Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > wielkopolskie > Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny

Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północny

Województwowielkopolskie
Rodzajturystyczna
RegionWielkopolska
Kolor szlakuzielony
Start trasyPoznań, Poznański Węzeł Rowerowy, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka.
Koniec trasyOkonek
Główne punktyKiekrz - Sobota - Pamiątkowo - Szamotuły - Daniele - Obrzycko - Lubasz - Czarnków - Piła - Tarnówka - Okonek
Długość200
Trudnośćłatwa

Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek północnySzlak wiedzie ze stolicy Wielkopolski do najbardziej na północ wysuniętej gminy w województwie wielkopolskim – Okonka. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo, gdyż w większości prowadzi szosami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Po drodze czekają nas jedynie nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem – to jednak jednocześnie najciekawszy przyrodniczo fragment szlaku.

Trudność

w przeważającej części mało uczęszczane szosy asfaltowe, kilka odcinków piaszczystych; najtrudniejszy odcinek pomiędzy Piłą i Pleceminem

Co warto zobaczyć

KIEKRZ – do niedawna wieś, obecnie w granicach Poznania. Późnobarokowy kościół pw. św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim Jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA – późnogotycki kościół pw. Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO – duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego Jez. Pamiątkowskiego – kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO – pałac neorenesansowy z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY – dawny zamek Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI – XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. – zbiory etnograficzne.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem żony wojewody poznańskiego Łukasza Górki – Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego męża. W pobliskim spichrzu z XIX w. – wystawa archeologiczna zabytków pochodzących z terenów budowy gazociągu jamalskiego.BRĄCZEWO – wieś z ładnym widokiem na Puszczę Notecką. Możliwość przejazdu mostem na nieczynnej linii kolejowej na drugi brzeg Warty, gdzie w Stobnicy znajduje się Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której hodowane są zagrożone gatunki zwierząt – m.in.wilki, koniki polskie, cietrzewie i głuszce. Ciekawa ścieżka przyrodnicza.

DANIELE – obiekt rekreacyjny Lasów Państwowych z drewnianym szałasem, miejscem na ognisko oraz parkingiem leśnym. Ścieżka dydaktyczna „Dębowy Las” w przyległym rezerwacie przyrody „Świetlista Dąbrowa”.

OBRZYCKO – zachowany dawny układ urbanistyczny z Rynkiem w kształcie trapezu, zabytkowymi domami murowanymi i szachulcowymi oraz barokowym ratuszem z 2 poł. XVII w. W jego płd. ścianie – renesansowe obramowanie okienne z XVI w, przywiezione  z Portugalii w poł. XIX w.

LUBASZ – późnobarokowy kościół pw. Narodzenia NMP z poł. XVIII w., z 2 kaplicami i 2 wieżami oraz rokokowym wyposażeniem. Sanktuarium Maryjne - cudowny obraz MB Śnieżnej z XVI/XVII w. Nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko Limosinus.

CZARNKÓW – zabudowa miejska ograniczona jest rzeką i krawędzią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Na rynku – pl. Wolności – gotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny z 2 poł. XVI w. Obok – eklektyczny ratusz z poł. XIX w.
W Parku Staszica – pozostałości skoczni narciarskiej, tor saneczkowy i amfiteatr.

TRZCIANKA – neobarokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z pocz. XX w.. Przy ul. Żeromskiego - Muzeum Regionalne. Na północ od miasta, nad otoczonym lasami jez. Sarcz – ośrodek wczasowy z kąpieliskiem oraz kompleks obiektów sportowych.

PIŁA – jedno z najbardziej „zielonych” miast w Wielkopolsce, z wszystkich stron otoczone rozległymi lasami. Postanowieniem Traktatu Wersalskiego miasto niemieckie, do Polski włączone dopiero w 1945 r. po ciężkich walkach, które  w całości zniszczyły cenną starówkę.
Neogotycki, jednonawowy kościół pw. św. Stanisława Kostki z końca XIX w., pierwotnie ewangelicki; neobarokowy, trójnawowy kościół pw. Świętej Rodziny z pocz. XX w. – ze sklepieniami kolebkowymi i ciekawym portalem nad fasadą; kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z 1929/30 r. z największym w Europie krucyfiksem, wyrzeźbionym z jednego kawałka drewna (wys. 7 m.). Przy ul. Browarnej – dwa muzea: Okręgowe (w XIX-wiecznej willi, w której w dwudziestoleciu międzywojennym była siedziba konsulatu polskiego) oraz Stanisława Staszica
Nad jez. Płotki, 7 km na płn. wsch. od Piły – duży ośrodek wypoczynkowy z kąpieliskiem.

PŁYTNICA – w pobliżu wsi – dwuprzęsłowy kolejowy most na Gwdzie, którego przyczółek został wysadzony w 1945 r, przez wycofujące się wojska niemieckie. Filar mostu uległ znacznemu zniszczeniu.

TARNÓWKA – szachulcowy kościół poewangelicki pw. Nawiedzenia NMP z 2 poł. XVIII z barokową wieżą. Wyposażenie wnętrza barokowe.

JASTROWIE – kilka kilometrów od miasta znajdują się fotogeniczne pozostałości wiaduktu kolejowego, wysadzonego w 1945 r.

PODGAJE – jedna z kilku elektrowni wodnych na Gwdzie, dzieło niemieckich inżynierów sprzed II wojny światowej.

OKONEK – niewielkie miasteczko nad rzeką Czarną. Neoromański kościół pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników z poł. XIX w. ze współczesnym wystrojem wnętrza. Na szczycie Góry Tecławskiej (191 m n.p.m.), ok. 1 km a północ od miasta – wieża widokowa.

Źródło: http://www.wielkopolska.travel/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!