzyżowaniu obelisk z 1962 roku ku czci poległych żołnierzy radzieckich w walkach o Grudziądz w 1945 roku. Obok cmentarza kapliczka Matki Boskiej. 100 m od skrzyżowania, przy drodze do Stolna, wznosi się neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Boboli z 1911 roku, pierwotnie należący do tutejszej gminy ewangelickiej. Obecnie stanowi samodzielną parafię Pieńki Królewskie. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo.
4,37 km Skrzyżowanie dróg do Chełmna przez Wielkie Łunawy i Podwiesk. Skręcamy w prawo.
5,70 km Po lewej stronie mijamy drewnianą, otynkowaną chatę mennonicką o konstrukcji zrębowej z I połowy XIX. Chałupa
parterowa, częściowo podpiwniczona, na podmurówce z kamienia polnego. Część mieszkalna dwutraktowa z sienią na przestrzał. Okna w obramieniach ze szczycikami i okiennicami, dach pokryty eternitem. Od południa przez wykruszony tynk widać konstrukcję z bali drewnianych.
6,33 km Przejeżdżamy przez strugę Kanał Główny, która odwadnia pola już od Chełmna. 7,95 km Szynych ? wieś wzmiankowana już w XIV wieku, w I połowie XVII wieku zasiedlona przez osadników holenderskich (mennonitów). Skręcamy w lewo szutrową drogą do kościoła.
8,10 km Pierwsza świątynia w Szynychu powstała już w średniowieczu - była to drewniana kaplica wzniesiona ok.1340 roku. W miejscu kaplicy w 1550 toku zbudowano późnogotycki kościółek, wielokrotnie rozbudowywany. Niestety, w trakcie wojen szwedzkich został zupełnie zniszczony. Obecny kościół barokowy wybudowano w 1742 roku staraniem Rady Miejskiej Chełmna i biskupa Andrzeja Załuskiego. Fakt ten upamiętnia płyta z herbem Chełmna ? dziewięcioma wzgórzami i krzyżem, zamieszczona nad wejściem do kościoła. W kościele bogate drewniane wyposażenie. Na uwagę zasługuje dekoracja sklepień z 764 roku, wykonana przez Krzysztofa Chamskiego, ufundowana przez mieszczan chełmińskich. W prezbiterium scena adoracji Trójcy Świętej przez chór świętych, zaś w nawie głównej personifikacja wiary i symboliczne przedstawienie niebezpieczeństw morskich. Ołtarz główny i boczne rokokowe. W ołtarzu głównym obraz św. Mikołaja ze srebrną infułą, pastorałem i księgą, w górnej części grupa Trójcy Świętej. W kruchcie w posadzce znajduje się marmurowe epitafium ks. Jana Cieliczkowskiego, dziekana grudziądzkiego i fundatora wyposażenia kościoła. Z kościoła wracamy do drogi głównej i skręcamy w lewo. przewodnik rowerowy po okolicach Grudziądza
11,37 km Wieś Brankówka - znana od XVII wieku, kiedy osiedlili się tu mennonici. Po lewej stronie mijamy drewnianą chatę mennonicką z 1816 roku, usytuowaną kalenicowo (wzdłuż ulicy). Chałupa o konstrukcji zrębowej, dwutraktowa na rzucie wydłużonego prostokąta. Naroża ujęte ozdobnymi deskami imitującymi pilastry. Okna w obramieniach listwowych ze szczycikami i okiennicami. Dach siodłowy, pierwotnie kryty strzechą, obecnie eternitem. Korzystając z gościnności gospodarzy, warto zobaczyć oryginalne wyposażenie chaty - szafy ścienne z XIX wieku, malowaną skrzynię posagową i inne przedmioty.
11,55 km Po lewej stronie mijamy przydrożną kapliczkę.
12,95 km Wjeżdżamy w granice powiatu chełmińskiego.
13,90 km Tuż po wjeździe do wsi Podwiesk skręcamy w lewo w kierunku Wielkich Łunaw.
14,90 km Ponownie przejeżdżamy nad meandrującym w tym miejscu Kanałem Głównym.
16,45 km Dojeżdżamy do drogi Chełmno ? Pieńki Królewskie w Wielkich Łunawach. Po prawej stronie drewniana chałupa mennonicka, obecnie niezamieszkana. Chata o konstrukcji zrębowej ze zrębem na rybi ogon, z dachem siodłowym. Chałupa w posuniętej ruinie.
16,65 km Po prawej stronie kościół neoromański pw. N.M.P. W Wielkich Łunawach, zbudowany w 1855 roku. Od 1946 roku kościół katolicki parafii w Chełmnie. Parafia w Wielkich Łunawach powstała dopiero w roku 1973. Do tego czasu kościół znajdował się pod opieką księży z Chełmna i Wabcza. Przy kościele znajduje się piękna zabytkowa plebania z 1880 roku.
17,25 km Po prawej stronie krzyż i obelisk poświęcony okolicznym mieszkańcom pomordowanym przez hitlerowców w 1939 roku.
18,20 km Stromy podjazd pod krawędź wysoczyzny Chełmińskiej.
19,40 km Wieś Gogolin. Punkt kulminacyjny i widokowy na Dolinę Dolnej Wisły, a w szczególności na Kotlinę Grudziądzką. W dole charakterystyczny dla osadników holenderskich, szachulcowy układ pastwisk i pól uprawnych, poprzedzielanych wierzbami. Ze względu na wyjątkową panoramę miejsce to często było odwiedzane przez licznych królów. Z punktu widokowego widać pasowy układ pól, poprzedzielanych wierzbami.
19,80 km Po lewej stronie mijamy kapliczkę. Na wprost widok na Grudziądz ? na pierwszym planie osiedla Rządz i górujący Strzemięcin. Stromy zjazd z wysoczyzny.
23,00 km W Sztynwagu po lewej stronie mijamy drewnianą chatę mennonicką o konstrukcji zrębowej z około 1800 roku. Chałupa parterowa, z użytkowym poddaszem, częściowo podpiwniczona, na podmurówce z kamienia polnego. Część mieszkalna dwutraktowa z sienią na przestrzał. Okna w obramieniach ze szczycikami i okiennicami, dach pokryty częściowo eternitem, częściowo strzechą. Nieco w oddali, po lewej stronie, widać współczesną kaplicę pw. Matki Bożej Różańcowej, należącej do parafii w Szynychu.
23,40 km Skrzyżowanie z dojazdem do drogi krajowej nr 55. Jedziemy prosto.
25,05 km Skrzyżowanie dróg do Chełmna przez Wielkie Łunawy i Podwiesk. Skręcamy w prawo.
26,15 km Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 55 ze Stolna do Grudziądza. Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową.
26,35 km Przejeżdżamy przez mostek na rzece Rudniczance. Jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż Szosy Toruńskiej.
29,60 km Rondo im. Roman Dmowskiego.