Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > mazowieckie > Trasa Chlewiska

Trasa Chlewiska

Województwomazowieckie
Powiatsiedlecki
Rodzajturystyczna
RegionMazowsze
Start trasySiedlce, ul. Partyzantów
Koniec trasySiedlce
Główne punktySkórzec - Żeliszew Podkościelny - Chlewiska
Długość54
Trudnośćumiarkowana

Trasa prowadząca do bardzo ciekawych miejsc w okolicach Siedlec. Wyjeżdżamy z miasta ulicą Partyzantów, a potem Garwolińską. Po przejechaniu ok. 12 km dojedziemy do Skórca. Warto zwiedzić tam barokowo-klasycystyczny kościół z 1794 r. Otoczony jest XVIII-wiecznym murem z dzwonnicą od strony drogi. Do prezbiterium przylega budynek klasztoru ks. Marianów sprowadzonych do Skórca w 1710 r. Naprzeciw kościoła usypany jest kopiec ku czci parafian poległych w latach ostatniej wojny.

Po zwiedzeniu tych miejsc, zjeżdżamy z głównej drogi i kierujemy się na Żeliszew. Droga jest mało uczęszczana, dlatego zaczyna się jechać bardzo przyjemnie. Jadąc podziwiajmy krajobrazy - a jest na co popatrzeć. Po dojechaniu do Żeliszewa proponuję zwiedzić drewniany bazylikowy kościół z XVIII w. We wnętrzu znajdują się dwa piękne ołtarze boczne oraz prospekt organowy. Warty zobaczenia jest też pałacowy park z dwoma stawami. Na terenie tego parku znajduje się pałac z końca XVIII w. zbudowany dla stolnika podlaskiego Franciszka Kuszla. Obecnie jest on remontowany. Do pałacu i parku trudno trafić, ale zawsze można zapytać o drogę miejscowych.

Po tylu atrakcjach proponuję ponownie wsiąść na siodełko i ruszyć w kierunku na Trzemuszkę. Przy zakręcie 90 stopni drogi asfaltowej, my kierujemy się prosto. Na początku będzie trochę ciężko, bo droga jest piaszczysta, ale jak wjedziemy w las, to już będzie lepiej. Ta leśna droga prowadzi nas prosto do dworku w Chlewiskach. Dworek ten został zbudowany w połowie XIX w. dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie - Aurelia za część pieniędzy z nagrody Nobla, jaką jej mąż dostał za powieść ?Chłopi". Od roku 1999 właścicielem zespołu dworsko-parkowego jest Starostwo Powiatowe w Siedlcach. Znajduje się tu w chwili obecnej Dom Pracy Twórczej ?Reymontówka". Można sobie wszystko spokojnie pozwiedzać, nikt nie robi problemu. Po ?zaliczeniu" i tego miejsca kierujemy się już prosto w kierunku na Cisie-Zagrodzie. Po dojechaniu tam, już do samych Siedlec mamy asfalt. Przejeżdżamy przez Dąbrówkę Starą i Wyłazy. W Żelkowie po dojechaniu do głównej drogi i skręcie w lewo zamykamy wielkie koło, jakie zrobiliśmy.

Źródło: http://doktorek.siedlce.cc

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!