Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > dolnośląskie > Okolice Świdnicy

Okolice Świdnicy

Województwodolnośląskie
Powiatświdnicki
Rodzajturystyczna
RegionSudety
Start trasyŚwidnica
Koniec trasyŚwidnica
Główne punktyŚwidnica - Sulisławice - Wiśniowa - Bagieniec - Bolesławice - Nowice - Piotrowice Świdnickie - Pastuchów - Skarżyce - Morawa - Strzegom - Świdnica
Długość45
Trudnośćłatwa

 

Okolice ŚwidnicyZe Świdnicy jedziemy w kierunku Żarowa. Z lewej strony mijamy wieś Sulisławice i po 3 km dojeżdżamy do Wiśniowej. Po prawej stronie możemy zobaczyć neorenesansową rezydencję rodzin: von Sommerfeld i von Zedlitz-Leipe; częściowo zamieszkaną. Z Wiśniowej skręcamy w lewo do Bagieńca. Tutaj znajdują się stawy dla miłośników wędkowania, kort tenisowy dla tenisistów, a na wyspie stoi remontowany gotycko-renesansowy zamek, w którym przebywał podczas swych wojaży po Śląsku niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. Na jego cześć raz w roku w Bagieńcu odbywają się Dni Goethego.

Jedziemy drogą brukowaną do Bolesławic, gdzie na krzyżówce przy drodze stoją symbole dawnego prawa - dwa krzyże pokutne. Potem przez Nowice do Piotrowic Świdnickich. Tu znajduje się ruina renesansowego pałacu, który był jedną z najbardziej okazałych rezydencji ziemi świdnickiej. Następnie kierujemy się na Pastuchów będący jedną z najstarszych wsi ziemi świdnickiej. Dziś możemy tu zobaczyć ruiny renesansowego pałacu pochodzącego z XVI wieku.

Odbijamy na Skarżyce, gdzie znajduje się stadnina koni, przejeżdżamy koło stadniny i wjeżdżamy w park i cały czas prosto jedziemy około 1 km do Morawy. Tutaj na uwagę zasługuje rezydencja pochodząca z XVII wieku należąca do rodziny von Kramst. Obiekt posiada interesujące połączenie stylu neorenesansowego i neoklasycystycznego. Rezydencja otoczona jest malowniczym parkiem. Obecnie obiektem zajmuje się Fundacja św. Jadwigi. Oprócz tego w Morawie znajduje się hipodrom, gdzie organizowane są zawody pucharu świata.

Z Morawy kierujemy się na Strzegom. W mieście tym jest jedna z najcenniejszych gotyckich świątyń Polski - bazylika mniejsza pw. św. apostołów Piotra i Pawła. Na jej wieży wiszą 3 oryginalne dzwony, w tym dzwon mały uważany za najstarszy działający dzwon w Polsce. W rynku na uwagę zasługuje wieża ratusza zwana targową z XIV wieku, gdzie można podziwiać ekspozycję muzealną dotyczącą miasta i okolic, a sama wieża, zwieńczona szklaną kopułą, stanowi wspaniały punkt widokowy.

Powrót do Świdnicy przez Przyłęgów, Łażany, Żarów, Bożanów i Wierzbną.

 

Źródło: http://www.naszesudety.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!