Trasę "strzelecką" polecam wszystkim miłośnikom pięknych krajobrazów, ale również tym którzy lubią trochę zmęczyć się na rowerze! Według mnie jest to jedna z trudniejszych asfaltowych wypraw z tych, które proponuję na tej stronie. Mamy tutaj dwa strome podjazdy pod Górę Jarużyńską i podjazd w Trzęsaczu. Ale warto się wspinać, choćby dla pięknych widoków na Dolinę Wisły. W tej kwestii klasyką jest podjazd w Trzęsaczu, ma on układ górskiej serpentyny, a ze szczytu rozciąga się miodzio widoczek...
Trasa strzelecka prowadzi między innymi pod dwa podjazdy w środkowej części dystansu. Obie górki mają około 2 km długości a ich średnie nachylenie wynosi około 7%. Po drodze mamy także ostry zjazd ze Strzelec Górnych do Strzelec Dolnych gdzie nachylenie wynosi około 10%.
Całość dystansu prowadzi po nawierzchniach asfaltowych, dobrej jakości, o niskim natężeniu ruchu drogowego. Długość trasy sprawia, że zdecydowanie trzeba ze sobą zabrać coś do picia i jakieś energetyczne jedzonko. Nie trzeba jednak zabierać tego ze sobą od samego początku. Po drodze można bowiem zrobić zakupy w wiejskich sklepikach. Na pewno otwarte są (nawet w niedzielę) sklepy w Strzelcach (Górnych i Dolnych), a także w Dobrczu i Żołędowie.
Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
Praktycznie cała trasa prowadzi przez malownicze tereny Parków Krajobrazowych Dolnej Wisły. Na terenie Zespołu Parków znajduje się 14 rezerwatów przyrody, występuje tutaj wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W granicach Parku znajduje się 97 pomników przyrody ożywionej (pojedyncze drzewa i ich zgrupowania) oraz 4 obiekty przyrody nieożywionej (jaskinia, głaz narzutowy i dwa źródła), które wzbogacone są przez cenne obiekty historyczne i etnograficzne.
Powidła strzeleckie i Święto Śliwki
Rejon Strzelec Dolnych od lat słynie z przepysznych powideł śliwkowych, które niedawno zostały wpisane na unikatową listę unijnych przysmaków regionalnych. Powideł można spróbować niemalże w każdym strzeleckim gospodarstwie. Ponadto rok rocznie w Strzelcach Dolnych organizowane jest Święto Śliwki, czyli festyn mający na celu popularyzację tego lokalnego smakołyku. Święto odbywa się zawsze w pierwszej połowie września.
Zabytkowy kościół we Włókach
Włóki położone na skarpie wiślanej, to wieś, która może poszczycić się pięknym drewnianym kościółkiem. Został on zbudowany w 1699 roku i jest obecnie zabytkiem klasy zerowej.
Uroczysko Prodnia
Uroczysko położone jest w Jarużynie, na krawędzi stromej skarpy doliny wiślanej. Zostało ono oznaczone przez lokaly samorząd jako tzw. użytek ekologiczny, a główną atrakcję jest widok na Dolinę Dolnej Wisły. Warto dodać, że w tym miejscu odległość między wschodnią i zachodnią krawędzią Doliny jest najmniejsza
Grodzisko w Strzelcach Dolnych
Podążając na południe Doliny Dolnej Wisły towarzyszą nam także unikatowe perełki naszej historii, które są bardzo trudne do dostrzeżenia dla niezorientowanych turystów. W Topolnie i Strzelcach Dolnych zachowały się szczątki średniowiecznego grodów. Dzisiaj nie widać w tych miejscach żadnych ruin, wiele natomiast można odczytać z charakterystycznego ukształtowania terenu.
Wały ziemne na szczytach zboczy doliny wiślanej pozwalają zobaczyć gdzie ulokowane były mury obronne, fosa i inne umocnienia. Grodzisko w Strzelcach jest praktycznie całkowicie niedostępne. Widać je z drogi, ale żeby się na nie dostać, trzeba się bardzo napocić, bo nie prowadzi tam żadna ścieżka. Nie oznacza to jednak, że dojście na szczyt grodziska jest niemożliwe. Warto podjąć to wyzwanie bo z wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Dolinę Wisły.