Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > podlaskie > Szlak wokół Jeziora Białe i Studzieniczne

Szlak wokół Jeziora Białe i Studzieniczne

Województwopodlaskie
Powiataugustowski
Rodzajturystyczna
RegionPodlasie
Kolor szlakuniebieski
Start trasyAugustów
Koniec trasyAugustów
Główne punktyAugustów- Przewięź- Swoboda- Studzieniczna- Augustów
Długość22
Trudnośćłatwa

Wycieczka rozpoczyna się na wprost przystanku kolejowego Augustów- Port. Szosą Augustów- Suwałki mijamy most na Klonownicy i na zakręcie skręcamy z szosy w drogę żwirową, przecinając tory kolejowe i wjeżdżajac w las. Przy pobliskim rozstaju zbaczamy w prawo- za znakami szlaku żółtego- kierując się prosto na wschód w pobliżu brzegów Jeziora Białego. Droga zbliża się do jeziora. Przejeżdżamy obok gajówki, przy której żółty szlak prowadzi nas do jeziora Kalejty (rezerwat).

My mijamy półwysep Ostry Póg i jedziemy nad jeziorem Białym, aby po niecałych 3 km dotrzeć do nieczynnej bindugi zwanej Wysoką Bindugą, na której znajduje się rozległe pole namiotowe i kąpielisko. Jedziemy nad brzegiem jeziora.

Śluza na Kanale Augustowskim w Przewięzi, łącząca jeziora Białe i Studzieniczne. Dalej udajemy się spod baru i sklepu, szosą kawałek pod górkę do rozwidlenia asfaltowych traktów. Skręcamy w prawo, mijając domki letniskowe. Z drogi asfaltowej skręcamy w prawo w drogę leśną, na wschód. Ładne drzewostany sosnowo- świerkowe. Droga doprowadzi nas do śluzy w osadzie Swoboda. Przejeżdżamy przez mostek na śluzie, kierując się drogą na południe. Przy szerszej drodze poprzecznej skręcamy w prawo. Trasa prowadzi dość stromo opadającym zboczem leśnym. Mijamy stanicę wodną. Droga poprzeczna. Skręcamy w prawo, mijamy pierwsze domy we wsi Studzieniczna i dojeżdżamy pod zabytkowy kościół. Za nim na półwyspie kaplica z cudowną studzienką (miejsce kultu religijnego). Sprzed kościoła przez wieś pod górę (na prawo cmentarz). Przecinamy szosę Augustów- Sejny i zjeżdżamy w dół do Wojciecha. W malowniczo rozłożonej osadzie nad jeziorem Białym skręcamy w lewo, na zachód. Za zatoką warto zboczyć na półwysep Lisi Ogon, skąd roztacza się piękna panorama. Po 3 km dojeżdżamy do dzielnicy Lipowiec. Koniec trasy przy tartaku na Lipowcu. Stąd jedziemy dalej prosto. Mijamy dworzec PKP w Augustowie i dowolną drogą docieramy do centrum miasta.

Źródło: http://www.augustow.eu/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!