Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > świętokrzyskie > Świętokrzyscy Indianie

Świętokrzyscy Indianie

Województwoświętokrzyskie
Powiatkielecki
Rodzajturystyczna
Start trasyZalew w Morawicy
Koniec trasyZalew w Morawicy
Główne punktyZalew w Morawicy - Bieleckie Młyny - Piaseczna Górka - Bilcza - Kuby Młyny - Kuby Młyny Podmarzysze - Marzysz II - Radomice II - Radomice I - Lipie - Zaborze - Brudzów - Radomice I - rez. Radomice - Łabędziów - Zalew w Morawicy
Długość28
Trudnośćłatwa

Naszą wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy rekreacyjnym zalewie w Morawicy (dojazd z trasy nr 73 w Morawicy za oznaczeniem do szpitala, mijamy go po prawej, z lewej kościół i zjeżdżamy do doliny rzeki Morawki). Z parkingu udajemy się do drogi asfaltowej, którą w prawo i za chwilę w lewo utwardzonym traktem do mostu na rzece Czarnej Nidzie. Przejeżdżamy na drugą stronę mijając po prawej młyn i wjeżdżamy do Bieleckich Młynów. Tu skręcamy w lewo i zaraz w prawo. Dojeżdżamy do Piasecznej Górki gdzie znów zygzakiem najpierw w prawo i potem w lewo do Bilczy. Na skrzyżowaniu, mijając z prawej plac zabaw i boisko piłkarskie, jedziemy w prawo. Na następnym skrzyżowaniu jedziemy prosto ale opuszczając szlak i skręcając w lewo możemy dojechać do leśniczówki, przy której ścieżka edukacyjna. My kontynuując podróż jedziemy do kolejnego skrzyżowania, na którym w lewo do miejscowości Kuby Młyny. Jedziemy do końca wsi i kierujemy się w lewo na utwardzoną drogę (jadąc prosto dojedziemy do miejsca gdzie stał dawniej młyn). Docieramy do osady Kuby Młyny Podmarzysze i na jej końcu skręcamy w prawo do mostu na Czarnej Nidzie. Tu można odpocząć (z lewej zapora na rzece i zabudowania gospodarcze dawnego młyna w Marzyszu I). Jadąc dalej docieramy do asfaltowego traktu w Marzyszu II i skręcamy w prawo. Jedziemy prosto nawet wtedy gdy droga asfaltowa odbija w lewo (my dalej nieutwardzonym traktem). Po przejechaniu ok. 3 km po prawej stronie mijamy gospodarstwo agroturystyczne „Chata pod Lasem” i docieramy do szkoły w Radomicach II. Przy szkole skręcamy w lewo i na drugim skrzyżowaniu dróg asfaltowych ponownie w prawo docierając do kościoła w Radomicach I. Stąd udajemy się na płd. do Lipia na którego końcu skręcamy w prawo. Mijamy w lesie mogiłę żołnierską i podjeżdżamy do Zaborza (z lewej w lesie namioty indiańskie i dogodne miejsce na odpoczynek). W Zaborzu, zostawiając plac zabaw po lewej, jedziemy w prawo i po kilkuset metrach skręcamy w prawo (pozostałości zespołu podworskiego). Jedziemy do Brudzowa i skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg i skręcamy w prawo. Mijamy zabytkową kapliczkę i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Od końca zabudowań utwardzoną drogą jedziemy do skrzyżowania z drogą asfaltową, którą w prawo do Radomic I. Po dotarciu do wsi skręcamy w lewo (po prawej krzyż). Jadąc drogą asfaltową dojeżdżamy do lasu chronionego w rezerwacie Radomice. Na skrzyżowaniu w Łabędziowie skręcamy w lewo (po prawej krzyż). Podążamy prosto przez wieś aż do lasu gdzie skręcamy w lewo w nieutwardzoną drogę. Po kilkuset metrach docieramy do zbiornika rekreacyjnego w Morawicy.

Utrudnienia na trasie: Trasa dość kręta, należy zwracać szczególną uwagę na znaki zwłaszcza w okolicach skrzyżowań.

Nawierzchnia: ok. 75% długości trasy to drogi asfaltowe, 25% drogi gru

ntowe

Atrakcje

Pozostałości dworu w Zaborzu, Wioska Indian, Rzeka Czarna Nida, kościół i krzyż pojednania na cmentarzu w Radomicach, Rezerwat Leśny w Radomicach, zbiornik retencyjno-rekreacyjny w Morawicy, Mogiła żołnierzy radzieckich z 1945 r., Łabędziów- krzyż wykonany z elementów czołgu, Leśniczówka Bilcza, Brudzow - kapliczka św. Jana Nepomucena oraz Bieleckie Młyny.

Bieleckie Młyny – młyn wodny z XIX w. nad Czarną Nidą będący w wieku XIX własnością gromadzką. W 1960 r. został przebudowany przez prywatnego właściciela. Jako ciekawostkę można podać, iż w roku 2003 z nurtu przepływającej tu Czarnej Nidy wydobyto kadłub niemieckiego czołgu PzKpfw V Panter, który utknął w rzecze w styczniu 1945 r. podczas gdy wojska niemieckie usiłowały powstrzymać atak Armii Czerwonej na Kielce. Obecnie znajduje się w USA.

Źródło: http://rowerowe.swietokrzyskie.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!