Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > świętokrzyskie > Tajemnicza przygoda

Tajemnicza przygoda

Województwoświętokrzyskie
Powiatkielecki
Rodzajturystyczna
Start trasyBorków
Koniec trasyBorków
Główne punktyBorków - Trzemosna - Szczecno - Wojciechów - Komórki - Znojów - Kaczyn - Borków
Długość18
Trudnośćłatwa

Trasę rozpoczynamy w Borkowie na parkingu w pobliżu stadniny koni Amazonka (duży parking dla samochodów osobowych). Stąd udajemy się w kierunku skrzyżowania dróg przy zalewie Borków na rzece Belniance. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i drogą asfaltową dojeżdżamy do wsi Trzemosna. Dość wymagający podjazd pod górę (przewyższenie 30 m). Za przystankiem autobusowym przy małej pętli i przydrożnej kapliczce skręcamy w prawo w drogę gruntową. Początkowo droga ubita przechodzi w szeroką drogę leśną, miejscami wyboistą. Jadąc drogą leśną przez Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy po ok. 2.5 km docieramy do zabudowań wsi Szczecno. Nie dojeżdżamy do drogi asfaltowej tylko za domem skręcamy w prawo, przejeżdżamy koło posesji i jedziemy przez pola. Docieramy do kolejnego skrzyżowania dróg polnych, na którym w prawo w stronę lasu. Jedziemy jego skrajem przez ok. 1 km, by następnie skręcić w lewo w wąski przesmyk między ogrodzeniami betonowymi. Dojeżdżamy do drogi osiedlowej i skręcamy w prawo. Po chwili skręcamy w lewo i o skręcie w lewo dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Przekraczamy ją i skręcamy w prawo. Dalej jedziemy w dół po wyznaczonej ścieżce rowerowej. Skręcamy po łuku w lewo i docieramy do zbiornika wodnego w Wojciechowie. Następnie jedziemy w prosto w kierunku wsi Komórki. Przed nami stromy podjazd drogą asfaltową na odcinku ok. 300 metrów. Jedziemy przez wieś, na końcu której zobaczymy wysoki nadajnik sygnału. Skręcamy za nim w las w prawo na drogę gruntową. Podążamy prosto szerokim traktem przez 3 km i docieramy do drogi asfaltowej, przy której po prawej stronie znajdują się domki letniskowe z działkami. Po chwili droga asfaltowa zamienia się w drogę gruntową, którą podążamy ok. 400 m. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg w wsi Znojów, na którym jedziemy prosto aż do Kaczyna. Za nim przejeżdżamy przez mały mostek na rzece Pierzchniance i po chwili skręcamy w lewo cały czas trzymając się głównej drogi. Dalej jedziemy drogą asfaltową prze wieś. Po ok. 1 km docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo jadąc wąskim odcinkiem drogi, by po chwili ponownie skręcić w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu także skręcamy w prawo i po 50 m znów w prawo i jedziemy drogą wśród domków jednorodzinnych. Po ok. 2 km docieramy do skrzyżowania dróg, na którym dwa razy skręcamy w prawo. Po chwili naszym oczom ukazuje się zalew w Borkowie. Jedziemy chodnikiem przez ok. 1 km i skręcamy w lewo, między domami w drogę osiedlową. Jedziemy droga gruntową przez ok. 200 m i następnie, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po 100 m docieramy do drogi asfaltowej, którą w lewo. Za łukiem drogi, po prawej stronie zobaczymy park linowy Afor Adventure. Po chwili docieramy do skrzyżowania, przez które przejeżdżaliśmy rozpoczynając naszą wycieczkę. Dalej już tylko prosto, obok zalewu i docieramy do miejsca, z którego wystartowaliśmy.

Utrudnienia na trasie: Na drodze gruntowej miejscami występuje piach.

Nawierzchnia: droga asfaltowa – 60%, drogi gruntowe – 40%

Atrakcje

Zalew w Wojciechowie– niewielki zbiornik wodny na rzece Pierzchniance o powierzchni lustra wody ok. 6,5 ha i pojemności 141 tys. m3. Spora część brzegów zarośnięta moczarką i kaczeńcami, dno raczej muliste. W miejscowości warto zwrócić uwagę na grupę drzew pomnikowych składającą się z trzech dębów bezszypułkowych o wysokości ponad 20 m i wieku ponad 200 lat oraz sosny zwyczajnej – wysokość 20 m, wiek 250 lat. Drzewa znajdują się na pn.-wsch. zboczu doliny rzeki Pierzchnianki, w pobliżu przystanku PKS.

Szczecno– miejscowość powstała w XV w. a jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa „ścieczna” czyli zlewiska wód lub od słowa „szczeć” czyli ostrej trawy. We wsi warto zwrócić uwagę na pozostałości zespołu dworskiego (ruiny dworu) z parkiem z XVIII w., w którym rezydowały rodziny będące posiadaczami majątku. Do budynku prowadzi aleja wysadzana szpalerem okazałych topól, zakończona owalnym zajazdem.

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony na południowy wschód od Kielc. Utworzony w celu ochrony wielkiej różnorodności biologicznej przejawiającej się m.in. obecnością większości nizinnych typów siedliskowych, a także bogactwem roślin i zwierząt. Wielką atrakcją są dwa rezerwaty „Słopiec” i ‘Białe Ługi”, z których ten drugi to jedyny rezerwat torfowiskowy w regionie. Znajdują się tu blisko 200-letnie drzewostany jodłowo-bukowo-dębowe. Świat zwierząt reprezentują takie gatunki jak: łoś, jeleń, sarna, dzik, borsuk i bóbr.

Borków– miejscowość wypoczynkowa położona 17 km od Kielc. Znajduje się tu Zalew Borków na rzece Belniance o pojemności 685 tys. m3. Obiekt z pełną infrastrukturą, plażą, boiskami do gry w piłkę oraz miejscami parkingowymi.

Afor Adventure Park w Borkowie – park linowy posiadający trzy trasy linowe o różnym stopniu trudności (zarówno dla dzieci jak i dorosłych). Najwyższe platformy umieszczone są na wysokości 11m a najniższe dla najmłodszych na 1-1,5m. Jest tu również ścianka wspinaczkowa, strzelnica, ruchoma wieża, trampolina oraz pola do paintball’a.

Źródło: http://rowerowe.swietokrzyskie.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!