Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > śląskie > trasa B - okolice Olsztyna

trasa B - okolice Olsztyna

Województwośląskie
Powiatczęstochowski
Rodzajturystyczna
RegionGórny Śląsk
Start trasyOlsztyn - Rynek
Koniec trasyOlsztyn - Rynek
Główne punktyOlsztyn - Rezerwat przyrody Sokole Góry - Zrębice - Siedlec - Suliszowice - Rezerwat przyrody Sokole Góry - Olsztyn

Długość31
Trudnośćumiarkowana

Zaplanowana wycieczka należy do najdłuższych, jednak szczególnie z uwagi na występujące na niektórych odcinkach piaszczyste podłoże może sprawić mniej wprawnym rowerzystom pewne kłopoty. Jej początek to rynek w Olsztynie, z którego wyjeżdżamy czerwonym szlakiem w kierunku Sokolich Gór. Ich wzgórza wyraźnie odróżniają się od skalnego i piaszczystego otoczenia.

Na terenie Sokolich Gór utworzono w 1953 r. największy rezerwat na Wyżynie Częstochowskiej (powierzchnia ponad 215 ha). Występują tu liczne jaskinie i groty są często siedzibą kolonii nietoperzy. Do najbardziej znanych jaskiń należą: J. Maurycego (dł. 140 m), J. Pod Sokolą Górą, trzecia na Jurze pod względem głębokości (68 m), J. Studnisko (Głęboka), w której podziwiać można piękne piaszczyste nacieki oraz J. Koralowa (długość jej korytarzy i komór wynosi ok. 370 m). Po opuszczeniu Sokolich Gór lekkim podjazdem docieramy do Zrębic. Tuż przy trasie wycieczki stoi modrzewiowy kościół p.w. św. Idziego ufundowany w XVI w. i odrestaurowany w 1789 r. z bogatym zabytkowym wyposażeniem. Ponadto można we wsi spotkać zabytkowe drewniane domy z XIX i XX w. Ze Zrębie jedziemy niebieskim szlakiem Warowni Jurajskich do wsi Siedlec, gdzie obejrzeć możemy zabytkową kaplicę grobową św. Antoniego z 1840 r.
Wspaniale prezentują się grupy ostańców, które występują w okolicach Suliszowic i które są kolejnym etapem wycieczki. Warto zboczyć nieco z trasy na wschód (po dojeździe do asfaltu skręcamy w lewo) by ujrzeć zachowane na skale resztki murów strażnicy z XIV w. Ponownie wracamy do Suliszowic, gdzie stoi zabytkowa kaplica murowana z pocz. XX w.

Nie powinniśmy mieć kłopotów z pokonaniem drogi do Zaborza. Później jednak piaszczysta droga da się nam mocno we znaki.

Dojazd do Biskupic to odcinek asfaltu, o którym szybko zapomnimy gdy ponownie wjedziemy w Sokole Góry. Czekająca nas kilkukilometrowa jazda po leśnych ścieżkach to prawdziwa przyjemność dla nieco już zmęczonych mięśni. Po wyjeździe z lasu zaledwie 3 km pozostaną do celu wycieczki, którym jest rynek w Olsztynie.

Źródło: http://www.jura.info.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!