Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > kujawsko-pomorskie > Park nad Kanałem Bydgoskim - perełka turystyczna miasta

Park nad Kanałem Bydgoskim - perełka turystyczna miasta

Województwokujawsko-pomorskie
PowiatBydgoszcz
Rodzajturystyczna
RegionKujawy
Start trasyRondo Grunwaldzkie
Koniec trasyRondo Grunwaldzkie
Główne punktyRondo Grunwaldzkie - Śluza IV - ul.Wrocławska - Śluza V - ul.Czarna Droga - Śluza VI - ul.Bronikowskiego - Rondo Grunwaldzkie
Długość9
Trudnośćłatwa

 

Rowerową wycieczkę nad Kanałem Bydgoskim, a dokładnie mówiąc nad Starym Kanałem Bydgoskim polecam odbyć przynajmniej kilka razy w sezonie, bo park i kanał zachwycają swym pięknem i zaskakują o każdej porze roku.


Stary Kanał Bydgoski, powstał wskutek przekopania nowego ujścia Kanału do Brdy na wysokości osiedla Jachcice. W ten sposób Stary Kanał wraz ze swoimi zabytkowymi śluzami został wyłączony z żeglugi i zaczął spełniać wyłącznie funkcje rekreacyjne. Dodatkową atrakcją stało się jego położenie pośród wysokich, dostojnych drzew, tworzących w tym miejscu piękny park zwany Zielonymi Plantami. Park nad Starym Kanałem jest wąski, ale za to dość długi. Zaczyna się w nieopodal Ronda Grunwaldzkiego, a kończy w okolicach mostu przy ulicy Bronikowskiego.

Po drodze mamy trzy zabytkowe śluzy, których historia sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Śluzy były odrestaurowywane w latach?90 minionego stulecia, dzięki czemu odzyskały swój blask i stały się prawdziwą atrakcją turystyczną miasta. Najbardziej polecam zrobienie rundy wokół kanału. Wycieczkę proponuję rozpocząć przy Rondzie Grunwaldzkim w okolicach ulicy Nakielskiej. Po drodze obowiązkowo trzeba obejrzeć zabytkowe śluzy. Pierwsza znajduję się na wysokości ulicy Wrocławskiej (ma ona numer IV), kolejna znajduje się niedaleko ulicy Czarna Droga (nr V), a ostatnia przy ulicy Bronikowskiego (nr VI). Przy śluzie VI kończy się park, dlatego w tym miejscu najlepiej przejechać przez most i udać się w drogę powrotną drugim brzegiem kanału.

Park nad Starym Kanałem świetnie nadaje się na niedzielną przejażdżkę rowerową. Jest on położony w centrum miasta, a zatem dojazd tutaj nie powinien być trudny. W parku mamy do dyspozycji wiele ścieżek, głównie ziemnych (ale dobrze ubitych). Latem na Kanale tryskają fontanny, dużo jest tutaj kaczek i łabędzi. Sporo jest także ławeczek, na których można na chwilę przysiąść. Runda wokół kanału ma około 9 km, a zatem jest to idealny dystans na rowerowy spacerek!

Źródło: http://rowerowabydgoszcz.org/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!