Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > wielkopolskie > Nadwarciański Szlak Rowerowy - odcinek zachodni

Nadwarciański Szlak Rowerowy - odcinek zachodni

Województwowielkopolskie
Powiatmiędzychodzki
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Kolor szlakuniebieski
Start trasyPoznań, skrzyżowanie ul. Baraniaka i Jana Pawła II, tzw. Poznański Węzeł Rowerowy
Koniec trasyMiędzychód, stanica wodna
Główne punktyPoznań - Biedrusko - Oborniki - Bąblin - Stobnica - Obrzycko - Wronki - Wartosław - Chojno - Bucharzewo - Sieraków - Międzychód
Długość122
Trudnośćłatwa

Trudność

Nadwarciański Szlak Rowerowy - cz. zachodniaprzeważnie drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu, kilka niezbyt forsownych podjazdów; w czasie wiosennych powodzi odcinki: Radojewo – Biedrusko oraz Mokrzec – Międzychód mogą być niedostępne. W czasie suszy droga pomiędzy Obrzyckiem a Wronkami oraz pomiędzy Chojnem a Sierakowem bywa mocno piaszczysta.

Co warto zobaczyć:

BIEDRUSKO – pałac zbudowany w latach 1877-80 dla Alberta von Treskow przez Ludwika Huhna. Wejście reprezentacyjne umieszczono w bocznej fasadzie; za nim znajduje się sień i klatka schodowa. Wysoka wieża, elewacje o uskokowej linii. Centralnie umieszczony westybul, oświetlony jest od góry świetlikiem - prowadzą z niego  drzwi do otaczających pokoi. Wokół rozciąga się park krajobrazowy (pow. 6,0 ha) z różnorodnym drzewostanem.

REZERWAT „ŚNIEŻYCOWY JAR” – jego osobliwość stanowią kwitnące tutaj co roku wiosną śnieżyce wiosenne. Rosną one masowo w jarze opadającym z wysoczyzny ku dolinie, na brzegach strumienia płynącego po dnie jaru. Niektóre źródła podają, iż śnieżyce zostały posadzone na tym terenie  w końcu XIX wieku.

OBORNIKI – W Obornikach zachował się średniowieczny układ przestrzenny starego miasta, z biegiem ulic prowadzących do Rynku, w kierunku przeprawy przez Wartę.
Rynek został wytyczony już po lokacji miasta. Do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika. Kościoły, warte odwiedzenia: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół pw. św. Józefa oraz kościół pw. Świętego Krzyża.

BĄBLIN – słynie w całej Polsce oraz za granicą ze znajdującego się tutaj Domu Rekolekcyjnego Misjonarzy Świętej Rodziny. Ośrodek prowadzi dni skupienia, oazy i turnusy rehabilitacyjne z kuracją oczyszczającą opartą na diecie owocowo-warzywnej.

STOBNICA – Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstała w 1974 roku w celu hodowli, restytucji i reintrodukcji rzadkich i ginących gatunków zwierząt. Stacja w Stobnicy znana jest w kraju i zagranicą głównie z możliwości bezpośredniej obserwacji wilków w prowadzonej tam hodowli tego gatunku.

Ścieżka Dydaktyczna Przyrodniczo-leśna DOLINA KOŃCZAKA - początek swój ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Liczy ok. 7,7 km długości -  jej przejście w tempie spacerowym zajmuje ok. 4-5 godzin. Oznaczona jest w terenie sylwetką bobra w standardowy sposób, tak jak szlaki turystyczne PTTK.

OBRZYCKO – położone malowniczo na lewym brzegu Warty miasto zachowało na przestrzeni wieków specyficzny klimat, charakterystyczny dla niewielkich wielkopolskich miasteczek. Nad niską zabudową miasteczka górują trzy wieże: kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, nieczynnego obecnie kościoła poewangelickiego oraz ratusza.
Najstarszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1714 – 1756 według proj. Pompeo Ferrariego. Największe zainteresowanie wzbudza jednak obrzycki ratusz. W elewacji południowej budynku, na wysokości pierwszego piętra umieszczone jest renesansowe marmurowe obramienie okna z 1527 r.

WRONKI – we Wronkach znajduje się wielki kompleks więzienny, którego budowę ukończono w 1894 roku. W okresie międzywojennym i w latach 1945-56 więziono tu za przekonania polityczne. W czasie okupacji hitlerowskiej śmierć poniosło tu ok. 800 więźniów.
Największym zakładem pracy we Wronkach jest szeroko znana w całej Polsce firma produkująca sprzęt AGD – Amica.
Zabytki: kościół parafialny pw. św. Katarzyny oraz kościół oo. Franciszkanów.

WARTOSŁAW – niegdyś miasto (przywilej z 1785 r.) o pierwotnej nazwie Nowymost. Ma układ trzech równoległych względem siebie ulic, które łączył od strony wschodniej plac targowy z kościołem. Upadek miasta nastąpił w połowie XIX w., kiedy rząd pruski ograniczył handel barierami celnymi, a produkcja rzemieślnicza nie miała rynku zbytu.
We wsi kościół filialny pw. Świętej Trójcy, wzniesiony w 1785 roku. W zachodniej części wsi neogotycki kościół poewangelicki pw. Serca Jezusowego. Na południowym brzegu Jeziora Pożarowskiego kąpielisko z urządzeniami rekreacyjnymi.

CHOJNO –w centrum wsi neobarokowy kościół z 1927 r. Pod koniec XVIII w. obrzeża Puszczy Noteckiej zostały zasiedlone przez tzw. Mazurów Wieleńskich, po których zachowało się sporo reliktów budownictwa drewnianego.

BUCHARZEWO – „Chata zbójców” – obiekt przystosowany do całorocznej, pełnej obsługi imprez, obozów, jak i turystyki indywidualnej. Od 1990 roku organizowane są tu obozy jeździeckie i rekreacyjne dla młodzieży szkół podstawowych i średnich.

SIERAKÓW – to centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1991 roku, w celu ochrony krajobrazu wyrzeźbionego przez lodowiec, pełnego wzgórz morenowych, wydm, jezior, poprzecinanego licznymi rzekami i strumieniami.

Atrakcyjne turystycznie okolice Sierakowa: pagórkowaty teren, liczne i czyste jeziora, ciekawe miejsca sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych, a nawet samochodowych.
Warto odwiedzić: Stado Ogierów, zamek Opalińskich, pobernardyński kościół parafialny.

MIĘDZYCHÓD - miasto położone na przesmyku między jeziorem a rzeką. Z  Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych wielkopolskich rynków, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Całość uzupełniają charakterystyczne kamieniczki i będące niepowtarzalną atrakcją wąskie uliczki, zwane gaskami, prowadzące do jeziora lub Warty. Niepowtarzalną atrakcją jest „laufpompa”- źródło artezyjskie ujęte w ozdobną żeliwną pompę, bijące z głębokości ok. 90 metrów o charakterystycznym zapachu i właściwościach leczniczych.

Źródło: http://www.wielkopolska.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!